Türkiye'de En Çok Görülen Kanser Türleri

Günlük hayatımızda oldukça sık adını duyduğumuz ve şu zamanın koşulları yiyecekleri maddeleri ürünleri kimyasalları ile iyice çoğalmaya başlayan kanser artık hayatımızı çepeçevre sarmış bir durumdadır.


Türkiye'de En Çok Görülen Kanser Türleri

Günlük hayatımızda oldukça sık adını duyduğumuz ve şu zamanın koşulları yiyecekleri maddeleri ürünleri kimyasalları ile iyice çoğalmaya başlayan kanser artık hayatımızı çepeçevre sarmış bir durumdadır. Kanserin bazılarına çözüm var iken bazılarına hale çözüm bulunamamıştır. Kanser hastalıkları ve kanser tiplerinin görülme olayları kadın ve erkeklerde farklılık gösterir. Yaşanılan coğrafyaya ve ırka göre de farklılık gösterebilir. Kadın ve erkek olarak en çok görülen kanser çeşidi deri kanseri hastalığıdır. Daha sonra bunu akciğer prostat kalın bağırsak mide ve meme kanserleri takip eder.

Son yirmi otuz yılları arasında nüfusun oldukça fazla bir şekilde çoğalması ortalama ömür süresinin artması ve yaşlılarımızın çoğalması ile, daha sonra son zamanlarda kullanım oranı artan sigara alkol ve buna benzer zararlı maddelerin fazla kullanımı ile kanser hastalıkları da bir o kadar çoğalmıştır. Çoğalan kanser hastalıklarında neredeyse her on kişiden üçü kanser hastasıdır. Bu yüzden oldukça fazla sevdiğimiz insanları kaybetmişizdir. Kanser hafife alınacak bir hastalık değildir.

Kanserin Nedenleri Nedir?

Kanserin sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Bilinse çözüme kavuşacak olan bu illet hastalık için çok fazla bilgiye ve çözüme ulaşılmıyor. Kanser hastaları için her durum risklidir ve bu durum iki farklı şekilde gruplanır. Değiştirilebilen faktörler ve değiştirilemeyen faktörler olarak iki grup halinde olurlar. Değiştirilemeyen faktörler de gerçekten değiştirmeyecek olan durumlar söz konusudur. Yaş gen cinsiyet ve bu tür durumlardır. Değiştirilebilir faktörler ise çevrenin etki ettiği çevresel olaylardır.

Çevresel olaylarda yani değiştirilebilen faktörlerde yaşanan ve maruz kalınan kötü durumlar da kesin kanser olacak diye bir kural yoktur ama kanser olma ihtimalini bir nebze de olsa yükseltir. Kısacası bir risk taşımaktadır. Günümüzde gelişmişlik sayesinde kanser ortaya çıkmadan tedavi etme ya da önlem alma imkanları bize sunulur. Bazı kanser türlerine ise yapabilecek bir şey yoksa da erken tanı ile hasta kolayca sağlığına kavuşturulabilir. Türkiye’de en çok görülen kanser çeşitleri kadın ve erkek için neredeyse aynıdır. Bu kanser hastalıklarına önceden ya da erken müdahale söz konusu değil ise oldukça kötü sonuçlar doğurabilir.

En Sık Görülen Kanserler Nelerdir?

Genden gelme ise anne ya da babadan ya da sigara ve alkol kullanımının fazla olması ile ortaya çıkan karaciğer kanserini herkes tanıyor. Bu kanser hastalıklarının önüne geçmek için önlemler alınmalıdır. Bir diğeri ise prostat kanseridir. Genelde erkeklerde olan bu kanser erken bir zaman da kendini belli etmez. Daha çok 50 yaşlarından sonra ortaya çıkar ve sorun oluşturmaya başlar. Bu yüzden erkekler kanlarındaki PSA değerine baktırmalı ve erken zaman da önlemlerini almalıdırlar.

Diğer bir en çok görülen kanser ise kadınlar da görülen meme kanseridir. Öncesinde gerekli kontroller yapılarak bunun önüne geçilir. Ama kontroller yapılmadığı sürece sonu meme kaybetme ile sonuçlanabilir. Deri kanseri ise yüzeyde olduğu için genelde fark edilen bir kanser çeşididir. Ama bazen gözle göremediğimiz derinin altında bulundukları için her yıl düzenli olarak kontrol ettirmeliyiz.

Belki bunlar size şu anda sıkıcı ya da tembellik yapabileceğiniz bir konu gibi gelse de aslında birer önlem olup sizi bu durumlardan ve daha da oluşabilecek kötü ve riskli durumlardan kurtarmak içindir. Mide kanserinde önceden alabileceğimiz bir tedbir yoktur ama onda da şunu diyebiliriz ki; mide de yaşanan rahatsızlıklara göre belirtisini önceden gösterir ve ona göre erken teşhis ile önemli alınmaya çalışılır.