Şok Diyet Nedir ve Nasıl Yapılır? Bir Haftada Zayıflayın

Her on kişiden birin de obezite vardır ve geriye kalan kısmın yarısında ise fazla kilo problemleri vardır. Bunların önüne geçmek yine bizim elimizde iken çok da dikkat etmiyoruz.


Şok Diyet Nedir ve Nasıl Yapılır? Bir Haftada Zayıflayın

Günümüzde oldukça fazla çoğalan olaylardan biri de kilo alma sorunudur. Kilo alma ile ortaya çıkan hastalıklardan olan obezite günümüzde oldukça çoğalmıştır. Her on kişiden birin de obezite vardır ve geriye kalan kısmın yarısında ise fazla kilo problemleri vardır. Bunların önüne geçmek yine bizim elimizde iken çok da dikkat etmiyoruz. Birçok hastalığa davetiye getiren fazla kilolar gün geçtikçe dert haline gelir. Kilo almak bir o kadar hızlı olup vermek ise oldukça zor bir işlemdir. Bunun sebebi büyüyen mideyi ve alışan vücudu bir anda sınırlandırmak insanı her türlü açıdan kötü hissettirir.

Mutsuz halsiz yorgun olan insanlar bu yüzden kilo vermekten kaçarlar. Ama aslında kiloları da kendileri için bir derttir. Özellikle son zamanlarda çoğalan ve virüs ve karantina nedeni ile evlere tıkılan herkesin tek yaptığı şey oturmak yatmak ve yemek yemekti. Evde iken herkesin canının farklı bir şey istemesi ve yedikten sonra evde yapılabilen hareketler sınırlı olduğu için hareketsizlikten dolayı tam bir kilo alma dönemi olmuştur. Can sıkıntısından bile tarif deneyip yemek yeme isteği oluşması oldukça komik bir o kadar da üzücü bir durumdur. Bu yüzden herkesin bir anda aldığı kiloları vermek için uyguladığı yöntem vardır. Bu yöntem şok diyet ile isimlendirilen diyet çeşididir.

Şok Etkisi Yaratmak

Şok diyet denilince isminden dolayı aklınızda pek bir şey canlanamamıştır. Şok diyetin açıklamasını yapmak gerekirse şok diyet en kısa ve açıklayıcı tanımına göre vücudu haddinden fazla aç bırakarak kıvranma derecesine gelene kadar yemek yememe ve bir anda yaşanan bu olay ile sok derecesine giren vücut ile büyük kilolar vermek amaçlanır.

Şok diyetlerin temel amacı kalori miktarını en az seviyeye kadar indirip vücuda şok etkisi yaratmak ve hızlı bir şekilde kilo vermekten geçer. Şok diyet adı altında onlarca binlerce liste vardır. Bu listelerin hangileri sizlere göre ise onu uygulayarak yola çıkabilirsiniz. Gerçekten azimli ve vücudu dayanıklı birinin bu diyeti yapması daha uygun olacaktır. Genelde yumurta, yeşillik ve yağsız ürünler olan bu diyet listelerine ayak uydurmak biraz kıvrandırıcı bir mevzu olsa da uymak ve kilolardan kurtulmak şarttır.

Şok Diyet Sağlıklı Mıdır?

Şok diyet vücudun normal yapısını şaşırtan ve de bu sayede etki sağlayan bir diyettir. Herkes bu diyet listesine kolaylıkla uyamaz.Bazen iki günde aynı çorba yenilerek bazen çok az bir şekilde yiyilerek yapılan bu diyetlerin sağlık alanında olumlu ya da olumsuz olduğu da araştırılıyor. Ve bu araştırmalara göre şok diyet düzenli ve sağlıklı beslenmeye oldukça uzak bir diyet listesidir. Diyetisyenlerin önerdiği ‘sağlıklı vücut sağlıklı diyet’ başlığı altına asla uymayan şok diyet hızlı bir şekilde kilo verdirmeye yarasa da bu şok diyet bırakılınca verilen kiloların geri alınacağı malumdur.

Şok diyetler aynı zaman da vücudun günlük ihtiyacı olan besini almadığı için sağlık sorunlarına da yer açabilir. Vücutta yan etkilere yol açan şok diyet çok da uygun ve önerilen bir diyet değildir. Zayıflamak amaçlı sağlığından olmak mantıklı bir şey değildir. Bu yüzden eğer sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek istiyor iseniz internette ya da kulaktan duyma şeylerle diyete kalkmayın. Bir diyetisyen eşliğinde sizin vücudunuza göre size bir liste hazırlayacaktır. Böylece hem sağlıklı hem de hızlı bir şekilde kilo vermiş olursunuz. Beden sağlığınızda böylece bozulmaz.