Sakinleştirici bitki çayları ve faydaları nelerdir? 

İnsanoğlu var olduğundan beri bitkisel tedavilerden yararlanmıştır. Bitki çayları, doğal, organik ve sağlıklıdır. Bitki çayları, pek çok rahatsızlığa çare olurlar. Her bitki çayının kendine ait yararları ve sağlığa olumlu etkileri vardır. Aşağıda belirtilen bitki çayları genel olarak, sakinleştirici, stresten koruyan ve yorgunluktan kurtulmanıza sebep olan doğal ilaçlardır.  Bitki çayları tüketildiğinde vücuda  rahatlama hissi verir. Zihnin gevşemesine yardımcı olur. Yoğun iş temposuna sahip insanlara, bitki çayları içmeleri önerilir. 


Sakinleştirici bitki çayları ve faydaları nelerdir? 

Sakinleştirici Bitki Çayları

 • Papatya Çayı

Papatya çayı, sakinleştirici ve strese karşı olmasından dolayı, çok sık tüketilen bir bitki çayıdır. Yalnızca günümüzde tüketilen bir bitki çayı değildir. Eski zamanlarda sakinleştirici etkisinden dolayı fazla tüketilen bir çaydır. 

Uyumakta zorluk çeken insanlara, uyumadan önce bir bardak papatya çayı içmeleri tavsiye edilir. Papatya çayını içtikten sonra, sakinleştirici etkisiyle hemen uyumaya çalışacaksınız. Sakinleştirici etkisinden dolayı, regl günlerinde çok tüketilen bitki çayıdır. 

 • Melisa Çayı

Melisa çayı, depresyon içinde olan ve morali iyi olmayan insanlara tavsiye edilen bir bitki çayıdır. Ana yemeklerden sonra günde 3 defa tüketilebilir. Melisa çayı, bebeklerde meydana gelen gaz sancısına son veren doğal ilaçtır.

 Melisa çayı, zihni sakinleştirir ve gergin ruh psikolojisinden kurtulmanıza yardımcı olur. Stres karşıtı bir bitki çayı olan melisa çayı ayrıca  mikroplara karşı vücudu korur. 

 • Biberiye Çayı

Biberiye çayı, sürekli baş ağrısı yaşayan insanlara tavsiye edilen bir bitki çayıdır. Üstelik akşam uyumadan önce bir bardak biberiye çayı tüketerek beden yorgunluğunu da atmanıza yardımcı olur. Telaşlı bir gün geçirecek insanlara sakinleşmesi için bir bardak biberiye çayı tüketmeleri önerilir. 

Biberiye çayı, kan dolaşımını hızlandırır. Depresyon yaşamamak için biberiye çayı tüketebilirsiniz. Biberiye çayını düzenli tükettiğinizde, gerginlikten ve depresyondan kurtulmanıza yardımcı olur. 

 • Adaçayı

Adaçayı, strese karşı etkili olan bir bitki çayıdır. Aile, arkadaş veya iş ortamında birtakım sorunlar yaşıyorsanız, bir bardak adaçayı tüketerek sakın olmanızı ve düşünmenizi sağlayacaktır. Adaçayı, çok sinirli olan insanlara önerilen bitkisel ilaçtır. Aşırı yorgun ve sinirli olduğunuz günlerde adaçayını tüketebilirsiniz. 

 • Sarı Kantaron Çayı

Sarı kantaron çayı tükettiğinizde, vücudunuzda sanki bir hafiflik varmış gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Sarı kantaron çayı, çok fazla başı ağrıyan insanlara tavsiye edilen bir bitkisel çaydır. Stres ve uyku sorunları yaşayanlar için de tüketilmesi gereken bir çaydır. Sarı kantaron çayının, zihni sakinleştirme özelliğide bulunmaktadır. 

Bedeninde aşırı halsizlik hissedenler için tüketilmesi gereken bitki çayıdır. 

 • Kedi Otu Kökü Çayı

Kedi otu kökü çayını, psikolojik sorunları olan kişilere tavsiye edilen bir bitkisel çaydır. Can sıkıntısı yaşıyorsanız, o an bir bardak kedi otu kökü çayı tüketerek sıkıntıdan kurtulmanıza yardımcı olur. Kedi otu kökü çayı tükettiğinizde aniden uyuma hissi gelir. Bu yüzden uyku problemleri yaşayan insanlar için önerilen bir çaydır. 

Sinirlerin sakinleşmesi sağlar ve stres karşıtı bir çaydır. 

 • Tarhun Otu Çayı

Tarhun otu çayı, vücudun sağlıklı şekilde fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayan bitkisel çaydır. Tarhun otu çayının içerisinde bol miktarda mineral ve vitamin bulunmaktadır. Ruhsal sağlık problemleri yaşayan bireylere tavsiye edilen bir çaydır. 

Sabah evden çıkmadan bir bardak tarhun otu çayı tüketildiğinde, gün boyu enerji dolu olmanızı sağlar. Tarhun otu çayı, siniri ve stresi minimum seviyeye indirir. 

 • Yeşil Çay

Yeşil çay, genellikle diyet yapan insanların en çok tükettiği bitkisel çaydır. Kilo vermek isteyen insanlar, çok sık tüketir. Yeşil çay, antidepresan özelliği vardır. Stresli ve kaygılı bir gün geçirmemek için sabahları bir bardak yeşil çay tüketebilirsiniz. 

Vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Çünkü yeşil çay antioksidan kaynağıdır. Yeşil çay tüketildiğinde vücuda ferahlatma sağlar. Mutsuz bir gün geçirenler için yeşil çay içmeleri önerilir. Çünkü yeşil çay, mutluluk hormonların salgılanmasında etkin bir rol oynamaktadır. 

 • Nane Çayı

Nane çayı, vücuda ferahlık sağlar. İçeriğinde bol miktarda antioksidan kaynağı mevcuttur. Nane çayı, kasların rahatlamasına yardımcı olur. Nane çayı, regl dönemlerinde tüketilirse meydana gelebilecek kasılmaları azaltır. Nane çayının içerisine limon dilimleri ekleyerek de tüketebilirsiniz. 

 • Ginseng Çayı

Ginseng çayı, depresyon karşıtı bir bitkisel çaydır. Yorucu bir iş gününüz varsa, sabahları ginseng çayı içerek gün boyu kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Ginseng çayı, demlendikten sonra hemen tüketilmesi gerekilen bir çaydır. Çünkü demlendiği zaman tüketilmezse içerisindeki besin değerleri kaybolur. 

 • Melek Otu Çayı

Melek otu çayı, gün içerisinde çok fazla duygu değişikliği olan insanlara tavsiye edilen bitkisel çaydır. Melek otu çayını tüketerek  iyi hissetmenize yardımcı olur. Gün içerisinde melek otu çayı tüketerek öfkeli ve gergin olmanızı önler. 

Bu bitkisel çay, iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca midenin düzenli çalışmasına yardımcı olur. 

 • Karanfil Çayı

Karanfil çayı, hoş kokulu bir bitkisel çaydır. Karanfil çayı, gergin bir gün geçirilmesine engel olur. Karanfil çayı tüketerek fazla kilolardan zamanla kurtulmanız mümkündür. Antioksidan kaynaklı karanfil çayı, vücutta oluşan toksin maddelerin atılmasına yardımcı olur.