Retinol Nedir? Retinolun Cilde Faydaları Nelerdir? Hangi Ürünler Tercih Edilmelidir?

Retinol genel olarak krem ve serum formlarında kullanıcılara sunulan bir A vitamini çeşididir. Günlük bakım kremleri ve sıkılaştırıcı serumlar, çeşitli maddelerle kombinlenmiş olarak A vitaminine sahiptir.


Retinol Nedir? Retinolun Cilde Faydaları Nelerdir? Hangi Ürünler Tercih Edilmelidir?

Retinol genel olarak krem ve serum formlarında kullanıcılara sunulan bir A vitamini çeşididir. A vitamini cilde sağladığı faydalarla dikkat çeker. Günlük bakım kremleri ve sıkılaştırıcı serumlar, çeşitli maddelerle kombinlenmiş olarak A vitaminine sahiptir. Cildin pek çok bakım ihtiyacını karşılayabildiği için retinol krem kullanıcıların ilgi odağıdır. Kolay kullanımı ve yoğun etkisiyle tanınan Jeuvenile kremleri, cilt hücrelerinin tazelenmesini sağlar.

Retinol içeren serum seçenekleri, en fazla birkaç damlası ile cildi besleyebilecek kadar etkilidir. Cildin onarılarak yenilenmesini sağlayabilmeniz için A vitaminli serumlarımıza diğer aktif maddeler de dahil edilmiştir. Ciltle beraber organlar, tırnaklar ve saç tellerinin sağlığı açısından önem taşıyan retinol anti aging etki gösterebilir. Yaşlanma belirtilerine karşı mücadele ederken ürünlerimizi değerlendirebilirsiniz.

Retinol Ne İşe Yarar? Retinolun Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt bakım ürünlerinde kullanılan retinol cilde faydaları ile bilinir. Deri katmanlarına sağladığı çok yönlü faydalar arasında parlatıcı etki dikkat çeker. Ten renginiz ne kadar koyu olursa olsun, epidermis tabakasının daha parlak görünmesi mümkündür. A vitamini renk açıcı etkisiyle, cilt lekelerinin azaltılmasına ve ciltte tek rengin elde edilmesine yardımcı olur. Retinolun faydaları arasında sayılabilecek diğer etkiler şunlardır:

 • Canlıların vücudunda bulunan her hücre gibi deri hücreleri de zamanla yenilenir. A vitamini türevleri, cildin yenilenmesini kolaylaştırarak esnekliği artırır.
 • Ölü deri hücrelerinin gözenekleri tıkamasını engeller. Cildin rahatça havalanabilmesini sağlar.
 • Hücresel dayanıklılığı artırarak, cilt kanserine yol açabilecek faktörleri ortadan kaldırır. Cilt hücrelerinde kanserleşme başlamışsa, sürecin kontrol altına alınmasına yardım eder.
 • Gözeneklerde oluşan beyaz noktaların ve siyah noktaları tedavi eder.
 • Beyaz ve siyah nokta olarak bilinen komedonların giderilmesinden sonra ciltte kalan büyük gözenekleri küçülterek sıkılaştırır.
 • Yeni başlayanlar için retinol, yaşlanma karşıtı etkilerini çabucak gösterebilir. Özellikle ince ve kısa çizgilerin azaltılmasında etkilidir. Derin çizgilerin tedavi edilebilmesi için daha uzun süreli kullanım gerekir.
 •  Kolajen liflerini uyararak cilde esneklik kazandırır.
 • Deri katmanlarındaki incelmeye engel olur. Cilt yüzeyini ideal kalınlığa ulaştırdıktan sonra gererek dayanıklılığı artırır. Kolay yaralanmalar bu sayede önlenebilir.
 • Güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanan lezyonları tedavi eder.
 • Yıpranmış deri hücrelerini besleyerek kırışma, kuruma, yağlanma, çatlama ve pullanma sorunlarını ortadan kaldırır.

Retinol Ne Zaman Kullanılmalı?

Retinol ne zaman kullanılır?” sorusunu iki farklı açıdan cevaplayabiliriz. Cildin bu maddeye ne zaman ihtiyaç duyacağı soruluyorsa, retinollü ürünlerin her zaman kullanılabileceğinden bahsetmek mümkündür. Cilt sürekli yenilendiği için bu sürece katkıda bulunacak ürünlerimiz değerlendirilebilir. Eğer retinollü ürünlerin, kişisel bakım rutininde ne kadar sık kullanılması gerektiği soruluyorsa; ideal ölçü günde 1 – 2 defadır. Retinol faydaları ile adını duyurmuş olduğu için bazı kullanıcılar gereğinden fazla kullanım gerçekleştirir.

Her ürün gibi, retinol içeren ürünler de ölçülü kullanılmalıdır. Fazla kullanım cildin, A vitaminine karşı hassasiyet geliştirmesine yol açabilir. Sabah ve akşam olmak üzere günde ikişer defa kullanabileceğiniz ürün seçeneklerimiz, cildin yenilenmesini kolaylaştırırken parlaklığın gün boyu sürmesine yardım edebilir. Retinol A vitamini çeşidi olduğu için cilt üzerindeki etkilerini çabuk gösterir. Çünkü A vitamini, cilt bakımını en hızlı gerçekleştiren maddelerdendir. Eğer bu içeriğe sahip ürünler ideal dozdan yüksek ölçüde kullanılırsa cildiniz aşırı nemlenebilir. Baş dönmesi, kusma, bulantı, dudak kuruması, saç dökülmesi, kas ve eklem ağrıları A vitamini alerjisinin belirtileri arasındadır. Fakat bu belirtiler cilt bakım ürünlerinin aşırı kullanımından çok, A vitamini içeren besinleri dengesiz şekilde tüketmekten kaynaklanır.

Hamilelikte Retinol Kullanılır Mı?

Hamileyken retinol kullanmak pek riskli bir durum değildir. Fakat deri yüzeyine uygulanana maddelerin kan dolaşımını etkilemesi ve bebeğe bazı etkilerde bulunması mümkündür. Cilt ihtiyaçlarınızın gerektirdiği dozu aşmayıp uzman hekimden de bilgi alarak, retinol içeren serum çeşitlerimizi kullanabilecek olmanıza rağmen bebeğin sağlığı için bu tavsiye edilmez. Hamilelikte, gıdalar yoluyla retinolun çok tüketilmesi daha zararlı olabilir. Çünkü kişisel bakım ürünleri cilt yüzeyine etki ederken, tüketilen gıdalar emilerek daha çabuk kana karışır. Embriyo gelişimi devam ederken risk almamanız ve retinollu ürünlerimizi hamilelik döneminden sonra değerlendirmeniz daha faydalıdır.

Retinol İçeren Besinler Hangileridir?

Retinol bulunan yiyecekler, cilt bakım rutininize devam ederken tüketebileceğiniz gıdalardır. Kişisel bakımınızı beslenme alışkanlıklarınız sayesinde daha etkili bir hale getirmeniz mümkündür. Beyaz peynir, yoğurt, somon balığı, kefal ve uskumru, karaciğer, ıspanak, maydanoz, greyfurt, patates, havuç ve kavun tüketerek cildinizin sıkılığını artırabilirsiniz. Bu gıdalar, değişen ölçülerde A vitamini türevlerine sahiptir. Fakat gıdaların etkisini hızlandırabilmeniz, cilt bakımı için kaliteli ürünleri seçmiş olmanızı gerektirir.

Retinol Serum Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Antioksidan etkilere sahip olan, cildi besleyip parlatabilen retinol serum çeşitlerimiz bazı kullanıcılar açısından önemli detaylara sahiptir. Retinolun özel bir madde olması sebebiyle, kullanım süreci için ortaya çıkan detaylardan bazıları şunlardır:

 • Retinol içeren serum kullananlar, ürünü uyguladıktan sonraki birkaç saat güneşe maruz kalmamalıdır. Aksi halde gözeneklerinin alerjik tepki vererek ciltte kızarıklığa yol açtığı gözlemlenebilir.
 • Farklı ya da aynı oranlarda retinole sahip serumlar birlikte kullanılmamalıdır. Eğer birden çok A vitamini serumu kullanıyorsanız birini ertelemeniz gerekir. Fazla miktardaki A vitamini ciltte yıpratıcı etki ortaya çıkarır.
 • Jeuvenile güvencesine sahip retinol serumları, aynı içeriğe sahip olmayan su bazlı serumlarla birlikte kullanılabilir.
 • Serum uygulamasından sonra aşırı sıcak ortamlarda bulunmanız sakıncalıdır. Ter bezlerinin aktive olmasıyla gözeneklerin dolması ve serum aktiflerinde çözünme yaşanması mümkündür.
 • Tahriş olmuş ciltler için retinol bulunan ürünler kullanılmamalıdır. Bu durum diğer kozmetik ürünleri açısından da geçerlidir.
 • Günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Zengin bir A vitamini kaynağı olduğu için günde tek kullanım yeterli olur.

Ayçiçeği Özlü Jeuvenile Retinol Serumu Her İhtiyaca Uygun

Farklı cilt tiplerinin bakım ihtiyacını karşılayabilen Jeuvenile serumları sayesinde yaşlanma belirtilerini azaltmanız mümkündür. Yaşlanma karşıtı serum, kullanıcıların cildindeki kırışıkları azaltan veya ortaya çıkabilecek kırışmalardan cildi koruyan bir üründür. Hyalüronik asit içeriğiyle zenginleştirilmiş serumlarımızda ayçiçeği tohumu özü vardır. Hücre duvarlarındaki hasarları onararak cilde yumuşaklık kazandıran ayçiçeği tohumunun özleriyle beraber jojoba özü, gliserin ve panthenol maddeleri de retinol serumu içerisinde bulunur.

Kaliteli bakım ürünlerinin birçoğunda yer alabilen jojoba yağı, tahrişlere engel olurken cilt sıkılığını artırır. Yağ ve nem dengesini sağlayarak gözeneklerin tıkanmasını da engelleyebilir. Kuruluğu gidererek cilde esneklik kazandıran gliserin, kırışıklık karşıtı serum seçeneklerimizdeki başlıca maddeler arasındadır. Cildini sıkılaştırmak ve parlatmak isteyenler, sivilceye sebep olan yağlanma ile baş edemeyenler Jeuvenile serumlarından yüksek verim alabilir.

İçerdiği maddelerle tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek serumlarımız diğer serum çeşitlerimizle beraber kullanılmaya uygundur. Jeuvenile’in % 2 hyalüronik asit ya da % 10 matrixyl içeren serumlarını retinol serum ile beraber kullanabilirsiniz. Farklı etken maddelere sahip serumlarımızı beraber kullanarak, cilt bakımının verimini yükseltmeniz mümkündür. Serum uyguladıktan sonra yüzünüzü yıkamanız gerekmez. Eğer bakım rutininde krem kullanılacaksa, serumlar krem öncesi için uygundur. İhtiyaçlarınıza uygun ürünleri satın almak için Jeuvenile güvencesini tercih edebilirsiniz.