Prostat Nedir, Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat rahatsızlığında erkekler için çiş yapamama, zorlanarak yapma, idrar tutamama, idrar yaparken yanma olması, mesaneyi tam boşaltamama isteği, idrar yada meniden kan gelmesi, kasık kalça ve diğer yerlerin ağrımasına prostat sebep olur.


Prostat Nedir, Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat erkek vücudunda en sık oluşan sorunlardan biridir. Prostat hastalıkları erkeklerde görülen genelde ellili yaşlarda görülen ama daha genç yaşlarda da meydana gelen bir erkek hastalığıdır. Prostat hastalıklarında tanı ve tedavi işleri üroloji tarafından yaptırılır. Prostat hastaları oldukça zorluk çekerler ve neredeyse her on kişiden üçü prostat rahatsızlığına tutulur. Prostat rahatsızlığında erkekler için çiş yapamama, zorlanarak yapma, idrar tutamama, idrar yaparken yanma olması, mesaneyi tam boşaltamama isteği, idrar yada meniden kan gelmesi, kasık kalça ve diğer yerlerin ağrımasına prostat sebep olur.

Prostatın hangi hastalığa bağlı olduğunu üroloji uzmanı tarafından belli olarak karar verilir. Erkek dönemde prostat hastalıkları hiçbir şikâyete neden olmaz. Prostat hastalarını biz üç başlık altında inceleyerek yola çıkabiliriz. Bu başlıkları şöyle değerlendirmek gerekirse prostat iltihabı iyi huylu prostat ve prostat kanseri olarak bilinir. Prostat hastaları genelde erken teşhis ile önlenebilir. Ama erkekler prostat rahatsızlıkları olduğunu anlasa bile çevrenin etkisi ile utanarak ya da çekinerek doktora gitmezler. Buda prostat rahatsızlığının daha fazla artmasına sebep olur. Bu yüzden prostat anlaşıldığı andan itibaren hemen bir doktor yardımı ile bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Aksi takdirde oldukça kötü sonuçlar olabilir.

Prostat Belirtileri Nasıldır?

Prostat hastaları olanlar bunu gizli yaşar ve gizli yaşanıldığı için toplumdaki herkes de gizli yaşar. Prostat gizli yaşanacak bir rahatsızlık değil aynı zaman da bilinmesi ve herkesin tedbirini alması gereken bir rahatsızlıktır. Prostat erkeklerde bulunan salgı bezidir. Mesanenin hemen altında yani idrarın yapıldığı yerin hemen altında içerisinde idrar kanallarının geçtiği bir bölüm olan ve aynı zaman da sperm ve testislerin bulunduğu yerdir. Büyümemiş hali bir ceviz büyüklüğünde olan prostatın büyümüş hali oldukça riskli bir durumdur.

Büyüyen prostat ile idrar yollarında tıkanma meydana gelir ve prostatı büyüyen kişi çişini istediği şekilde yapamaz hale gelir. Prostat rahatsızlığı her erkekte aynı düzeyde görülmese de her erkekte oldukça sık görülen bir olaydır. Bazılarında yaşlanmanın doğal bir etkisi diye görülür. Bazılarında ise çözüme kavuşmadan da uzun yıllar durabilir ama bu daha çok ilerlemese ya da zarar vermiyorsa. Bunun yanında zarar veren ve idrar yapma konusunda sıkıntı yaşayan ve büyüyen prostat ile rahatsız oluyorsanız hemen tıbbi olarak çözüm yollarına başlayın.

Prostat Büyümesinin Tedavisi Nasıldır?

Prostat tedavisi edilirken göze alınan ilk şey prostat hastası olan kişinin ne tür yakınmaları vardır ve prostat büyümesi ne durumdadır. Ona göre bir yorum yapan doktor o şekilde de tedavi gerçekleştirir. Hasta takip ile sürekli kontrol ve gözlem altında tutma ile tedaviye başlanır. Daha sonra ilaç tedavisi ile devam edilir ve en son ilerlemiş hali ise lazer ile ameliyat ederek prostat rahatsızlığından kurtulabilirsiniz.

Prostat rahatsızlığı her on kişiden üç kişi de bulunan ve oldukça riskli ve ağrılı bir dönem olarak geçen bu dönemde en önemli şey utanmadan sıkılmadan doktora gitmek ve zamanında doktora tedavi olmaktan geçer. Doktor o konunun uzmanlık alanını okumuş kişi olarak bunların he yerini her çeşidini bilmekte olup utanılacak ya da korkulacak bir durum yoktur. Diğer türlü bekletilen ve tedavi olmayan prostat kişinin vücudunda kanser olarak belirlenir. İlerleyen zamanlarda bunların olmasını istemiyor iseniz erkenden bu konuya çözüm bulmalısınız. Çoğu kişilerde bir ay gibi bir süre zarfında bu rahatsızlık kaybolurken bazılarında daha fazla süre kalabilir.