Niacinamide Nedir? Niacinamide’in Cilde Olan Faydaları Nelerdir?

Niacinamide, Niyasinamid olarak Türkçeleştirilmiştir. Bu madde B 3 vitamininin bir formudur. Nikotinamid adıyla da bilinen maddenin her birey tarafından günlük olarak vücuda alınması gerekir.


Niacinamide Nedir? Niacinamide’in Cilde Olan Faydaları Nelerdir?

Niacinamide, Niyasinamid olarak Türkçeleştirilmiştir. Bu madde B 3 vitamininin bir formudur. Nikotinamid adıyla da bilinen maddenin her birey tarafından günlük olarak vücuda alınması gerekir. Yaklaşık 6 – 7 aylık bebeklerden ileri yaş grubuna kadar herkes, 5 – 20 miligram arasında değişen B 3 vitamini ihtiyacına sahiptir. Çeşitli gıdaların düzenli ve dengeli olarak tüketimiyle beraber, güvenilir cilt bakım ürünlerini kullanarak da Niyasinamid ihtiyacı karşılanabilir.

B 3’ün diğer formu olan Niasin yani nikotinik asit, Niyasinamid ile karıştırılmamalıdır. B vitamini grubundaki B 3, kan şekerinin dengelenmesini ve tip 1 diyabetin kontrol altına alınmasını sağlayabilir. Romatizma ağrılarının tedavisi için de yararlılık gösteren B 3 vitaminleri, çok yönlü bir etkiye sahiptir. Organların fonksiyonlarını düzenlemekle beraber Niacinamide cilde faydaları dolayısıyla dikkat çeken bir maddedir.

Niacinamide Nasıl Kullanılır?

Niacinamide kullanımı kozmetik ürünleri sayesinde kolaydır. En etkin haline ulaşabilmesi için yağ ile çözünmesi gereken vitamin, bitki özleri ve bitki yağlarıyla açılıp kozmetik ürünlerine dahil edilir. Cildin renk tonunu açmaktan, gözenekleri sıkılaştırmaya kadar birçok faydasını görmek mümkündür. Ayrıca Niyasinamid içeren gıdalar tüketmek de vitaminin vücut tarafından kullanılabilmesini sağlar.

Niacinamide’in Cilde Olan Faydaları Nelerdir?

Niyasinamidin cilde faydaları, kısa sürede etkisini gösterebilir. Uzun süredir baş edilemeyen cilt problemlerine karşı önemli etkiler gösterebilse de, düzenli olarak kullanılması gerekir. Niacinamide bulunan ürünler belli bir rutinde kullanıldığı zaman görülebilecek faydalardan birkaçı şöyledir:

 • Cilt parlaklığı artar.
 • B 3, yağların sindirimini kolaylaştırdığı için fazla yağın sivilceye, siyah noktaya ve aknelere dönüşmesi engellenir.
 • Deri kalınlığı ideal seviyeye ulaşır.
 • Cilt gözenekleri sıkılaşır ve yaşlanma belirtileri kontrol altında tutulur.
 • Deri daha esnek bir hal alacağı için dış müdahalelere karşı direnci artar.
 • Renk pigmentlerini ideal seviyede tutan Niyasinamid sayesinde, koyu renkli lekelerin oluşması engellenir. Açık tonlara sahip lekeler ortadan kaldırılır.   

Niyasinamid, bulunduğu kozmetik ürünleri sayesinde cildin gözeneklerine kolayca ulaşabilir. Fakat beraberindeki diğer maddeler, kullanıcının gözlemleyeceği faydalara etki edebilir. Doğru içerik kombinasyonlarına sahip olan etkili ürünler kullanmanız halinde B 3 vitamininin cilde faydaları çabuk ortaya çıkacaktır.

Niacinamide Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

B 3 vitamini eksikliği cilt üzerinde ortaya çıkan belirtilerle kendini gösterebilir. Cilt hücrelerinin beslenmesine ve esnek kalmasına yardım eden B 3, vücutta yeteri kadar bulunmaması halinde deri döküntülerine yol açabilir. Deride pullanma, cilt tahrişleri, farklı büyüklüklere sahip yaralar ve çatlaklar Niacinamide eksikliği belirtileri arasındadır. Cilt yüzeyinde yanma, karıncalanma ve kaşıntı  hissi de ortaya çıkar.

B 3’ün eksikliği durumunda ilk belirtiler ciltte gözlemlenirken bunlara halsizlik, sürekli uyku isteği, depresyon ve unutkanlık da eklenebilir. Niacinamide cilt bakımı açısından önemli faydalara sahip olan bir maddedir. Eksikliği durumunda ortaya çıkabilen belirtiler uzun süre devam etmişse, dermatoloji bölümünden profesyonel destek almanız faydalı olur. Eğer farklı hastalıklardan kaynaklanan belirtiler varsa, bunları kozmetik ürünleriyle tedavi etmeye çalışmanız önerilmez.

Günlük B 3 İhtiyacı Kaç Miligramdır?

Günlük olarak vücuda alınması gereken vitaminlerin miktarı sabit değildir. Günlük aktiviteler ve yaş faktörü başta olmaz üzere cinsiyet, metabolizma yapısı, organların çalışma durumu, devam eden rahatsızlıklar günlük B 3 ihtiyacı konusunda belirleyicidir. B 3 vitaminine sahip yiyecekleri tüketmek kadar, cilde bu vitaminin uygulanması da günlük gereksinimi karşılayabilir. Fakat cilt bakımı ile beslenmenin birbirinden ayrı olduğu unutulmamalıdır. Yalnızca beslenme veya cilt bakımı konusunda B 3 vitaminine ağırlık vermeniz tavsiye edilmez. Hem beslenme düzeninizde, hem de kişisel bakım düzeninizde B 3’ün yeteri kadar bulunması gerekir. “B 3 vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?” sorusuna verilebilecek olan cevaplar belliyken, Niyasinamid içerikli kozmetik ürünleri arasında tercih yaparken dikkatli davranılmalıdır.

B 3 Vitamini Bulunan Gıdalar Hangileridir?

Cilt bakımınız ve genel olarak Niyasinamid ihtiyacınız açısından faydalı olabilecek bazı gıdalar mevcuttur. Kalitesi ile tanınmış kozmetik ürünlerini kullanırken, B 3 bulunan gıdalar tüketerek kişisel bakımınızı destekleyebilirsiniz. Sahip olduğu zengin Niyasinamid içeriğiyle cilt güzelliğinizi artırabilecek gıdalardan birkaçı şöyledir:

 • Yağsız kırmızı et
 • Somon başta olmak üzere yağlı balık etleri
 • Hindi eti
 • Tavuk eti
 • Karaciğer
 • Olgunlaşmış avokado
 • Ceviz
 • Fındık
 • Süt
 • Yumurta
 • Havuç
 • Kuşkonmaz

Bu gıdalar, değişen miktarlarda B 3 vitaminine sahiptir. Fakat etkili bir cilt bakımı gerçekleştirmek için, beslenme kadar doğru ürünlerin kullanılması da önem taşır. Sadece süt, balık, yumurta tüketerek cilt sağlığınızı korumanız zor olabilir. Vitaminli besinlerle birlikte B 3 Niacinamide serum, krem ve jel seçeneklerini de kullanarak bakım kalitenizi artırmanız mümkündür.

Niacinamide Bulunan Ürünler Hangileridir?

Niacinamide nelerde bulunur?” sorusuna verilebilecek ilk cevap serumlardır. Krem ve tonik formlarında da bulunan Niyasinamid, özellikle serum ürünleriyle piyasaya çıkar. Cilt bakım serumları, kırışıklıktan cilt lekelerine kadar pek çok problemin tedavisi için kullanılabilir. Niacinamide serum formu aracılığıyla gözeneklere tamamen nüfuz eder. Aynı içeriğe sahip kremler, tonikler ve jeller sayesinde cildi yumuşatmak ve hücresel yenilenmeyi desteklemek mümkündür.

B 3 Vitamini Fazla Kullanılırsa Ne Olur?

B 3’ün formları arasındaki Niacinamide fazlalığı durumunda bazı belirtiler ortaya çıkarır. Fakat bu durum, Niyasinamid maddesinin zararlı olduğu anlamına gelmez. Ölçülü ve dengeli kullanım yapılması halinde herhangi bir sorun yaşanması muhtemel değildir. Kozmetik ürünlerindeki B 3 vitamini, belli ölçüleri aşmayacak miktarlara sahiptir. B 3 vitamini fazlalığı daha çok tüketim bozuklukları ile alakalıdır. Güvenilir kozmetik ürünlerini tercih etmeniz durumunda B 3 fazlalığına dair sorunlar yaşamanız muhtemel sayılmaz. B 3 vitamini açısından zengin olan besinleri çok tüketmeniz halinde ise bazı sindirim problemleri yaşayabilirsiniz. Her şeyden ölçülü olarak faydalanmanız, çeşitli yan etkilerin önlenmesini kolaylaştırır.

Jeuvenile’in Niacinamide Serum Ürünleri Nasıl Kullanılır?

Niacinamide serumlar halinde cilt için uygulanabilir. Yüzde 10 Niyasinamid, yüzde 3 Panthenol ve yüzde 1 Zinc maddesine sahip olan Jeuvenile serumları, günlük 2 defa kullanıma uygundur. Serumu uygulamadan önce jel ve toniklerimizi kullanarak cilt temizliği yapmanız tavsiye edilir. Derinlemesine temizlenmiş olan cilt gözenekleri, serum içinde bulunan etken maddelerle daha çabuk etkileşim kurar. Sabah dışarıya çıkmadan önce ve akşam yatmadan önce birer defa uygulayabileceğiniz Niacinamide serumu, önemli oranda çinko içeriğine sahiptir. Cilt gözeneklerinin küçültülmesinde, sıkılaşmasında ve temizlenmesinde etkili olan serumlar lekelenmelere karşı koruma sağlayabilir.

Uygulamayı gerçekleştirirken cilde masaj yapmanız, deri hücrelerini uyararak etkin bir bakım gerçekleştirmenize yardım eder. B 3 serum içerisinde bulunan Zinc yani çinko maddesi, cildin parlak görünmesini sağlarken sivilce izlerini ortadan kaldırır. Çatlak, yanık ve döküntü problemi yaşanan deri yüzeylerinin onarılmasını sağlayabilen Panthenol, serumdaki önemli maddelerdendir. Bakım kreminden önce cildinize uygulamanız tavsiye edilen Jeuvenile Niacinamide serum, C vitamini serumuyla beraber kullanılabilecek bir üründür. Fakat C vitamini ile B 3 vitaminini aynı seansta kullanmamak gerekir. Bazı ciltler her iki vitamini aynı anda emecek kapasiteye sahip olamayabilir. Sabah C vitamini serumu kullanılmışsa, B 3 bulunan ürün akşam kullanılmalıdır.