Migren Nedir? Neden Olur? Migren Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Migren, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, günlük aktivitelerin verimini düşüren ve son yıllarda oldukça sık karşılaşılan nörolojik bir rahatsızlıktır.


Migren Nedir? Neden Olur? Migren Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Migren, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, günlük aktivitelerin verimini düşüren ve son yıllarda oldukça sık karşılaşılan nörolojik bir rahatsızlıktır. Migren belirtileri arasında en yaygın görüleni şiddetli ağrıdır. Ağrılar genellikle ense, şakak, baş ya da göz çevresinde görülmektedir. Hareket ettikçe şiddeti artabilen ağrılara mide bulantısı, ışık hassasiyeti gibi belirtiler de eklenmektedir.

Migren ağrıları ataklar halinde seyreden şiddetli ağrılardır. Atak esnasında kişiler ışık ve sese olan hassasiyetlerinden ötürü, karanlık ve sessiz ortamlarda bulunmayı tercih ederler. Migren belirtileri, şiddeti, kişiye göre değişkenlik göstermekle birlikte kadınlarda görülme oranı erkeklere kıyasla daha fazladır.

Migren Neden Olur?

Migrenin ortaya çıkışında etkili olan nedenler tam olarak bilinmemektedir. Ancak sebebi açıklanamayan birçok rahatsızlıkta da olduğu gibi, ortaya çıkışında çevresel, genetik ve fizyolojik faktörlerin etkisi oldukça fazladır.

Migren belirtileri ve ataklarının ortaya çıkmasında, başta serotonin olmak üzere beyinde bulunan kimyasalların dengesinin bozulması oldukça etkilidir. Ataklar esnasında beyinde ağrıyı ortaya çıkaran kimyasalların salgılanması sonucunda şiddetli ağrı, kusma gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migrenin ortaya çıkışında yaşanan baş ağrısı atakları çocukluk ya da ergenlik gibi erken dönemlerde ortaya çıkabilmektedir. Ancak asıl migren atakları ve ağrılar 20li yaşlardan itibaren sıklıkla görülmektedir. Migren belirtileri, tetikleyen nedenleri ve yaşanan şikayetler doğrultusunda farklı başlıklar altında incelenebilmektedir.

 • Yarım Migren Belirtileri

Yarım migren, yarım baş ağrısı olarak da bilinen, en yaygın migren çeşididir. Başlangıçta şakak, baş ve göz çevresinde görülen şiddetli ağrı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Sonrasında ortaya çıkan ve ağrıları çok daha dayanılmaz hale getiren bazı belirtiler ise şöyledir:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Koku hassasiyeti
 • Işık hassasiyeti
 • Gürültüye karşı duyarlılık
 • Hareket etmeyle artan ağrı
 • Gerginlik ve sinir
 • Huzursuzluk

Ortaya çıkışında fizyolojik nedenlerin etkisi oldukça fazla görülse de psikolojik nedenler ya da sosyal yaşantı da migren ataklarını tetikleyebilmektedir. Örneğin; yoğun çalışma saatleri, uykusuzluk, iş yükü ve sorumluluklar atakların ortaya çıkışında oldukça etkili olan nedenler arasındadır.

 • Kronik Migren Belirtileri

Migren, normal şartlarda gösterdiği belirtiler ile yaşam kalitesini ciddi oranda olumsuz etkileyen bir hastalık iken bu durum kronik migren evresine geldiğinde daha dayanılmaz bir hal almaktadır.

90 gün içerisinde en az 15 gün seyreden baş ağrısı ve bu ağrıların en az 7 gününde şiddetli migren belirtileri göstermek, ayrıca bu ağrıların 4 saatten fazla sürmesi gibi semptomlar kronik migrenin belirtileri arasındadır.

Kronik migren diğer türlere kıyasla günlük verimliliği ve yaşam kalitesini daha fazla etkilemektedir. Bireyler ağrılarla başa çıkmak için türlü yollar denedikleri gibi ilk başvurdukları çözüm ilaç kullanmaktır. Öyle ki bilinen ağrı kesiciler bile bir süre sonra onlar için migren ilacı haline gelmiştir.

Çok çeşitli çözüm yollarına başvurmak bu hastalığın kişileri ne kadar kötü etkilediğinin de göstergesidir. Kronik hale gelen migren kişilerde sinir, stres ve gerginliğe neden olacağından ilerleyen zamanlarda bu durum ciddi psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkışına da zemin hazırlayabilmektedir.

 • Sinüzit Migren Belirtileri

Baş ağrısı denildiğinde migrenden sonra ilk akla gelen hastalık sinüzittir. Sebep olduğu baş ağrısı ve çocuklarda zaman zaman kusmaya neden olduğundan sinüzit ve migren birbirine çok karıştırılmaktadır. Halbuki ortaya çıkışı ve neden olduklarıyla birbirlerinden oldukça farklı iki hastalıktır.

Sinüzit, burun içerisinde ve kemikler arası boşluklarda görülen iltihaplanmadır ve bilinenin aksine baş ağrısı çok yaygın görülen bir semptom değildir. Belirtileri yetişkinlerde, burun ve geniz akıntısı, göz ve diş ağrısı olarak ortaya çıkarken, çocuklarda bu durum inatçı öksürük sonrası kusmayla kendisini göstermektedir.

Sinüzit ve migren belirtileri arasındaki en büyük fark görülen baş ağrısının süresi ve şiddetidir. Migren ataklar halinde ve çok şiddetli gelirken, sinüzit nedeniyle oluşan baş ağrısı süreklilik göstermektedir. Dolayısıyla 1-3 gün arası süren ve sonrasında düzelen ağrı sinüzit değildir. Dolayısıyla sinüzit ve migren birbirine karıştırılmamalıdır.

 • Auralı Migren Belirtileri

Auralı migren, daha az rastlanan ama belirtileri en ağır olan migren türü olarak bilinmektedir. Aura, migren krizinden önce meydana gelen semptomlardır ve süresi dakikalar ile ifade edilebilmektedir. Bu süre 5-60 dakika arasında değişkenlik göstermektedir.

Auralı migrende baş ağrısıyla birlikte görülen halüsinasyonlar oldukça yaygındır. Bununla birlikte kol ve bacaklarda uyuşma, kulak çınlaması, algı ve görme bozuklukları gibi ciddi belirtiler görülebilmektedir.

 • Adet Migreni Belirtileri

Adet migreni, regl dönemi migreni olarak da bilinmektedir. Regl dönemi öncesinde hormon dengesinde meydana gelen dalgalanmalar sonucu ortaya çıktığından adet migreni adını almıştır. Adet dönemi migreni belirtileri ile yaygın bilinen migren belirtileri aynıdır.

Adet migrenini diğer migren türlerinden ayıran özelliği ise genellikle regl dönemi öncesinde sıklıkla görülmesidir. Bir iki saat süren ya da süreklilik göstermeyen baş ağrıları migren olmayabilir. Ancak her regl döneminde görülen şiddetli baş ağrıları adet dönemi migreninin göstergesidir.

Zaten gergin ve stresli olunan bir dönemde ortaya çıkan bu ağrılar kişilerin hayatını ciddi oranda olumsuz etkilemektedir. Bunun yanı sıra menopoz ve hamilelik dönemlerinde östrojen hormonunda belirgin dalgalanmalar gerçekleşmediği için adet dönemi migrenine daha az rastlanmaktadır.

Migrene Ne İyi Gelir?

Migren, ataklar haline ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle atakların sıklığını azaltmak için hastalığın çıkışına neden olan faktörleri bilmek gereklidir. Buna göre migreni tetikleyen bazı faktörler şöyledir:

 • Mevsim geçişleri
 • Sık sık gürültülü ortamlarda bulunma
 • Hormon düzensizlikleri
 • Düzensiz yeme alışkanlıkları
 • Düzensiz uyku
 • Duygusal stres ve depresyon

Migreni tetikleyen nedenlere dikkat ederek yaşamanın atakların sıklığını azalttığı bilinmektedir. Peki migren ağrısına ne iyi gelir? Tabi ki ilk yapılması gereken alanında uzman doktorlar tarafından uygulanacak yöntemlere başvurmaktır. Ancak bunun dışında iyi geldiğine inanılan başka yöntemler de mevcuttur.

Örneğin; öksürük otunun migren belirtileri ve ataklarını hafifletmede etkili olduğu düşünülmektedir. Bunun yanı sıra B2, magnezyum gibi minerallerin de atakların sıklığını azalttığı konusunda bazı görüşler mevcuttur.

Yoğun mentol ve nane kokusuyla baş ağrısına iyi geldiği düşünülen migren taşı, son yıllarda uygulanan en yaygın yöntemlerden bir tanesidir.

Tedavi Yöntemleri

Migren tedavisinde uygulanan kesin bir yöntem bulunmamaktadır. Migren belirtileri ve ataklar bireylerin hayatını olumsuz etkilediğinden, uygulanan tedavilerin asıl amacı ağrı ve atakları en aza indirmektir. Uygulanan ilaç tedavisinin yanı sıra, hormon ve vitamin takviyeleri ile atakların sıklığını azaltmak mümkündür.