Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu çekirdeği yağı cilt bakımında kullanılan en etkili ve en yaygın bilinen yağlardan bir tanesidir. Farklı cilt tiplerine sahip birçok insan kuşburnu çekirdeği yağını kullanmaktadır. Özellikle de kuru cilt tipine sahip insanlar için kuşburnu çekirdeği yağı vazgeçilmezler arasındadır.


Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu çekirdeği yağı cilt bakımında kullanılan en etkili ve en yaygın bilinen yağlardan bir tanesidir. Farklı cilt tiplerine sahip birçok insan kuşburnu çekirdeği yağını kullanmaktadır. Özellikle de kuru cilt tipine sahip insanlar için kuşburnu çekirdeği yağı vazgeçilmezler arasındadır.

Eğer siz de kimyasal ve paraben içermeyen ürünlere sıcak bakmıyor iseniz kuşburnu çekirdeği yağını kesinlikle denemeli ve cilt bakım rutininize eklemelisiniz. Bu sayede hem içiniz rahat olacak hem de cildinize çok büyük bir yatırım yapmış olacaksınız.

Bu yazıda sizler için kuşburnu çekirdeği yağının faydaları nelerdir, kuşburnu çekirdeği yağı ne işe yarar sorularını yanıtladık. İşte merak edilen soruların cevapları…

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nedir?

Kuşburnu çekirdeği yağı birçok yaban gülleri meyvelerinden soğuk sıkım şeklinde elde edilir. İçerisinde E,B,A,C,D vitamini gibi birçok vitamin barındırır. Ayrıca omega 3 ve omega 6 yönünden de oldukça zengin bir yağdır.

Sağlık sektöründen tutun da güzellik sektörüne kadar pek çok alandan kullanılır. Çünkü içeriğinde birden fazla vitamin bulundurmaktadır ve cilt sağlığına da inanılmaz faydaları var. İşte bu müthiş yağın inanılmaz faydaları…

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Faydaları

 • Kuşburnu çekirdeği yağı cildin yeteri kadar nemlenmesine yardımcı olur. Eğer sıcak ve soğuk havalarda cilt kuruluğu problemi yaşıyorsanız bu yağı kullanmanızı öneririz.
 • Sivilce lekelerine de iyi gelen kuşburnu çekirdeği yağı aynı zamanda ciltteki izlerin de azalmasına destek olur.
 • Egzama ve sedef gibi deri hastalıklarının tedavisinde de kuşburnu çekirdeği yağı kullanılmaktadır. Hatta öyle ki egzama ve sedef sorunu yaşayan birçok hastada egzama ve sedef problemlerinin azaldığı görülmüştür. Çünkü bu yağ antioksidan ve su tutucu gibi birçok özelliğe sahiptir.
 • Yaşlanma karşıtı görevi de üstlenen bu yağ güneşe çıkmadan önce de kullanılabilir. Çünkü güneş ışınlarının zararlarına karşı korur ve ciltte meydana gelebilecek lekeleri önler ya da giderir.
 • Sivilce oluşumunu engeller.
 • Hücre yenilenmesine yardımcı olur.
 • Cildi mikrop ve enfeksiyonlara karşı korur.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eder.
 • Cildin canlı bir görünüme kavuşmasına destek olur.
 • Gözaltı ve göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesinde önemli bir rol oynar.
 • Saçlara uygulandığında saç dökülmesini önler, saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur, saçları nemlendirir ve kepek oluşumunun önüne geçer.
 • Makyajın kalıcı olmasını sağladığı için makyaj bazı olarak da kullanılabilir.
 • Tırnak kırılması gibi sorunların önüne geçerek tırnakların güçlenmesine yardımcı olur.
 • Cildin sıkılaşmasını sağlar ve kan dolaşımını hızlandırır.
 • Selülit ve doğum sonrasında meydana gelen çatlakların giderilmesinde büyük rol oynar.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Kuşburnu çekirdeği yağının sürümü çok kolaydır ve cilt tarafından kolayca emilir. Hatta elinizde bulunan bir nemlendiriciyle bu yağı karıştırarak yüzüne ve boyun bölgenize uygulayabilirsiniz. Böylelikle daha da aydınlık bir görünüme kavuşmuş olursunuz.

Kuşburnu çekirdeği yağı ciltte yağlanmaya yol açmaz. Kuru ciltliler gönül rahatlığıyla bu yağı kullanabilir fakat yağlı cilde sahip olanların daha az kullanması gerekir.

Kuşburnu çekirdeği yağının faydaları arasında bu yağın makyaj bazı olarak kullanılabileceğini söylemiştik. Yapacağınız makyajdan 5 dakika önce bu yağı sürebilir sonra makyaj yapma işlemine geçebilirsiniz.

Kol, bacak, boyun gibi vücudun pek çok yeri için bu yağ kullanılabilir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nasıl Saklanır?

Kuşburnu çekirdeği yağı yapısı gereği oldukça hassas bir yağdır. Bu yüzden bu yağın çok iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Hiçbir şekilde güneş ışınlarına ve aşırı sıcağa maruz kalmamalıdır. Daha düşük sıcaklıkta ve karanlık bir ortamda saklanmalıdır. Böylelikle bozulma gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalınmamış olur ve daha uzun süreler kullanılabilir.