Kuru Saçların Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?

Kuru saçlar için bakım yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Düzenli bir bakım rutinine sahip olduktan sonra saç tellerini canlandırmanız ve kökleri güçlendirmeniz mümkündür.


Kuru Saçların Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?

Kuru saçlar için bakım yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Düzenli bir bakım rutinine sahip olduktan sonra saç tellerini canlandırmanız ve kökleri güçlendirmeniz mümkündür. Kullandığınız saç bakım serumları, besleyici şampuanlar, saç kremleri birbiriyle orantılı olarak değerlendirilmelidir. Eğer saç bakımınızın nasıl bir düzende olması gerektiğini bilmiyorsanız, dikkate alabileceğiniz detaylar şunlardır:

 • Kuru saçlar, zamanla yıpranmış saçlardır. Yıpranmaya sebep olan fön ve maşa uygulamaları azaltılmalıdır. Yüksek sıcaklıkta kullandığınız fönler, saçları şekillendirmek için fayda sağlayabilir. Fakat tellerin yapısını bozarak incelmeye ve kurumaya yol açması da mümkündür. Sürekli uygulanan maşalar için de aynı durumdan söz edilebilir.
 • Kimyasal içerikli ürünler sık tercih edilmemelidir. Kalitesine güvenilmeyen saç boyaları, vakslar ve jöleler kullanılmamalıdır. Düşük kaliteli saç şekillendiricilerde ve boyalarda saça tutunmayı kolaylaştıran kimyasallar fazladır. Saç telleriyle kafa derisine zarar verebilen ürünleri az kullanmanız, kuru saç bakımı için gereklidir.
 • Uzun süredir saç kuruluğu yaşıyorsanız, kullanmakta olduğunuz şampuanı değiştirebilirsiniz. Dünya çapında kalitesiyle meşhur Jeuvenile şampuanlarını tercih etmeniz faydalı olabilir.
 • Katkısız yağlar kullanarak saçlarınızın dayanıklılığına katkı sağlayabilirsiniz.
 • Birbirinden farklı kuru saç bakım ürünleri kullanırken sigara tüketiminden uzak durmanız faydalıdır. Sigarada bulunan nikotin, saçların yıpranmasına yol açabilir. Sigara içmemenize rağmen, içilen bir ortamda bulunmanız da saç sağlığı açısından olumsuz etkilere sahiptir. Sigara dumanındaki zararlı maddeler saç yüzeyini kaplayarak tellerin dayanıklılık kaybetmesine sebep olur.

Yıpranmış Kuru Saçlara Ne İyi Gelir?

Kuru saçlara iyi gelen şeyler arıyorsanız, ilk olarak bitkisel yağlardan söz edilebilir. Kozmetik ürünlerine işlev katan yağlarla saç derinizi güçlendirmeniz mümkündür. Katmanları ve gözenekleri sıkılaşan saç derisi, saçlarınızın ihtiyaç duyduğu maddeleri temin etmekte başarılı olur. Zayıf ve incelmiş saçlara çözüm olabilecek bitkisel yağlardan bazıları şöyledir:

 • Hindistancevizi Yağı:

Birçok ürünümüzde bulunan hindistancevizi yağı, saça iyi gelen yağlar arasında özel bir yere sahiptir. Oda sıcaklığında jel kıvama sahip olan yağ, eritilerek veya doğrudan kullanılabilir. Kaliteli ürünler içerisindeki formuyla kullanmanız da aynı etkileri ortaya çıkaracaktır. Hindistancevizi yağında bulunan C vitamini, magnezyum ve amino asitler saçlarınız onarır. Yıpranmış ve kepekli saçlar için uygundur.

 • Jojoba Yağı:

Jojoba, Türkiye’de pek tanınmayan fakat kozmetik sektörünün vazgeçilmezleri arasında bulunan bir bitkidir. Çoğunlukla Kuzey Amerika bölgesinde yetiştirilen jojoba, yeşil kabuklara sahiptir. Meyve olgunlaştıkça kabuk incelir ve rengi koyulaşır. Kahverengi tonlarındaki meyvenin yağı, saç derisini besleyerek hasarların giderilmesini sağlar. “Kuru saçlar için hangi yağ kullanılır?” sorusunun ilk cevaplarından birisi bu üründür. Saçı nemlendirirken tellerin uzamasını da kolaylaştırır.

 • Zeytinyağı:

İçerdiği E vitamini sayesinde saçların dolgun ve parlak görünmesini sağlar. Yapısı bozulmuş olan ince telli saçları onararak kırıkları önler. Saç köklerinin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayarak kurumayı yavaşlatabilir. Saça faydalı yağlar arasındaki zeytinyağı, kolay ulaşılabilir olmasıyla dikkat çeker.

 • Argan Yağı:

Yapısı ve saç üzerindeki etkileri sebebiyle jojoba yağına benzer. Fundagiller familyasından olan Argan, Kuzey Afrika’nın batı bölgelerinde yetişir. Argan yağı zengin bir oleanolik asit kaynağıdır. Anti – bakteriyel etkiye sahip olduğu için saç tellerini arındırır. Saçların dolgunluk kazanmasına katkı sağlayabilir.

Saç için faydalı yağlar, doğanın insanlara sunduğu önemli maddelerdir. Fakat yağları rastgele birbirine karıştırarak saç bakımı yapmanız önerilmez. Yağ asitlerinin birbirleriyle farklı etkileşimler kurabileceği unutulmamalıdır. Belli oranlarda bir araya getirilen ve saç için faydalı diğer maddelerle zenginleştirilen yağları, ürünlerimiz aracılığıyla değerlendirebilirsiniz.

Yıpranmış Saçlar İçin Evde Bakım Nasıl Yapılır?

Ev ortamında yapılabilecek saç bakımları,  etkili ürünlerin doğru şekilde kullanılmasından ibarettir. Evde hazırlanabilen çeşitli karışımlar her zaman güvenilir olmayabilir. Kuru saçlar için evde maske hazırlamanız, karışımlar yapmanız sağlık açısından riskli sayılır. Faydalı ürünler kullanarak hazırlayacağınız karışımlar, miktar orantısızlıkları sebebiyle saçınızı yıpratabilir. Kuruyan saçlar için etkili bir bakım yapmak isteyenler, ihtiyaçları doğrultusunda kişisel bakımını gerçekleştirmelidir.

Kuru Saçlar Haftada Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

Yıpranmış saçlar, birbirinden farklı bakım rutinlerine ihtiyaç duyabilir. Kuru saçlarınızı hangi sıklıkta yıkamanız gerektiği sizlere kalmıştır. Fakat bu konuda dikkate alabileceğiniz detaylardan birkaçı şöyledir:

 1. Kuru saçları sürekli yıkamak nem oranını dengelemez. Aksine, saçlarınızdaki mevcut yağın azalmasına ve kurumanın ilerlemesine yol açabilir.
 2. Nemlendirici ürünleri gereğinden fazla kullanmanız yağlanmaya sebep olabilir. Saçlarınızın yıpranmamasını istiyorsanız, kuru saçlar için şampuan & krem  ürünlerini gereken ölçüde kullanmanız faydalıdır.
 3. Kuru bir yapıya sahip olduğu için az yağlanan saçların kirlenmediği sanılmamalıdır. Kuru, yağlı veya standart saç tipleri daima toz tutarak kirlenir. Belirlediğiniz bakım rutinini aksatmamanız gerekir.

Kuru Saç Bakımı Erkek ve Kadın Bireylerde Farklılık Gösterir Mi?

Erkeklerin ve kadınların saç tipleri değişen özelliklere sahiptir. Her saç tipinin, farklı oranlarda bakım ihtiyacı bulunur. Kişisel bakım farklılıklarına yol açan faktörler saç tellerinin kalınlığı, uzunluğu ve saç köklerinin sağlamlığıdır. Saç özelliklerini doğrudan etkileyen cinsiyet, bakım rutinlerinin oluşmasında belirleyicidir. Birçok erkek kuru saç bakımı konusunda birbirinden ayrılırken, kadınlar arasında da çeşitli farklar görülebilir.

Kuru saç bakımı kadın ve erkekler arasında değil, tüm bireyler arasında farklılık gösteren bir konudur. Her insanın farklı saç tiplerine sahip olduğu ve bakım ihtiyaçlarının değişkenliği unutulmamalıdır. Saç tipinize uygun ürünlerimizi değerlendirirken cinsiyetinizin neyi gerektirdiğine değil, saçlarınızın durumuna odaklanmanız tavsiye edilir.

Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Ürünleri Arasında Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bakım ürünleri arasında tercih yapmadan önce saç tipinizi yeteri kadar tanımanız gerekir. Yıpranmış her saçın kuru, kepekli veya kırıklı olmayabileceği unutulmamalıdır. İhtiyaçlarınız doğrultusunda karar alırken tercihlerinizi kaliteli ürünler arasında yapmanız faydalı olur. Yıpranmış saçlar için bakım ürünleri arasında değerlendirme yaparken dikkat edebileceğiniz şeyler şunlardır:

 • Ürün içeriğinin saç tipinize ne kadar hitap ettiği
 • Ürünün kullanım metotları ile beklentileriniz arasındaki uyum
 • Saç tellerinizin bakım ihtiyaçları

Aşırı Yıpranmış Saçlar İçin En İyi Ürünler Hangileridir?

Aşırı yıpranmış saçlar için en iyi şampuan, avokado yağı ile zenginleştirilmiş keratinli Jeuvenile şampuanlarıdır. Yıpranmış saçların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen soya proteini ve beyaz yulaf özü, kökten uca bakım sağlar. Soya proteinindeki amino asitler, saçlarınızın hasar görmüş bölgelerini onarır. Beyaz yulaf özü ve avokado yağı, matlaşmış saç tellerine parlaklık kazandırabilir.

Kuru saçlara nem kazandırmak için tasarlanmış olan SLES katkısız şampuanlar apigenin, oleanolik asit ve H vitamini yönünden zengindir. Kuru saç bakımı şampuan içerisindeki maddelerle sağlanırken, doğal hindistancevizi yağı saçlarınızın yumuşamasına katkı sağlar. Juevenile şampuanını ıslatılmış saça uygulayıp, 2 dakika bekleme süresinden sonra durulama yapabilirsiniz. Kuru saç için bakım kremi arayanlar, üçlü bakım setimizdeki canlandırıcı kremden faydalanabilir.

Jojoba yağına sahip bakım kremlerimizde buğday proteini ve soya proteini mevcuttur. Hasarlı saç tellerinin onarılmasını kolaylaştıran proteinler sayesinde saç telleri dolgunluk kazanabilir. Sette bulunan diğer ürünümüz ise detoks etkili kremdir. İpek proteini, E vitamini ve yeşil çay özüne sahip olduğu için, her yıpranmış saç bakım kremi çeşitlerimizden verim alabilir.