Küresel Isınmaya Karşı Neler Yapılmalı?

Küresel ısınma; atmosferde artan karbondioksit, metan, nitrözoksit benzeri ısının atmosferden çıkmasını engelleyip sera etkisi dediğimiz problemin sonucudur. 


Küresel Isınmaya Karşı Neler Yapılmalı?

Günümüzde artık sık sık Dünya’nın dört bir yanında meydana gelen yangınlar, seller, kuraklık ve sıcaklık artışı gibi sorunların haberlerini alıyor ya da maalesef ki tecrübe etmek zorunda kalıyoruz. Bu sorunların başlıca sorumlusu olarak herkesin bildiği gibi küresel ısınma yer alıyor. Fakat gerçek sorumlunun ve tehditin küresel ısınma değil de insanlar olduğunu kabul edip buna göre davranmanın vakti gelmiş bulunmakta.

Yapılacaklar ve yapılmayacaklara başlamadan önce yarattığımız küresel ısınma nedir bunu açıklayalım. Küresel ısınma; atmosferde artan karbondioksit, metan, nitrözoksit benzeri ısının atmosferden çıkmasını engelleyip sera etkisi dediğimiz problemin sonucudur.  Ve bu sonuçta iklim değişikliği, afetler, kuraklık, canlıların neslinin tükenme tehlikesi gibi sorunlara sebep olmaktadır. Bu kadar büyük ve önlenemez gibi duran problemin çözümünün de bireysel olmaktan çok devletlerin elinde olması gerekildiği savunulsa da bireysel değişimler toplumsal değişimleri toplumsal değişimler de evrensel değişimlere yol açar. Ve hiçbir şey yapılmamasından ziyade bilinçlenip ona göre ufak hareketlerde bulunmak ve ona göre davranmak bile olumlu etkilere sebep olacaktır.

1900’lü yıllardan itibaren özelikle 2. Dünya Savaşı ile artan plastik kullanımı, tüketim çılgınlığı, petrol bazlı kaynakların tüketimindeki artış ve hatta değişen yeme alışkanlıklarımız bile gün gün problemle yüzleşme tarihimizi yakınlaştırmıştır. Bireysel olarak karbon ayak izi dediğimiz ve bireyin sera gazı üretimine etkisinin ölçüsü olan terimi anlamakla işe başlamak gerekir. Kullandığınız araçtan yediğiniz yemeğe ve giydiğiniz kıyafete kadar her şey sera gazını artışını ve dolayısıyla küresel ısınmayı etkilemekte ve buna da karbon ayak izi denilmekte. Eğer karbon ayak izinizi azaltırsanız çevreye bireysel olarak verdiğiniz zarar da dolayısıyla yayılan sera gazı da azalacaktır.

Küresel ısınmaya karşı yapmanız gerekenler aslında çok basit şeyler:

  1. Araç kullanımını azaltın

Her bireyin neredeyse bir arabasının olduğu ve genelde 4-5 kişilik araçların tek kişiye hizmeti çevreye büyük oranda karbondioksit salınımına neden olur. Bu yüzden gitmek istediğiniz yere toplu taşıma araçlarını kullanarak gitmek hem daha ekonomik hem de daha yararlı bir yol olacaktır. Eğer gideceğiniz yer yürüme mesafesinde ise hareket etmekten çekinmeyin hem sizin hem de güzel Dünyamızın sağlığı için atılmış olacak o adımlar. Bu seçeneklerin yanı sıra yine tercih edebileceğiniz bir seçenekte bisiklet kullanımı olacaktır. Hem keyifli hem de yine sağlıklı bir seçim olacaktır sizin için.

  1. Tüketimi Azaltın

Başta da söylendiği gibi yediğimiz yemekten giydiğimiz kıyafete kadar her şekilde küresel ısınmayı etkiliyoruz. Kıyafetlerde kullanılan plastik, pamuk gibi maddelerin üretiminden ulaşımına kadar pek çok alanda enerji tüketimi ve bu enerjilerin eldesi içinde çoğu zaman doğanın tahribi söz konusu. Aldığınız kıyafetlerin çevre dostu olması ve olabildiğince uzun süreli kullanımı olması önem teşkil etmekte. Ne kadar uzun süre kullanırsanız yenisini almak için daha uzun süre bekleyeceksiniz ki bu da tekrar sera gazı üretimine sebep olmak için daha uzun süre demek oluyor. Ayrıca bu şekilde ekonominizi de koruyabilirsiniz gereksiz ürün alımından kaçınarak.

Tüketilen besinlere gelince burada hem o besinlerin üretimi ve ulaşımı esnasında tüketilen enerji hem de hayvansal gıdaların üretimi esnasında yetiştirilen hayvanların yaydığı zararlı gazların sera gazına olan etkisi söz konusu. İlk olarak hayvansal olmayan gıdaların sera gazı ve çevreye etkisinden bahsedelim. Bu konuda yerel ürünleri tercih etmeniz ürünlerin ulaşımı esnasında daha az enerji kullanımını sağlayacak ve karbon ayak izinizi azaltmış olacaksınız. Ayrıca yerel işletmelerin kalkınmasına destek olmuş olacaksınız. Ve çevrenizdeki işletmelerden alışveriş yapmanız sizin onlara ulaşımınız esnasında araç kullanma ihtimalinizi azaltacak ve salınan gazın olabildiğince düşük seviyede olmasını sağlayacaktır.

Hayvansal gıda konusuna gelirsek vegan ve vejetaryen beslenme şeklinin yaygınlaştığı günümüz toplumlarında hayvan hakları bu seçimin başlıca sebebi olsa da küresel ısınmaya olan etkilerini de göz önünde bulundurabiliriz. Geviş getiren hayvanların sindirim esnasında çevreye metan gazı yayması sonucu sera gazı artmakta atmosferde ve tükettiğiniz her hayvansal gıdada özellikle kırmızı ette küresel ısınmaya destek vermiş bulunuyorsunuz. Bunun için beslenme şeklinizi köklü bir şekilde değiştirmenize gerek yok elbette. Haftanın belli günlerinde kırmızı et tüketmeyebilirsiniz ya da genel yaşantınızda olabildiğince az tüketmeye çalışabilirsiniz. Alternatiflerin olduğu koşullarda sebze yemeye yönelebilirsiniz. Ya da kırmızı et yerine tavuk eti balık eti tercih edebilirsiniz.

  1. Tasarruf edin

Herkesin duyduğu ama yine herkesin uygulamayı unuttuğu bir madde. Kullanılmayan elektronik aletlerin kapatılması, fişinin çekilmesi gibi basit eylemlerin tükettiğiniz enerji miktarını azaltması hem ekonominizi hem de dünyamızı kurtaracak bir hareket olacaktır.

  1. Dönüştürün

Plastiklerin günümüzde bu denli yaygınlaşması ile okyanusların plastik çöplüğüne döndüğü, deniz canlıların kıyıya vurduğu iç sızlatan görüntülerle çok sık karşılaşır olduk. Bunun için plastik kullanımını azaltmanın yanı sıra kullanılan plastiklerinde dönüştürülmesi büyük önem teşkil etmekte. Bunun için evinizdeki çöplerle kâğıt ve plastik atıkları karıştırmayın. Her birini ayrı kutularda toplayıp daha sonrasında ulaşabildiğiniz geri dönüşüm birimlerine ulaştırın. Bu sayede sıfırdan bir plastik üretiminin tüketeceği enerjinin çok çok azı ile dönüştürme işlemi sayesinde yeniden plastik elde edilebilir.

  1. Çevrenizdekileri bilinçlendirin

Bireysel karbon ayak izinizi azaltmanın yanı sıra çevrenizde bulunan aile, arkadaş ulaşabildiğiniz herkese küresel ısınma ve yapabileceği basit uygulamalardan bahsedin. Böylece daha geniş çaplı bir hareket olmuş olur.