Kayak Kıyafetleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış sporlarından olan kayak yapmak için kayak kıyafetleri seçerken nelere dikkat edilmelidir oldukça araştırılan bir konudur. Kayak dikkati geliştirmesi ile kasları çalıştırması ile ve vücudun denge koordinasyonunu çalıştırması ile bilinen bir spor dalıdır.


Kayak Kıyafetleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış sporlarından olan kayak yapmak için kayak kıyafetleri seçerken nelere dikkat edilmelidir oldukça araştırılan bir konudur. Kayak dikkati geliştirmesi ile kasları çalıştırması ile ve vücudun denge koordinasyonunu çalıştırması ile bilinen bir spor dalıdır. Kışın yapılan kayak sporunda giyilen kıyafetlerin de önemi vardır.

Doğru seçimi ile önemli olan kayak kıyafetlerinin seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları sizler için sıralayacağız. Adrenalin tutkusu olanların bir numaralı spor dalı olan kayak içinde macera tutkusunu da barındırır. Kayak spor dalını icra ederken cesaret şarttır. Beyaz bir çarşaf üzerinde eşsiz manzara eşliğinde süzülmek çok keyif vericidir.

Kayak Kıyafeti Nasıl Olmalı

Kayak kıyafeti seçimi kayarken rahat etmeniz ve soğuktan korunmanız için önemlidir. Öncelikle kayak kıyafetleri arasında mont için konuşalım. Kayak yaparken mont seçiminde sıvı geçirmeyen bir kumaş olmasına özen gösterin. Kayak spor dalını kar üstünde yapacağınız için giyeceğiniz montun ısı yalıtımlı olması da sizi sıcak tutması için önem taşımaktadır.

Son zamanlarda gelişen kumaş teknolojisi ile birlikte, ısı yalıtımı taşıyan montlar eskisine göre daha hafif olmaktadır. Kayak montlarının hafif olma özelliği sporu yaparken daha rahat etmenizi sağlar. Montlarda membran özelliği kar suyunun içeriye geçmesine engel olur. Polyester olan kumaşlar esneklik ve sıcaklık özelliğini aynı anda bulundurarak rahatlığı da sağlamaktadır.

Kayak Kıyafetleri

Kayak montlarının alt kısmında bulunan koruma kısmı ile kayak esnasında yere düşerek karla temas etseniz bile geçirmeme özelliği kayak severlerin tercihi arasına girer. Kayak kıyafetleri arasındaki mont seçiminizi bu maddelere göre yaparsanız rahat ederseniz. Kayak pantolonu seçerken öncelikle alt kısmınızı soğuktan korumasına önem vermelisiniz.

Bir diğer önemli olan özellik ise hareket kabiliyetinizi rahat bir şekilde yerine getirmektedir. Su geçirmez kumaşlar sayesinde kar tatilinizin konforu sağlanmaktadır. Paça kısımlarında fermuar bulunan modelleri seçerseniz ayakkabılarınız giymekte zorlanmazsınız. Cep bulunan pantolonların sayesinde de özel eşyalarınızı kardan koruyarak saklayabilirsiniz.

Kayak Yaparken Ne Giyilmelidir?

Kayak Kıyafetleri

Kayak yaparken giyilen kıyafetlerin en önemli özelliği su geçirmez ve ısı yalıtımlı olmasıyla soğuk geçirmez olmasıdır. Kayak montu, kayak pantolonu, kayak eldivenleri giyilmelidir. Kayak kıyafetlerinden pantolon ve mont dışında kullanılacak aksesuar seçimleri de önemlidir. Kayak eldivenlerini, dolgun yapılı ve soğuk geçirmez yapılı seçmeniz gerekmektedir. Kayak aletlerini dokunduğunuzda ellerinizin üşümemesi için eldiven de önemli bir aksesuardır.

Kayak kıyafetleri sonrasında aksesuarlardan kayak ayakkabıları ile kullanacağınız çoraplarda önemlidir. Polyester ve akrilik yapısı ile bacağınızı kavrayan bu çoraplar sizi oldukça sıcak tutuyor ve içeriye su geçmesini engelliyor. Kayak ayakkabılarınızı seçtikten sonra çoraplarınız il birlikte uyum sağlayabilirsiniz. Çorapların sonrasında içliklerinizde önem taşır. Polyester ve pamuklu yapılı içlik seçerek hem konforunuzu hem de ısı yalıtımınızı arttırabilirsiniz.

Diz ve bilek koruyucuları da takarak güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Snowboard yapacaksanız güvenliğinizi daha fazla düşünmelisiniz. Sert yüzeyler ile temas ettiğinizde zarar görmenizi engelleyen koruyucuları kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Bere seçiminizde ise tüm yüzü kaplayan kar maskelerini seçerek tek bir aksesuar ile hem atkı hem de bere ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Tüm yüzünüzü koruyabileceğiniz kar maskesi, polar kısmı ile ısı konusunda da size yardımcı olur.

Kayak kıyafetleri seçiminde bir diğer aksesuar olan kar gözlüğüdür. Kar gözlüğünüzün diğer kıyafetler ile uyumuna ve modeline dikkat etmelisiniz. En önemli husus kayak esnasında rahat ve konforlu olmanızdır. Gözlüğünüzde soğuk hava ve sıcak hava değişimlerinde buhar oluşmaması için buhar engelleyici modellerden tercih etmelisiniz. Gözlüğünüzün cam rengini havalara göre seçmelisiniz. Kayak ayakkabılarının seçiminde en önemli husus normal numaranızdan birkaç numara daha büyük tercihte bulunmanızdır.

Kendiniz için en doğru ayakkabıyı deneyerek konforunuza göre seçmelisiniz. Bir diğer parça ise kar kaskıdır. Güvenliğiniz için çok önemli olan kask kullanımında kafanızın rahat etmesi önemlidir. Kaliteli bir seçim ile de güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

Kayak Montu Günlük Giyilir Mi?

Kayak Kıyafetleri

Kayak kıyafetleri arasında yer alan kayak montunun özelliği sıvı geçirmemesi ve ısı yalıtımlı olmasıdır. Kış aylarında soğuktan korunmak için kayak montu isteğe göre giyilebilir. Renkleri ve yapacağınız kombinle uyumunu sağlayarak kullanabilirsiniz. Sizi soğuktan inanılmaz koruduğunu ve ısı yalıtımlı olduğu görmüş olursunuz.

Kayak Modası

Kayak modası yıllar arasında epeyce bir değişim yaşamış durumdadır. Ama daha çok sizin tarzınızı belli eder. Modellerde ön plana çıkan özelliklerden birisi renktir. Renkler kimi zaman neon kullanılarak dikkat çeker, kimi zaman da beyaz tercih edilerek karların arasında yok edici bir hava katar. Modellerin kimisi dar paçalı kimisi de bol paçalı olmaktadır. Ama en doğru seçim sizin kayak yaparken konfor ve rahatlığınızı korumak olacaktır.

Kayak Kıyafetleri

Kayak kıyafetleri seçerken birbirine uyumlu parçalar seçerek sizde kendinize göre bir tarz yaratabilirsiniz. Dar paçalı kıyafetler ne kadar hoş dursalar da bol paçalı pantolonun vermiş olduğu rahatlığı vermeyecektir. Bu sporu icra ederken hem rahat hem de şık olmak adına doğru seçim yapmalısınız.