Kadınlarda Adet Dönemini Rahat Geçirmenin Püf Noktaları

Adet her 28 günde bir düzenli olarak gerçekleşen rahimden kan gelme olayıdır. 


Kadınlarda Adet Dönemini Rahat Geçirmenin Püf Noktaları

Adet dönemi kadınlarda görülen ve kadın hastalıkları diye geçen bir konudur. Adet her 28 günde bir düzenli olarak gerçekleşen rahimden kan gelme olayıdır.  Bu olay maksimum yedi ila on gün arası sürer. Adet döneminde ise sadece rahimden kan gelme ile bitmez fiziksel ve ruhsal olarak da kadınlar tamamen çöküntüye uğrarlar.

Oldukça sancılı ve stresli geçen bu zaman da kadınlara oldukça sakin ve alttan alınarak davranılmalıdır. Adet döneminde ilk önce başlamadan ama tarihi yaklaştı ise bazı insanların hepsinin değil ama bazılarının karnı ağrımaya başlar. Karın ağrısının sebebi de rahimdeki kaslardan dolayıdır. Daha sonra bazılarında görülen etki ise vücutta fazlası ile siyah nokta ve sivilcenin çıkmasıdır.

Bitki Çayları ve Dinlenmeye Önem Verin

Ruhsal olarak da tarihin yaklaştığını hissettiren adet dönemi kadınlar oldukça sinirli sabırsız ve çekilmez bir hal alırlar. Bu bütün kadınlar için böyledir ve aksi bir halde olan daha rastlanmamıştır. Bu olayların hepsi rahimde bulunan kaslardan dolayı meydana gelir. Rahimde bulunan kaslar normalde de hareket etse de o zaman daha fazla hareket etmeye başlar ve bazı maddelerin adet dönemi öncesinde artmasına bağlı şekilde olur ve kaslar daha hızlı kasılıp gevşemeye başlar.

Bu kasılmalar adet olduktan sonra ya da önce hissedilen kramp şeklinde girilen ağrılardır. Kadınları durmayacak hale getiren ve o günü yatakta geçirmeye sebep olan durum oldukça korkunçtur. Ama bu adet döneminde görülen ağrı ya ilk başta ya olmadan ya da olduktan iki gün sonra falan geçmeye başlar. Sadece karın bel bacak ağrısı ile bitmeyen regl dönemi bazı insanlarda baş dönmesi kısma ishal gibi durumlara da yol açabilir. Bu noktada bitki çaylarından yardım almak önemlidir.

Sıcak Su Torbası Kullanın

Adet rahatsızlıkları adet olmadan ya önce ya da sonra belirtilerini gösteren bir durumdur. Her iki şekilde de acısı oldukça fazla olan bu durum tam bir kabustur. Adet döneminden bir iki hafta önce başlar ve yumurtlamadan adet olduktan sonra geçen süreye kadar devam eder. Akne, göğüs şişkinliği, sivilce, halsizlik, uyku bozukluğu, uyuyamama, halsizlik, yorgunluk, kırgınlık, ateş, mide bulantısı, ishal, kas kemik ağrıları; ruh halinde ise sürekli ağlama isteği hiçbir şey yapmama isteği huzursuzluk sebepli ya da sebepsiz depresyonlar gibi etkileri görülür. Bu durumlarda sıcak su torbasını ayaklarınızın altına koyarak rahatlayabilirsiniz.

Ağrı Kesici Kullanabilirsiniz

Genelde böyle zamanlarda kadınların işleri eşleri çocukları kısacası mecburi durumları olduğu zaman dinlenme yerine eski rutin işlerine devam ederler. Bunun içinde onları rahatlatacak bir şeye bir tedaviye ihtiyaç duyarlar. Bu tedavi yöntemi ise kullanılan ağrı kesici ve kadın doğum ilaçlarıdır. Doğal yöntemi ise karın bölgesine yapılan mesaj sıcak su uygulaması ile fazla ayakta durmamaya çalışmak, spor yapmak ve besin ile vitamin içeriği bol besinler tüketmek bu zaman da gayet rahatlatıcı bir yöntemdir. Doğal yöntemlerle adet sancılarından kurtulmak daha sağlıklı olur.

Hap kullanımı ile yapılan ağrı dindirme çözümü iyi bir sonuç olmayıp adet düzensizlikleri meydana getirir. Ama bu alınan ilaçlar adet döneminde ilk başlangıç zamanında alındığı zaman daha sağlıklı ve etkili bir formül olur. Adet sancısı ile yumurtlama arasında oldukça az bir fark vardır. Bu farktan dolayı ağrı kesici olmazsa kadın doğum haplarının kullanımında herhangi bir sıkıntı olmaz. Bunlar sancıları kesmek için önerilen önerilerdir. Fakat ruh halini hiçbir ilaç ya da hapla geçirmek söz konusu değildir. Bu yüzden bol bol dinlenmek ve hap ilaç aldıktan sonra kendinizi uykunun kollarına bırakmak en iyi çözüm.