K Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Kan pıhtılaşmasında önemli olmasına rağmen, K vitamini en popüler mikro besin değildir. İnsan vücudu onu hayvan etiyle veya bitki ürünleriyle alır.


K Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Kan pıhtılaşmasında önemli olmasına rağmen, K vitamini en popüler mikro besin değildir. İnsan vücudu onu hayvan etiyle veya bitki ürünleriyle alır. Dengeli bir diyet sayesinde vitamin eksikliğini önlemek mümkündür.

Diyet, gerekli tüm elementlerin esas vücuda gireceği şekilde olmalıdır. Ayrıca, K vitamini eksikliğinin neye yol açtığını da bilmeniz gerekiyor. Diğer esas elementler gibi, bu da vücuda gereklidir, bu nedenle eksikliğine izin verilmez.

K Vitamini Türleri

K vitamini, K1'den K7'ye kadar yapıda benzer bir grup esas elementtir. Adı, "pıhtılaşma" olarak tercüme edilen İngilizce koagulation kelimesinden gelir. Vücuda iki şekilde girer:

K1 vitamini - parlak yeşil sebzelerde bulunur;

K2 vitamini - hayvansal gıdaların alınması sürecinde mikroorganizmalar tarafından sentezlenir.

K Vitaminin Faydaları

Biyokimyacılar, K vitamininin aşağıdaki yararlı özelliklerini tanımlarlar:

 • kan pıhtılaşması için gerekli olan protrombin zamanın oluşumuna katılım;
 • kırıklara karşı koruyan osteokalsin proteinin üretimi, kemikleri güçlendirir;
 • kalsiyum emilimine katılır;
 • böbreklerin fonksiyonunu normalleştirir;
 • diyabet riskini azaltır;
 • cildi genç tutar.

K vitamini önemli vitaminlerdendir ve vücuda enerji sağlamaya yardımcı olur. Bileşen yağda çözünür, karaciğerde az miktarda kalır. Kan şekerini etkiler. Düşük kaliteli ürünlerin vücuda girmesiyle, karaciğerde toksinler birikir. Bu madde güneş ışığı ve alkali çözeltilerde yok edilir. K vitamini ılımlı bir şekilde tüketmek gerekir, içerdiği yiyecekler, herkesin bilmesi gerekir. Tabletler veya ampuller içindeki kaynaklarla da değiştirilebilir.

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Yararlı özellikleri nedeniyle, her insanın K vitaminine ihtiyacı duyulur ve bazı yiyeceklerde oluşuyor:

 • bitkisel ve hayvansal yağlar;
 • taze meyve suları;
 • ceviz;
 • tahıllar;
 • sebzeler;
 • lahana, ıspanak, brokoli, marul;
 • meyveler ve kuru meyveler;
 • peynir ve keçi sütü.

Sığır eti, morina, domuz eti, dana eti ve tavuk eti K vitamini bakımından zengindir. Bu ürünleri düzenli olarak kullanırsanız, K vitamini eksikliği sizi asla tehdit etmez. Bu kaynaklar en faydalı olarak kabul edilir. Tabletlerde, çözeltilerde K vitamini vardır. Doz sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir; bunu kendiniz yapmamalısınız. Bu tür ilaçların kontrolsüz alımı olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu, ampullerde K vitamininin alındığı durumlar için de geçerlidir. Ayrıca kullanım talimatlarını dikkatlice okumalısınız.

K Vitamini Eksikliği

Yeni Doğmuş olan çocukların vücutunda K vitamini eksikliği olabilir, çünkü anne sütünde yeterli değildir. Ayrıca, bir kadın hamilelik sırasında sağlıksız bir diyet yaptıysa, yenidoğanlarda farklı vitamin eksikliği de dahil olmak üzere patolojiler olabilir. Bu iç kanama ile kendini gösterir.

Et vücut için gereklidir, ancak içerisinde çok az K vitamini vardır. Sosisler ve derin yağda kızartılmış yemekler ile bu temel eleman vücuda girmez. Bu nedenle, hemorajik sendrom ortaya çıkabilir. İntradermal ve subkütan kanamalar, iç kanama, diş eti kanaması olabilir.

Eksiklik Belirtileri

K vitamini eksikliğine ne sebep olur? Dış işaretlerden aşağıdakiler ayırt edilebilir:

 • yüksek yorgunluk;
 • zayıflık;
 • sindirim bozuklukları;
 • ağrılı adet kanaması;
 • anemi;
 • diş eti kanaması;
 • morarma;
 • hafif hasar nedeniyle kanama.

Bu işaretlerden en az bazıları varsa, yaşam tarzınızı ve beslenmenizi yeniden düşünmeniz gerekir. Bu belirtilerin bir sebebi de K Vitamini eksikliği olabilir.

Eksikliğin Nedenleri

Neden K vitamini eksikliği var? Olumsuz sonuçları aşağıdaki nedenlerle ilişkili olabilir:

 • kolelitiazis ve karaciğer rahatsızlıkları;
 • bağırsak mikroflorasının tahrip olduğu antibiyotik almak;
 • uzamış intravenöz beslenme.

Antikoagülanlar eksikliğin popüler bir nedeni olarak kabul ediliyor - kanın pıhtılaşma yeteneğini azaltan ilaçlar. Tıpta, genellikle kan pıhtılarına karşı korumak için kullanılırlar. Kalp ve kan damarları hastalıkları için benzer ilaçlar reçete edilir. K vitamini kan inceltme ile seyreltilir.

Bağırsaklarda yağ emiliminin bozulmasına neden olan diğer hastalıklar da madde eksikliğine neden olabilir. Bu, kolit, enfeksiyonlar, gastrointestinal rahatsızlıklar, dysbacterioses ve pankreas bozukluklarından kaynaklanabilir. Hipovitaminoz, kemoterapi ve antikonvülzanlar nedeniyle ortaya çıkar.

K Vitamini Fazlalığı

Sadece K vitamini eksikliğinin neye yol açtığını değil, aynı zamanda fazlalığın nasıl ortaya çıktığını da bilmelisiniz. Bu fenomen sadece yenidoğanlarda görülür. Bununla birlikte, hemolitik sendrom ortaya çıkar. Aşağıdaki belirtiler olabilir:

 • nükleer sarılık, özellikle prematüre bebeklerde;
 • hiperbilirubinemisi;
 • hemolitik anemi.

Yetişkinlerde aşırı doz oluşmaz. Bu maddenin toksik etkisi yoktur, fazlalığı doğal bir şekilde kolayca giderilir.

K Vitamini Günlük Tüketim Ne Kadar Olmalıdır?

Doğru miktarda K vitamini, tüm insanlar için ayrı - ayrı ayarlanır. Her kilogram ağırlık için 1 mcg gereklidir. Örneğin, bir kişi 70 kg ağırlığındaysa, günde 70 mikrogram maddeye ihtiyacı vardır. Genellikle insanlar daha büyük miktarlarda alırlar. Yetersizlik nadirdir, ilaçlarla etkileşime bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Vücudun diğer vitaminlere daha fazla ihtiyacı vardır, bu nedenle 1 kg başına sadece 1 mcg bu madde için yeterli olacaktır. Modern insanların yol açtığı yaşam tarzı genellikle K vitamini eksikliğine neden olur. Birçoğu için, bağırsaklar normal değildir, sıklıkla yağ metabolizması ihlali vardır. Çoğu insan çeşitli ilaçlar alır.

K Vitamininin Korunması

Bu bileşenin seviyesi, alkolün, efervesan içeceklerin etkisine ve ayrıca aşırı E vitamini alımına bağlı olarak azalır. Nihai ürünlerde bulunan maddeler - koruyucular, tatlandırıcılar, renklendiriciler, lezzet arttırıcılar ve diğer katkı maddeleri nedeniyle zayıf emilir.

Ancak kefir, yoğurt, balık yağı kullanmak yararlıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalırsanız, doğru yiyin, o zaman asla K vitamini eksikliği olmaz.

K Vitamini Eksikliğini Önleme

Yenidoğanlarda eksikliği önlemek ve doğum sırasında kan kaybını azaltmak için doğumdan önce K vitamini preparatı kullanılır. 12 saat içinde doğum başlamadıysa, doz tekrarlanır. Yenidoğanlarda hipovitaminoz tedavisinde, "Vikasol" dozu ağızdan 4 mg ve kas içinden 2 mg'dan fazla olmaması gerek.

Bu ilaç, ameliyatta çeşitli kanama türleri, kabızlık ve salgın hepatit için kullanılır. Yetişkinler için en yüksek günlük doz 60 mg Vikasol'dur. Tedavi, kandaki protrombinin kontrolü ile gerçekleştirilir. Kontrendikasyon yüksek oranda kan pıhtılaşmasıdır.

Diyet Uzmanlığı

K vitamininin antihemorajik etkisi vardır. Yağlarda çözündüğü için sürekli yenilenmelidir. Bu esas elemente sahip ürünler faydalı ve uygun fiyatlı olarak kabul edilir. Onlardan kolayca kullanışlı bir menü yapabilirsiniz. Sebzelerde büyük miktarda vitamin, sadece gerekli miktarda tüketmenizi değil, aynı zamanda kilo vermek için uygun bir diyet oluşturmanızı sağlar.

Vitamin kan şekerini kontrol eder. Bu tür ürünleri yerseniz, vücut doyurulur ve yanlış açlık hissi rahatsız olmaz. Yeşil sebzeler kalorisi düşüktür ve proteinlerle birlikte öğle veya akşam yemeği için mükemmeldir.

Bazen miktarı bile artar. Bu, besin maddesinin lokalizasyonu ile belirlenir. Örneğin, bitkisel bitki hücreleri K vitamini çıkarır ve bu kayıp oluşur. Meyve ve sebzelerin endüstriyel olarak işlenmesinin yanı sıra koruma ile, bileşenler kaybolur.

K Vitamini Etkileşimleri

K vitamini antikoagülanlarla alınmamalıdır. Etkileşimleri ile esas elementin seviyesi azalır ve kanın pıhtılaşma oranı azalır. Hamileliğin son üç aylık döneminde, kadınlar fetus üzerinde toksik bir etkiye sahip olabileceğinden çok fazla vitamin tüketmemelidir.

Küçük dozlarda, doğumdan sonra tüketilir. E vitamini ile alınmamalıdır. Antibiyotik kullanımı ile bu esas elementin dozu artar. Antibakteriyel ajanlar, ince bağırsakta maddeyi oluşturan mikroorganizmaları ortadan kaldırır. Barbitüratlar nedeniyle emilimi bozulur. Bu nedenle, sağlıklı bir diyet önemlidir.

K vitamini, kan pıhtılaşması sürecinde kullanılan proteinlerin üretimi için gereklidir. Ayrıca kemikleri güçlendirmenize, osteokalsin çalışması nedeniyle kemik büyümesini iyileştirmenize izin verir. Bu bileşen böbreklerin düzgün çalışmasını etkiler. Her insanın taze sebze, meyve, otlar, süt ve et ürünleri yemeniz önemlidir. Bu ürünler vücuda sadece enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda vitamin eksikliğine karşı da korur.