Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar? Sivilceli Ciltlerin Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Sivilce yapan yiyecekler çoğunlukla hazır gıdalardır. Fakat doğal kaynaklı gıdaların ölçüsüz tüketilmesi durumunda da sivilce problemi yaşanabilir.


 Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar? Sivilceli Ciltlerin Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Sivilce yapan yiyecekler çoğunlukla hazır gıdalardır. Fakat doğal kaynaklı gıdaların ölçüsüz tüketilmesi durumunda da sivilce problemi yaşanabilir. Yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip olan herkesin cildi sivilcelenmeye müsaittir. Sivilce, akne, siyah nokta şikayetleri gençlerde daha sık görülür. Yaş ilerledikçe cilt yağları gereğinden az salgılandığı için, orta ve ileri yaştaki insanlar sivilcelenme sorununu pek yaşamayabilir. Sivilceye sebep olan yiyecekler, ergenlik çağındaki gençlerde ve yetişkinlerde çabuk etki gösterir. Özellikle bu yaş grubundakilerin dikkatli tüketmesi gereken gıdalardan birkaçı şöyledir:

 • Her Türlü Abur Cubur

Sık tüketilen abur cubur gıdaları kola, cips, jelibon, kraker, çikolata şeklinde sıralanabilir. Bunların hepsi, cilt hücrelerinin yapısını etkileyebilecek miktarda yağa ve şekere sahiptir. Özellikle yağ, sivilcelerin oluşmasında etkili olan temel maddedir. Abur cuburlara tat katması ve çiğnenmelerini kolaylaştırması sebebiyle her ürün yüksek oranda yağ içerebilir.

Abur cuburlara katılan sıvı yağların yüksek ısıda işlem görerek zararlı bir hal alabileceği ise bir başka detaydır. Cildi sürekli yağlanan gençler ve yetişkinler, abur cubur tüketimini azaltmalıdır. Küçük çocuklara sık sık abur cubur yedirmek, ileride cilt sorunları yaşamalarına yol açabilir. Yani “Sivilce çıkmaması için ne yapılır?” sorusuna verilebilecek en genel cevap, yağlı hazır gıdalardan uzak durmanızdır.

 • Yağlı Ev Yemekleri

Sivilce yapan gıdalar arasında sadece hazır gıdalar bulunmaz. Hijyenik bir ortamda hazırlanmış sağlıklı ev yemekleri de sivilceye yol açabilir. Dikkat edilmesi gereken detay, tüketilen gıdaların yağ miktarıdır. Eğer cildiniz fazla yağlanıyorsa; gayet temiz, lezzetli ve doyurucu ev yemeklerini tüketirken bile dikkatli davranmanız gerekir. Patates kızartmaları, tavuk kızartmaları, fazla yağlı et kavurmaları, ev yapımı pasta, kek, tatlı çeşitleri ve sosunda yağ bulunan her türlü yemek bu kapsamdadır. Beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek yağlı ev yemeklerini tüketmemeniz, sivilce ve akneleri azaltabilir. Fakat yağ tüketimini tamamen kesmeniz de doğru sayılmaz.

 • Fastfood Çeşitleri

Fastfood olarak bilinen hamburger, sandviç, pizza ve çeşitli sokak yemeklerinde fazla yağ bulunur. Yağ asitleri yiyeceklere yumuşaklık, parlaklık ve tat kazandırabildiği için, her fastfood çeşidinde bol yağ kullanılır. Menülere şekerli ve gazlı içeceklerin de dahil olmasıyla cilt gözenekleri iyice yıpranır. Sivilceli bir cilde sahip olmaktan şikayet edenler, öncelikle hazır gıda tüketimini kısıtlayabilir. Hazır olarak satılan kahvaltılık gevreklerle meyve suları da az tüketilmelidir. 

Yumurta Sivilce Yapar Mı?

Yumurta, doğadaki önemli yağ kaynaklarından bir tanesidir. Yaklaşık 100 gramında 10 gram yağ bulunur. Besindeki yağ oranı, protein oranıyla yaklaşık seviyededir. Günde 2 adetten fazla tüketilen yumurtanın zamanla sivilce yapması mümkündür. Fakat sivilce yapabileceği için yumurta yememek de doğru bir karar sayılmaz.

Yoğurt Sivilce Yapar Mı?

Yoğurtlar, içerdikleri yağ açısından farklı çeşitlere sahiptir. Yağsız yoğurt, yarım yağlı yoğurt ve tam yağlı yoğurdun besin değerleri aynı olmaz. Bu sebeple tükettiğiniz yoğurtların ne kadar yağlı olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Aşırı yoğurt tüketimiyle ortaya çıkabilecek olan sivilceler genelde küçük ve az sayıdadır. Süt ve süt ürünleri karşısında alerjik reaksiyon gösteren ciltler, yağlı yoğurt tüketimiyle daha çok sivilcelenebilir.

Turşu Sivilce Yapar Mı?

Turşu içerisinde yağ bulunmadığı için sivilce yapan yiyecekler arasında sayılmaz. Hatta cilt bakımı için faydaları bulunan sirke ve limon suyunu tüketebilmeniz açısından iyi bir seçenektir. Turşudaki tuzun, cilt üzerinde yıpratıcı etkileri gözlemlenebilir. Turşuyu ölçülü miktarda tüketmek doğrudur.

Gazlı İçecekler Sivilce Yapar Mı?

Sarı, siyah ya da şeffaf renge sahip şekerli ve gazlı içecekler doğrudan sivilceye sebep olmaz. Fakat içerdikleri yoğun şeker, gözeneklerin sıkılığını ve cilt hücrelerinin doğal döngüsünü olumsuz etkileyebilir. Yağlı gıdalarla birlikte tüketilen gazlı içeceklerin sivilce ve siyah noktaları artırabilmesi mümkündür.

Sivilceli Ciltler İçin Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Sivilceli ciltler için beslenme programı önem taşıyan bir detaydır. Cildinizin yağ salgılama oranını dikkate alarak beslenme alışkanlıklarınızda bazı değişimler yapabilirsiniz. İnternette listelenmiş olarak sunulan programları uygulamak yerine diyetisyenlerden fikir almanız doğru olabilir. Sivilcelerle mücadele ederken hiç yağ tüketmemek değil, ölçülü şeklide yağ tüketmek gerekir. Kahvaltıda yağlı süt ve yağlı peynirin, öğle ve akşam yemeklerinde yağlı siyah et ve kızartmaların bulunmaması tavsiye edilir. Yer fıstığı, kaju, fındık tüketiminde dikkatli olmanız, ambalajlı atıştırmalıkları tüketmemeniz faydalıdır.

Sivilceli Ciltler İçin Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini ise mutlaka belli bir düzene sahip olmalıdır. Aksatılmadan uygulanması gereken bakımlarda Jeuvenile’in sivilceli ciltler için krem & tonik & jel ürünlerini kullanabilirsiniz. Cilt bakımı için set kullanmak, gözeneklerin onarılması ve temizlenmesi için gereken faydayı sağlayacaktır. Tekil ürünlerimizi de tercih edebileceğiniz gibi, setlerimizi kullanmanız çok yönlü bakım gerçekleştirebilir. Sivilceli ciltler için set kullanmanın bazı detayları şöyledir:

 • Sette bulunan ürünler, cilt bakımının gerektirdiği sıralamaya göre kullanılmalıdır. Öncelikle yüz temizleme jeli ve tonik, sonraysa krem kullanılabilir.
 • Yüz temizleme jelleri durulanırken tonik ve kremler durulanmaz.
 • Krem uygulandıktan sonra yüze herhangi bir bakım ürünü uygulamanız tavsiye edilmez.
 • Cildiniz için yeterli olduğunu düşündüğünüz miktarı aşmadan, set ürünlerini günde ikişer defa kullanabilirsiniz.
 • Jel ve tonik ıslak yüze uygulanırken, kremi kullanmadan önce yüzünüzü kurulamanız gerekir.
 • Tonik uygulamasını bir pamuk yardımıyla gerçekleştirmeniz faydalı olur.
 • Liposomal C vitamini serumu kullananlar, set ürünlerini sabah – akşam kullanabilirken serumlarını günde bir kez değerlendirmelidir.
 • Sivilceli cilt için bakım rutini, birden fazla setin kullanımına uygun olmaz. Bir adet Jeuvenile setini gerektiği kadar kullandıktan sonra diğer setlerimizden de faydalanabilirsiniz.

Sivilceye Sebep Olan Etkenlere Karşı Jeuvenile Sizinle!

Beslenme alışkanlıkları ve çevresel faktörler, sivilcelenmenin başlıca nedenleri arasındadır. Stres, hormon bozuklukları, hastalıklar bu listeye eklenebilir. Sivilcelerinizi azaltmak ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için sivilce karşıtı ürünler kullanmanız faydalı olur. Jeuvenile laboratuvarlarındaki titiz çalışmalar sonucu piyasaya çıkan üçlü bakım setimizde 50 mililitre cilt bakım kremi, 150 mililitre yüz temizleme jeli, 200 mililitre canlandırıcı tonik bulunur. Yağlı ciltlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek ürünlerimizin hepsinde laktik asit vardır. Bu sebeple setteki ürünlerimiz cildi parlatma ve lekeleri önleme açısından faydalıdır.

Jel, tonik ve kremlerimizdeki aktif maddeler birbirinden farklı özellikler gösterir. Sette bulunan sivilce karşıtı yüz temizleme jeli, beta hidroksi asit grubundaki salisilik asit içeriğine sahiptir. Jelde bulunan deniz yosunu özleri, gözeneklerin genişlemesine engel olur. Okka gülü yağı ve kuşburnu yağı cilt katmanlarını besleyerek yumuşatır. Jelin aktif maddelerinden allantoin, keratolitik özelliğe sahiptir. Kırmızı, beyaz ve sarı sivilceler karşısında etkilidir.

Sivilce için tonik arayanların ihtiyaçlarına cevap verebilecek Jeuvenile parlatıcı tonik, cadı fındığı özüne sahiptir. Cadı fındığı, yaşlanma belirtilerini azaltırken iltihaplı sivilceleri kurutabilir. Peru’nun dağlık bölgelerinde yetişen krameria triandra isimli bir çalı bitkisinin özleri, toniğe anti bakteriyel özellikler kazandırmaktadır. Setimizin sivilce kremi ise probiyotiklere sahiptir. Salisilik asit ve laktik asit cildi besleyerek yumuşatır. Kremdeki yacon bitkisi özleri, sivilce oluşumunu engellerken gözenekleri sıkılaştırabilir. Yağlanan bir cilde sahipseniz, bakım setimizden faydalanarak olumlu sonuçlar elde etmeniz mümkündür.