Gut Hastalığı Nedir? Gut Hastalığı Olanlar Nasıl Beslenmelidir?

Gut hastalığı; İdrarda bulunan ve vücuttan idrar yoluyla atılması gereken ürik asidin seviyesinin artması ve ürik asitin atılamaması sonucu  kandaki ürik asit değerinin yükselmesiyle oluşan romatizmal bir hastalıktır.


Gut Hastalığı Nedir? Gut Hastalığı Olanlar Nasıl Beslenmelidir?

Gut hastalığı; İdrarda bulunan ve vücuttan idrar yoluyla atılması gereken ürik asidin seviyesinin artması ve ürik asitin atılamaması sonucu  kandaki ürik asit değerinin yükselmesiyle oluşan romatizmal bir hastalıktır. Protein ağırlıklı beslenen kişilerde görülme olasılığı daha fazladır. Fakat bazı durumlarda metabolizma yetersiz çalıştığında da gut hastalığı ortaya çıkabilir. Bu durumda gerekli tetkiklerin detaylı bir şekilde yapılması gerekir. Gut hastalığında beslenme ihtiyacınızı karşılamak için doktorunuz ile birlikte diyet listesi hazırlayabilirsiniz. Bilinçli hareket edildiği takdirde hastalığı kontrol altına almanız mümkündür.

Gut Hastalığı Nedenleri

Gut hastalığı nedenleri arasında dengesiz beslenme ve yeme- içme alışkanlığı ilk sıradadır. Besinleri tüketirken porsiyonlarına dikkat etmeniz gerekir. Her besin yeterli miktarda vücuda alınmalıdır. Fazlası zamanla metabolizmaya zarar verecektir. Özellikle kırmızı et, süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketilmesi yanlıştır. Alkol kullanım oranının fazla olması da bu hastalığı tetikleyen nedenlerden biridir.

Gut hastalığı her bireyi aynı şekilde etkisi altına almaz. Bazı bireyler eklem ağrısıyla karşılaşırken bazı bireyler böbrek ağrısı yaşar. Eklem travmaları, gut hastalığının nedenleri arasında sayılır. Tedavi edilmediği takdirde ağrılar kronikleşebilir. Aniden oluşan ve şiddetli hastalık halleri de bu hastalığın nedenleri arasında yer almaktadır.

Gut Hastalığı Nasıl Geçer?

Gut hastalığı ilerledikçe vücut belli başlı sinyaller verir. Ürik asit, eklemlerin çevresinde bulunan dokularda birikir ve deri altında şişlik meydana gelir. Şişlikler, genellikle belli bölgelerde oluşur. Bu bölgeler ayak başparmağı, parmakların üst kısmı ve dirseklerin yan kısmıdır. Gut hastalığı nasıl geçer sorusuyla karşı karşıya kalındığında hastalığın seviyesine göre uygulanacak tedavinin seyri değişir. Eğer hastalık başlangıç seviyesinde ise gut hastalığında beslenme yollarına dikkat ederek önlem alınabilir. Fakat kronik bir hale dönüşmüşse doktor kontrolünde ilaçların dozu ayarlanır. Oluşan iltihaplar için herhangi bir ilaç kullanımı yapılmamalıdır.

Gut Hastalığında Nasıl Beslenmeli?

Gut Hastalığı Beslenme

Gut hastalığında nasıl beslenmeli ve hangi gıdaları tercih edeceğiniz oldukça önemlidir. Öncelikle güne başlarken bol su içmeniz gerekir. Gut hastalığında beslenme sağlıklı bir şekilde devam ettirildiğinde hastalığa karşı tedbir alınmış olacaktır. Alkollü içecekleri sağlığınız için hayatınızdan çıkarmanız gerekecektir. Alkol, ürik asit miktarını arttırdığı için vücuttan atılması zorlaştırır. C vitamini yüksek olan besinler tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler, turunçgil ve kivi gibi gıdalar bu açıdan faydalıdır.

Gut Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Gut hastalığına iyi gelen yiyecekler arasında çeşitli sebzeler bulunmaktadır. Özellikle havuç, pancar, kabak ve salatalık gibi sebzeler bol bol tüketilebilir. Düzenli ve yeterli miktarda vücuda alındığında ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.  

Kanda bulunan ürik asit dengesini sağlamak için bol su içeren meyve ve sebzeler tüketmek faydalı olacaktır. Ancak tükettiğiniz besinlerin miktarına dikkat etmeniz gerekir. Çilek, kiraz, elma gibi meyveleri sınırlı miktarda tüketebilirsiniz.

Gut hastalığında beslenme ihtiyacını karşılarken bol su tüketmeniz gerekir. Su tüketimi, ürik asit seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Hastalık ilerleyen boyutlarda böbrekleri yorabilir. Günlük 8 ile 16 bardak arası su tüketimi yaparak, kendinizi koruyabilirsiniz.

Gut Hastalığına İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Gut hastalığında beslenme yollarından biri de kullanılan yağların sağlıklı ve doğal olmasıdır. Gut hastalığına iyi gelen bitkisel yağlar arasında zeytinyağı bulunmaktadır. Besinlerin içinde tüketebileceğiniz zeytinyağı, düzenli kullanımda fayda sağlar. Önemli olan iyi gelen besinin fazla miktarda tüketilmesi değildir. Dengeli ve sağlıklı biçimde kullanılmasıdır.

Gut hastalığı için diğer iyi gelen yağ ise fındık yağıdır. Öğünlerinizi düzenli hale getirerek, yemeklerinizin içinde fındık yağı kullanabilirsiniz. Beslenmenizi sağlıklı bir şekilde yaptığınızda metabolizmanızı da yormamış olacaksınız.

Margarin, katı yağ ve iç yağı gibi zararlı yağları hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Sağlıksız yağlar böbrekleri olumsuz etkilerken metabolizma dengenizi de bozacaktır.

Karatay Gut Diyeti ile Beslenme

Diyetin temel hedefi kandaki ürik asit miktarını azaltmaktır. Karatay gut diyeti ile hem sağlıklı beslenip hem de metabolizma çalışma hızını artırabilirsiniz. Karatay diyetinde, kandaki ürik asit miktarının et yemekten kaynaklanmadığı belirtilir. Gut hastalığı nedenini şeker ve aşırı miktarda tüketilen karbonhidrata bağlar. Karbonhidrat değeri yüksek olan gıdalar, fazla tüketildiğinde kan şekerini yükselterek insülin hormonun artmasına sebep olduğunu iddia etmektedir. Şeker ve insülin değeri yükseldiğinde karaciğer yağlanması başlar. Bu durum da insülin direncini başlatmaktadır. Karatay gut diyetinde sağlığınıza dikkat edecek şekilde kırmızı et tüketilmesinin doğru olduğunu savunur.

Gut Hastaları İçin Yemek Tarifleri

Gut hastaları için yemek tarifleri arasında kuru fasulye, nohut, mercimek ve barbunya gibi kuru baklagiller bulunmaktadır. Bu baklagiller 6 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde porsiyon edilmelidir. Eğer ıspanak,  bezelye ve karnıbahar gibi sebzeler tüketildiğinde, miktarı 4 yemek kaşığını geçmemelidir. Gut hastalığında beslenme ihtiyacı sağlıklı bir şekilde karşılanırken porsiyon sınırlanmaları göz ardı edilmemelidir.  

Kerevizin gut hastalığı sonucunda oluşan atakları azalttığı gözlemlenmiştir. Yaklaşık 300-350 gram ince ince dilimlenen kerevizleri sıcak su içerisinde kaynatın. Yaklaşık 10 dakika, kapağı kapalı bir şekilde kaynaması gerekir. Haşlanan kereviz, suyu ile beraber yemeklerden yarım saat önce tüketilmelidir. Aç karnına tüketilmesi daha etkilidir. 3 ay boyunca haftada 3 kez tüketilebilir.

Ürik Asit Diyet Listesi

Ürik asit, pürin içeren besinlerin vücutta sindirilmesiyle ortaya çıkan doğal bir atıktır. Vücut, pürinleri parçaladıkça üsit asit oluşur. Asit seviyesi yükseldikçe eklemlerde ağrı oluşur ve gut hastalığına yol açar. Ürik asit diyet listesi, günlük almanız gereken kalori miktarına göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden hazırlanan diyet listesi yalnızca kişiye özel olacaktır. Genel olarak gün içerisinde tüketilen gıdaların yağsız veya az yağlı gıdalar olması tercih edilir. Sabahları aç karnına incir tüketilerek kandaki ürik asit miktarı azaltılabilir. Aynı zamanda günde en az 2 litre su içilmesi gereklidir.

Ürik Asit Leblebi

Vücutta oluşan ürik asit yükselmesi, gut hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Kimi zaman eklem ağrıları oluştururken kimi zaman böbrek ağrıları yaşatmaktadır. Gut hastalığında beslenme düzenine dikkat edilirken, yağlı besinlerden uzak durulması gerekir. Özellikle yağlı tohumlar ve leblebinin yapılan diyette tüketilmemesi gerekir. Ürik asit leblebi ile vücuttaki asit birikimini artırmaktadır. Bu nedenle tüketilecek yağ miktarında sınırlandırma yapılmalıdır. Leblebi ve kuruyemişlerin tüketilmemesi bu dönemde doğru bir seçenek olacaktır.

Gut Hastalığında Egzersizin Önemi

Gut hastalığında beslenme alışkanlığı düzenli olması gerekirken, hafif yürüyüşler de günlük yaşantınızı olumlu yönde etkileyecektir. Gut hastalığı egzersiz ile yaşam kalitenizi artırabilir. Yapılan küçük çaplı egzersizler ve yürüyüşler ile hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam şeklini benimserken yapacağınız egzersizler sayesinde fazla kilolardan da kurtulmuş olacaksınız. Yürüyüş yaptığınızda ya da egzersiz yaparken bol su içmeniz gerekir. Bu şekilde kan dolaşımınızı canlı tutabilirsiniz. Fiziksel aktivitelerle ürik asit seviyesinin yükselmesini önlemiş olacaksınız. Eğer eklem ağrılarınız giderek şiddetleniyorsa doktoruna danışmanızda fayda vardır.

Gut hastalığında belirtilen tavsiyelere uyulduğunda sağladığı faydaları fark edeceksiniz. Uzun bir süreç beslemenize dikkat ederek fazla kiloları vücudunuzdan atmış olacaksınız. Böylece eklem ağrılarınızı önlerken hareketlerinizi de kısıtlamak  zorunda kalmayacaksınız.