Günlük Düzenli Yürüyüş Yapmanın 10 Faydası

Hareketsiz bir yaşam insanın ömrünün kalitesini yerle yeksan eden bir olgudur. Aynı zamanda hareketsiz yaşam, türlü hastalıkları da beraberinde sürüklemektedir. Böylece hareketten yoksun bir hayat, hastalığa yakalanma riskini tetiklemektedir. Türk milleti, spor yapma konusunda ihmalkar bir halk olmakla nam yapmış bulunmaktadır. Yürüyüş yapmanın faydaları bir yaşam stili haline getirilince insan bedeni üzerindeki etkisini göstermektedir.


Günlük Düzenli Yürüyüş Yapmanın 10 Faydası

Hareketsiz bir yaşam insanın ömrünün kalitesini yerle yeksan eden bir olgudur. Aynı zamanda hareketsiz yaşam, türlü hastalıkları da beraberinde sürüklemektedir. Böylece hareketten yoksun bir hayat, hastalığa yakalanma riskini tetiklemektedir. Türk milleti, spor yapma konusunda ihmalkar bir halk olmakla nam yapmış bulunmaktadır. Yürüyüş yapmanın faydaları bir yaşam stili haline getirilince insan bedeni üzerindeki etkisini göstermektedir.

Gün içerisindeki temponun ve hareketin spor sanılması en büyük yanılgılardan biridir. Spor başlığı altında yürüyüş bu alanın dallarından biridir. Bu nedenle düzenli ve belli bir sistematik içerisinde ilerlendiği sürece bir anlam ifade etmektedir. İnsanoğlu cebini düşündüğü kadar sağlığını düşünse, cebi de buna paralel karda olmaktadır. Yürüyüş yapmanın faydaları yakın mercek altına alınırsa, bu konuda belli aydınlanmalar yaşanılmasına vesile olunabilir.

Yürüyüş Yapmanın Faydası

İnsanlar yürüyüşün bedenleri üzerindeki etkenlerine vakıf olduklarında bu mevzu hakkında daha titiz davranabilmektedirler. Zira insan bilmediği mevzunun cahilidir. Bu cehalet de kişiye pahalıya patlayabilmektedir.

Aynı zamanda yapılan araştırmalar neticesinde yürüyüş yapmanın insan psikolojisi üzerinde de hatrı sayılı bir yeri olduğu tespit edilmiş bulunmaktadır. Mutluluk hormonunu harekete geçiren bu spor dalı maddi ve manevi daha konforlu bir yaşamın kapılarını aralamaya vesile olmaktadır. Bunca girizgahın ardından yürüyüşün yararlarından on tanesini yakından inceleme vakti gelip çatmış bulunmaktadır. Yürüyüş yapmanın faydalarını bu şekilde sıralayabiliriz:

1.Beyni Güçlendirir

Sayın Hipokrat vakti zamanında tarihin tozlu rafları arasına şu satırları düşmüştür: ‘Yürümek insanın en iyi ilacıdır.’ Yürüyüş yapmak hem bedavadır hem de ekstra bir çabaya ihtiyaç duyulmayan bir eylemdir. Bu denli masrafsız oluşunun yanında getirileri bir hayli fazladır. Bilhassa sabah yürüyüş yapmanın faydaları arasında, bu düşük etkili aerobik egzersizin, demansın erken başlangıcının önünü kesmesi sayılabilir.

Aynı zamanda alzheimer rahatsızlığına yakalanma riskini azaltması ile de bilinmektedir. Zira hareket hususunda aktif olmayan insanların aktif olanlara oranla bu hastalığa daha fazla eğilimli oldukları saptanmış bulunmaktadır. Yürüyüş yapmak stresi azaltmaktadır ve endorfin salınımını özgür bırakmaktadır. Aynı zamanda sinir kan damarlarının ve hücrelerinin büyüyüp, hayatta kalmasına da ön ayak olmaktadır. Böylece zihin iyileştirici etki oluşturmaktadır.

2. Görme Yetisini Geliştirir

Tempolu yürüyüşün faydaları arasında ilginç bir detaya sıra gelmiş bulunmaktadır. Bacakların işlevsel olarak hareket ettiği bir eylemin yararları gözlere değin uzanmaktadır. Yürümek, glokom ile hunharca savaşarak, göz tansiyonunu azaltmaya yaramaktadır. Çünkü gözde glokom oluşumu haddinden fazla sıvı birikimine sebep olur. Bu basınç da optik siniri etkileyerek, görme sorunlarını doğurabilir.

Aynı zamanda yürüyüş, görsel korteksi güçlendirerek uyarır. Bu daha kaliteli bir görüş açısını kişiye bağışlar.

3. Kalp Hastalığını Önler

Her gün yürüyüş yapmanın faydaları arasında, kalp hastalığı ve felç risk grubu arasına dahil olmanın önüne set çekişi sayılabilir. Günde en az yarım saatlik yürüyüş yapmak, yüksek tansiyon ve kolesterol seviyelerini en aza indirger. Böylece kan dolaşımını iyileşme yoluna sevk eder ve koroner kalp hastalıklarına davetiye gönderilmesine müsaade etmez.

4. Akciğeri Güçlendirir

Sabah aç karnına yürüyüşün faydaları arasında kan içerisinde oksijen oranını arttırması ve toksinleri tarihe karıştırması sayılabilir. Derin ve kaliteli bir nefes alış veriş, akciğer konusunda birçok semptomu iyileştirici niteliktedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi üzerinde de güçlendirici etki oluşturur.

5. Pankreas İçin Faydalıdır

Yürüyüş yapmanın faydaları arasında diyabeti önlemesi de önemli bir yer tutmaktadır. Hatta yürüyüşün koşmaktan daha etkili olduğu saptanmış bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar ve analizler neticesinde 6 ay boyunca disiplinli bir şekilde yürüyüş yapan kişilerin glikoz toleransında ve kan şekeri alımında olumlu sonuçlar gözlenmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla düzenli yapılan yürüyüş, pankreasın insülin üretimini azaltmasına yardımcı olmaktadır.

6. Sindirimi Geliştirir

Disiplinli yürüyüş, kolon kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır. Çünkü sindirimi iyileştirici ve bağırsak hareketlerini düzenleyici etkisi vardır. Aynı zamanda yürüyüş yapmak zayıflatır mı sorusuna cevaben, sistemli bir biçimde yapılan bu sporun obeziteyi ve fazla kiloyu önlediği aşikardır.

7. Kasları Güçlendirir

Yürüyüşün bacaklara faydaları denilince akla gelen ilk mevzu, günde yaklaşık olarak atılan 10.000 adımın, kasları güçlendirmekte olduğudur. Buna ek olarak vücudu sıkılaştırıcı etkisi de mevcuttur.  Bu etmenler yürüyüşün bilinen en bariz yararları arasında yer almaktadır.

8. Kemikleri ve Eklemleri Güçlendirir

Eklem hareketliliğini tetikleyen yürüyüş, kemikleri destekler. Böylece kemiklerde oluşabilecek olası kırık riskinin önünü kesmiş olur. Buna ek olarak eklemlerdeki ağrı ve iltihaplanmanın azalması adına günde en az yarım saat tempolu yürünmelidir. Zira güçlü kemikler osteoporozu hafifletir. Böylece yürüyüş yapmanın faydaları arasına bir yenisi daha eklenmiş olmaktadır.

9. Sırt Ağrılarına İyi Gelir

Daha ağır ve zor egzersizler sırt ağrılarını tetikleyebilecekken, kolay aktiviteler arasında yer alan yürüyüş tam tersi etki oluşturmaktadır. Hafif yollu tempolu yürüyüş, omurgadaki kan dolaşımına katkı sağlayıcı niteliktedir. Böylece duruş bozukluklarını iyileştirip, esnekliği arttırmaktadır. Dolayısıyla yürüyüş yapmanın faydaları arasında beden üzerindeki etkileri gözler önüne serilmektedir.

10. Zihni Sakinleştirir ve Cildi Güzelleştirir

Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde yürümenin psikolojik faydaları listelenmiş bulunmaktadır. Bilhassa majör depresyondan yakınan kişiler üzerinde haftada beş gün yaklaşık yarım saat boyunca yapılan yürüyüşün iyileştirici etkileri yabana atılmayacak cinstendir. Depresyonun semptom ve koşullarını gözle görülür derecede iyileştirmektedir. Aynı zamanda mutluluk hissiyatını arttırıp, ruhu feraha kavuşturur.

Bunlara ek olarak yürüyüşün cilde faydaları da vardır. Yürüyüş esnasında kan dolaşımı arttığı için besinler deri hücrelerine daha iyi dağılır. Böylece akneler azalır. Bu durum cildin genç ve diri kalmasına yardımcı olur. Böylece yaşlılık semptomlarının gün yüzüne çıkması gecikir. Bu liste içerisinde sıralanan yürüyüş yapmanın faydaları buz dağının görünen kısmı kadarıdır. Bu kadarı dahi yürüyüş yapmanın genç yaşlı demeden alışkanlık haline gelmesi için kafidir.