Güneş Kremi Nasıl Seçilmelidir? Güneş Kremi Kullanımı Neden Önemlidir?

Güneş kremi seçimi yaparken doğru kararlar almak, cildinizin estetik görüntüsü kadar sağlığı için de önem taşır. Farklı ihtiyaçlara uygun olarak tasarlanmış 90 faktör, 50 faktör, 30 faktör, 15 faktör güneş kremi seçenekleri sıklıkla tercih edilir.


Güneş Kremi Nasıl Seçilmelidir? Güneş Kremi Kullanımı Neden Önemlidir?

Güneş kremi seçimi yaparken doğru kararlar almak, cildinizin estetik görüntüsü kadar sağlığı için de önem taşır. Farklı cilt tiplerine sahip olabildiğimiz için diğer insanların kararlarından etkilenmememiz ve sadece ihtiyaçlarımızı ön planda tutmamız şarttır. Güneş koruyucu seçimi, güneşin zararlı ışınlarına ne kadar maruz kalacağınız ile alakalı bir süreçtir. Çünkü plajda uzun süre güneşlenmekle, birkaç saatliğine sokağa çıkmak aynı derecede koruma gerektirmeyebilir. Farklı ihtiyaçlara uygun olarak tasarlanmış 90 faktör, 50 faktör, 30 faktör, 15 faktör güneş kremi seçenekleri sıklıkla tercih edilir.

Güneş Kremlerinde SPF Ne Anlama Gelir? SPF Ne Demektir?

Öncelikle her bakım kreminin aynı etkilere sahip olmadığı bilinmelidir. Cildinizi UVA – UVB ışınlarından koruyabilecek ürünler, değişen oranlarda etki sağlar. Bu sebeple güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında SPF ön plana çıkar. “Sun Protection Factor” yani “Güneşten Koruma Faktörü / Seviyesi” anlamına gelen bu ifade, tüm güneş bakım kremlerinin ambalajında yer alır.

Bakım kremlerinin pek çoğu 15 – 50 SPF aralığındadır. SPF 15 – SPF 30 arası orta seviyeli koruma sağlarken, SPF 30 – SPF 50 + arası üst düzey koruma sağlayabilir. Ayrıca düşük seviyedeki koruma ihtiyaçlarına cevap verebilen ürünlerde SPF, 5 – 15 aralığındadır. SPF oranları, kremlerden alınabilecek maksimum verimi gösterir. Bu ölçü yükseldikçe kremin koruyuculuğu artar. Fakat en yüksek faktöre sahip kremler tüm ihtiyaçları karşılayamaz. Eğer yüksek koruma gerekmiyorken 50 faktör ve üzerindeki kremleri kullanırsanız cildiniz buna olumlu tepki vermeyebilir.

Güneş koruma kremi seçerken öncelikle SPF’nin dikkate alınması, cildin tam korunabilmesi için önemlidir. Güneş ışınlarından korunabilmek için rutin bakım yapmak her cildin ihtiyacıdır. Fakat her cilt aynı oranda bakım gereksinimi duymaz. İkamet edilen şehrin iklim yapısı, derideki yağlanma oranı, gözeneklerin güneş ışığına verdiği tepki, açık havada geçirilen süre seçimlerinizi yönlendirebilir. İhtiyaçlarınıza uygun ürünler satın almak isteyenler “Yüz için hangi güneş kremi alınmalı?” sorusunu önce kendilerine sormalıdır.

Eğer sıcak bir bölgede yaşıyorsanız günlük kullanmanız gereken kremin SPF oranı yüksek olacaktır. Düşük sıcaklığa sahip bir bölgede yaşamakla beraber bol güneş alan bir tatil bölgesini ziyaret edecekseniz günlük krem düşük, tatilde kullanacağınız krem ise yüksek SPF’ye sahip olabilir. Ürünlerin fiyatları, gramajlarına ve koruma düzeylerine bağlı olarak değişir. Fakat bilinçli kullanıcıların fiyattan önce işleve odaklanması gerekmektedir.

Güneş Kremi Kullanmak Şart Mıdır?

Kişisel bakım ürünlerinin kullanımlarına dair herkes kendi kararını alabilir. Bununla beraber güneş kremi cildin en hassas olduğu sırada verim sağlayarak gözeneklerin büyümesine engel olur. Aşırı yağlanmayı, doku bozulmalarını ve lekelenmeyi ciddi oranda azaltır. Cilt sağlığı açısından kritik faydalar meydana getirmesi, koruma kremlerine ayrıcalık katar. Çeşitli büyüklüklere ve koyuluklara sahip güneş lekelerinden etkilenmek istemiyorsanız güneş kremleri kullanmanız faydalı olabilir.

İnsan cildi, çeşitli hayvanlarda olduğu gibi koruyucu tüylerle kaplı değildir. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınması, derinin yıpranma sürecini hızlandırırken yağlanmayı artırabilir. Siğil, akne, açık ve kapalı siyah noktalar, sivilceler, cilt kırışıklığı fazla yağlanma ile alakalıdır. Cildinizin nem dengesini ideal düzeyde tutabilecek güneş koruyucu krem seçeneklerimizden faydalanmanız birçok avantaj sunar.

Güneş Kreminin Faydaları Nelerdir?

Açık ortama çıkarken koruyucu cilt bakımını gerçekleştirmiş olanlar, bu uygulamayı önemsemeyenlerden şanslıdır. Çünkü güneş kremi kullanmanın faydaları gözle görülebilecek seviyededir. Pürüzsüz ve etkileyici bir cildiniz olsun isterseniz, koruyucu krem kullanarak elde edebileceğiniz faydalardan bazıları şunlardır:

  • Deri üzerine farklı açılarla düşen zararlı ışınlar yansıtılarak cildin katmanları korunur.
  • Cilt gözeneklerini yıpratabilecek olan yüksek sıcaklık izole edilir.
  • Terlemeye bağlı olarak gözlemlenen cilt yağlanması engellenirken, nem seviyesi ideal ölçüde tutulur. Yağlanma ve kuruma problemleri engellendiği için deri döküntüleri ve iltihaplı akneler ortaya çıkmaz.
  • Güneş kremi faydaları arasında en önemlisi, cilt kanserine karşı koruma sağlamasıdır. Ciltteki hücrelerin yapısını bozabilen ultraviyole ışınlarının engellenmesi, tümörleşme riskini azaltır.
  • Mevcut cilt lekelerini ortadan kaldırırken, yeni lekelerin oluşmasını engeller.
  • Besleyici etkisiyle cilt parlaklığını artırabilir.

Güneşten koruyucu krem kullanmanızın zararı olmazken çeşitli faydaları mevcuttur. Dünya çapında meşhur olan güneş kremlerimizi kullanarak, ihtiyaç duyduğunuz etkilerin pek çoğunu temin edebilirsiniz.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş ışınlarına karşı cildi koruyabilen kremler, normal cilt bakım kremlerinden farklı olarak pek çok kullanım detayına sahiptir. Koruyucu kremleri kullanmaya başlamadan önce yüzünüzü Jeuvenile markasının tonik ve jelleriyle temizleyebilirsiniz. Böyle yaparak ürünün etkinliğini artırmanız daha kolaydır. Açık ortama çıkmadan en az yarım saat önce, kuru haldeki cildinizi kremlerken az kullanım yapmamalısınız. Güneş kremi kullanımı konusunda miktarlar önemlidir. Ürünü uzun süre kullanabilmek için gereğinden az miktarda krem sürmeniz, alınacak verimi azaltır.

Yüz, kol, bacak, göğüs, sırt bölgelerinin koruma ihtiyacını karşılayabilecek kadar krem uygulamanız yeterli değildir. Zararlı ışınlardan yeteri kadar korunabilmek için, yaklaşık 2 saatte 1 defa tazeleme yapmak gerekir. Sanılanın aksine, koruyucu güneş kremleri yalnızca suya girilmesi durumunda tazelenmez. Deniz veya havuzda yüzmemiş olsanız bile koruyucu kreminizi kullanarak cildinize tekrar tekrar bakım yapmalısınız.

Güneş Kremi Neden Tazelenir? Güneş Kremi Tazelenmezse Ne Olur?

Güneş kremi tazeleme, ürünlerin ciltteki aktivasyonlarını koruyabilmek açısından önemlidir. Cilt hücrelerinin sahip olduğu savunma mekanizması, ürün kimyasallarını iterek ciltten uzaklaştırır. Krem uygulamasından sadece birkaç saat sonra cildiniz tekrar savunmasız hale gelir. Hassas bir cilde sahipseniz, çeşitli cilt hastalıklarına yakalanma riskiniz artar. Gün boyu koruma sağlayan krem çeşitleri henüz bulunmadığı gibi, her kremin yüzde yüz koruma sağlaması mümkün değildir.

Cildinizi yeteri kadar koruyabilmek ve hücrelerin zarar görmesine engel olmak için kreminizi tazelemeniz şarttır. Ev içerisinde olsanız bile bu detaya önem vermeniz fayda sağlar. Eğer cilt bakımınızı gereken süreçte tazelemezseniz, karşılaşabileceğiniz birkaç problem şöyledir:

  • Bir süre korunmuş olan cilt, krem etkisi ortadan kalkınca aniden zararlı ışınlara maruz kalır. Hücrelerin travma yaşamasıyla ciltte lekelenme görülebilir.
  • Cildin nem dengesi bozulur. Kısa sürede gözeneklerin yağ ile dolması mümkün hale gelir.
  • Yapısal etkiler sebebiyle cilt kanserinin görülme riski artabilir.

En İyi Güneş Kremleri Jeuvenile Markası Aracılığıyla Size Sunuluyor!

Geniş ürün seçenekleriyle dikkat çeken Jeuvenile, güneş kremi markaları arasında önemli bir yere sahiptir. Yüksek koruma sağlayan leke karşıtı kremlerini kullanarak cildinizi olumsuz etkilerden koruyabilirsiniz. 50 Faktör güneş kremi içerisindeki Lumiskin, Panthenol ve Allantoin maddeleri cildiniz için korumayı sağlar. Özellikle cilt kuruluğu yaşayanlar, güneş kremimizi devamlı kullanmaları halinde bu sorunu atlatabilir.

Güneşe karşı koruyucu yüz kremi , lokal lekelerin oluşmasını engellerken cildin sıkılığını artırır. Deri hücrelerinin güneş ışınlarına direnebilmesini sağlayan E vitamini güneş kreminin olmazsa olmazıdır. Bu madde, cilde parlaklık, esneklik ve direnç kazandırır. Gliserinle cildi onararak nemlendiren, Oleanolik Asitle bakterileri etkisiz hale getirip akne karşıtı etki gösteren, Allantoin ile cilde canlılık kazandıran kaliteli güneş kremleri, tatilinize keyif katabilir. Açık havaya çıkmadan 15 – 30 dakika önce uygulamanız tavsiye edilen Jeuvenile güneş kremini kullanarak çeşitli faydalar gözlemlemeniz mümkündür.