Gül (Roza, Rozasea) Hastalığı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Rozasea, halk arasında gül hastalığı olarak da bilinen bir hastalıktır.  Bu bir cilt rahatsızlığıdır. Genelde yüz bölgesinde ve yanaklarda oluşur.


Gül (Roza, Rozasea) Hastalığı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Rozasea, halk arasında gül hastalığı olarak da bilinen bir hastalıktır.  Bu bir cilt rahatsızlığıdır. Genelde yüz bölgesinde ve yanaklarda oluşur. Hastalar genellikle ateş basması ve kızarıklık gibi şikayetlerle doktora giderler. Sebepler arasında psikolojik stresler ve güneş bulunabilir. Ayrıca çok aşırı baharatlı ve yağlı yiyecekler de bu hastalığa sebep olur.

Aşırı sıcak ve soğuk havalar ile aşırı sıcak-soğuk içeceklerde nedenler arasındadır. Kabızlık ve terleme de diğer nedenlerdendir. Ayrıca çok sert kese yapmak, kimyasal peeling uygulamak da hastalığı tetikleyen faktörlerdir. Bu hastalara çözüm olarak özel temizleme losyonları verilmektedir. Ayrıca özel ilaçlar antibiyotiklerde verilmektedir. Bunun yanı sıra nemlendirici kremler de hastalığa tedavi olmaktadır.

Gül Hastalığı; Rozasea Belirtileri

Roza Hastalığı

Gül hastalığı kişiden kişiye değişmekle birlikte birden fazla belirtiye sahiptir. Bu belirtiler arasında sıcak ve soğuk havalar bulunabilir. Hastalık özellikle mevsim geçişlerinin yaşandığı günlerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar genelde yılın bu zamanları şikayetçi olurlar. Bu hastalığın başka belirtileri de bulunmaktadır.

Hastalığın diğer belirtileri arasında çok yağlı ve baharatlı yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyecekler deri altındaki hormon yapımızı ektiler. Bu yüzden hormonlarda değişiklik meydana gelir. Bunun sonucunda da derimizin veya cildimizin düzeni bozulur. Bozulun bu sistem sonrasında gül hastalığı belirtileri yaygınlaşır. Yine bu belirtiler sonrasında insanlar bu hastalıktan sıkça şikâyet ederler.

Hastalığın diğer bir belirtisi ise çok asidik içecekler ya da yemeklerdir. Bu tarz beslenme alışkanlığına sahip insanlar da sıkça görülür. Bu durum vücudumuzu asit-baz dengesiyle alakalıdır. Çok asitli gıdalar yemek bu dengeyi bozar. Bunun sonucunda da yine derimizin hormon yapısı bozulur. Böylece cildimizde kızarıklıklar ve benekler oluşmaya başlar.

Gül Hastalığı Lazer Tedavisi ve Fazlası

Roza Hastalığı

İnsanların çoğunun cildinde dönem, dönem kızarıklıklar oluşur. Ancak pek çok kişi buna aldırış etmez. Çünkü bu hastalığın belirtileri bilinmemektedir. İnsanlara gidip gül hastalığı nedir diye sorsanız herhalde size çok farklı yanıtlar verirler. Çünkü bu hastalık çok sık olmasına rağmen iyi bilinmemektedir. İnsanlar bu konularda doktorları dinlememektedir.

Aslında bu hastalığın birçok tedavi yöntemi vardır. Bu hastalığa yakalanan insanlar genellikle gül hastalığı nasıl geçer diye düşünmektedir. Ancak bunu için doktora gitmezler ve kendi tedavilerini uygularlar. Ancak hastalığın birden fazla tedavi çeşidi vardır. Bunlar arasında en iyi bilineni lazerle tedavidir.

Bu tedavi çeşidi aslında en son uygulanan yöntemdir. Çünkü çoğu insan için daha basit tedavi yöntemleri yeterlidir. Ancak bazı durumlarda tıbbi müdahale gerekmektedir. Eğer hastalık çok şiddetliyle ya da çok ilerlemişse bu yöntemler kullanılır. Bu yüzden de doktorlar, son çare olarak lazerle tedavi yöntemini kullanırlar.

Gül Hastalığı İlaç Tedavisi Ne kadar Etkili

Roza Hastalığı

Bu hastalık sırasında birçok insana krem ya da hap tedavisi uygulanır. Çünkü insanların birçoğunda bu derece basit müdahaleler yeterlidir. Ancak bazı durumlarda daha sert yöntemlerde gerekir. Bunlar cerrahi müdahale gibi yöntemlerdir. Bu yöntemler sayesinde hastalığın seyri yavaşlar.

Bu hastalık aslında oldukça ilginçtir. Çünkü hastalığa yakalanan kişiler genelde çabuk atlatırlar. Bu atlatma durumu ilaç ve cerrahi müdahaleyle olabilir. Ancak hastalığın sonradan tekrarlama riski her zaman vardır. Çünkü bu hastalık kronik bir rahatsızlık gibidir. Ayrıca genelde diğer aile bireylerinde de sıkça oluşmaktadır. Bu durumda hastalığı genetik bir hastalık yapmaktadır.

Hastalığın kronik olduğunu belirtsek de bu tam doğru olmayabilir. Çünkü bazen gül hastalığı çok farklı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Örnek olarak ailesinde bu hastalık görülmeyen bir kimse de bu hastalığa yakalanabilir. Çünkü bu hastalık değişken ortam şartlarına da bağlıdır. Ancak gül hastalığı tedavisi yine de etkili bir tedavidir. 

Rozasea Hastalığı Kimlerde Olur?

Bu hastalık genelde 30 yaş üstü insanlarda olmaktadır. Ancak toplumun geneline bakıldığında kadınlarda görülme sıklığı daha yüksektir. Erkeklerde bu oran daha düşüktür. Ayrıca çocuklarda görülme sıklığı da çok azdır. Ancak son zamanlarda hastalığa yakalanma yaşı 24’lere kadar düşmüştür. Uzmanlar bu yaş düşüşünü gıda rejiminin değişmesine bağlamaktadırlar.

Bu insanlar genellikle doktora gitmeyip hastalığı kendi başlarına yenmeye çalışırlar. Burada sıkça geleneksel yöntemler kullanılmaktadır. Ayrıca insanların aklıma gelen ilk soru gül hastalığına ne iyi gelir sorusudur. Bu durumda insanları kendi yöntemlerini aramaya itmektedir. Bu durum daha riskli diğer durumlara yol açabilir.

Hastalığa yakalanan kişiler hemen doktora gitmelidir. Çünkü derimiz ve yüz bölgemiz önemli vücut bölgelerimizdir. Bu durumda yanlış bir şey yapmamak gerekir. Bu yüzden bir uzmana gözükmekte yarar vardır. Ancak burada panik yapılmamalı ve doktorların görüşleri harfiyen uygulanmalıdır.

Rozasea Hastalığına Yakalanan İnsanlar Ne Yapmalı?

Roza Hastalığı

Hastalığa yakalanan insanların yapabilecekleri şeyler bulunmaktadır. Bunların bir kısmı kişisel etkilerdir. Diğerleri ise çevresel etkilerdir. İnsanlar hem kişisel olarak hem de çevre yardımıyla hastalıkla mücadele ederler. Bu durumda kişisel olarak yapılması gereken birçok şey vardır.

Öncelikle kendimizi güneşten korumalıyız. Yaz ya da kış mevsim fark etmeksizin güneş kremlerimizi yanımızda bulundurmalıyız. Yani gül hastalığı kremi cildi hassas olan kişiler için çok önemlidir. Çünkü bu hastalığın en büyük nedenleri arasında güneşten gelen ışınlar bulunmaktadır. Bu ışınlar derimizin yapısını bozarak kızarmaya ve damarlanmaya sebep olur. Böylelikle de yüz bölgemizde istenmeyen kızarıklıklar oluşmaktadır.

Ayrıca kendimizi korumanın bir başka yöntemi de beslenme konusudur. Beslenmemizde özellikle çok yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmemeliyiz. Bunun yanı sıra çok asitli ya da şekerli içeceklerde tüketilmemelidir. Çünkü bu tür gıdaların vücudun hormon dengesi açısından zararlı oldukları bilinmektedir. Kendimizi korumanın bir diğer yolu da beslenmemize dikkat etmemizdir.

Sağlıklı bir Vücut İçin Neler Yapmalıyız?

Roza Hastalığı

Öncelikle bu tarz rahatsızlıkların bir kısmı genetiktir. Yani siz ne yaparsanız yapın ne yazık ki boşa uğraşırsınız. Ancak bu konuda kendinizi suçlamayın. Çünkü bu durum anne ya da babanızdan kaynaklanmaktadır. Ancak onların da bir suçu yoktur. Çünkü onlarda anne ve babalarından dolayı bu duruma maruz kalmışlardır. Siz ne demek istediğimi anladınız.

İkinci olarak da hastalıktan korunmak kendi elimizdedir. Çünkü bu hastalığın genetik şekilde olmayanları da mevcuttur. Bu durum cildinizin hassas olduğu gibi sonuçları göstermektedir. Ayrıca bu noktada sizin yapabileceğiniz birçok şey bulunmaktadır. Bunların en başında cildinize ve vücudunuza özen göstermek gelmektedir. Bunun için yogadan spora kadar birçok aktivite bulunmaktadır.

Son olarak ise bu hastalık geçici bir hastalıktır. İlerleyen teknoloji ve tıp sayesinde artık neredeyse tedavisiz hastalık yoktur. Bu yüzden canınızı sıkmayın. Ancak tedavisi var diye de kendinizi bırakmayın. Gün içerisinde düzenli yürüyüşler yapın. Özellikle yaz aylarında vücudunuzu susuz bırakmayın. Ayrıca gül hastalığı olsanız bile yüzünüzden gülümsemeyi hiç eksik etmeyin.