Göz Altı Morlukları Neden Oluşur? Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer

Göz altı morluğunun sebepleri arasında ileri yaş ön plandadır. Yaşlanmayla birlikte cildin değişiklik göstermesi doğaldır. Etkili bir kişisel bakım rutinine sahip olunmaması, ciltteki bozulmaların hızlanmasına yol açabilir.


Göz Altı Morlukları Neden Oluşur? Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer

Göz altı morluğunun sebepleri arasında ileri yaş ön plandadır. Yaşlanmayla birlikte cildin değişiklik göstermesi doğaldır. Etkili bir kişisel bakım rutinine sahip olunmaması, ciltteki bozulmaların hızlanmasına yol açabilir. Göz altı morluklarının meydana gelmesiyle göz altı sarkmalarının oluşumu arasında benzerlik bulunur. Göz altı morlukları, oluşma sebeplerine göre iki genel gruba ayrılabilir; çukurlaşmadan kaynaklı renk değişimleri ve damar dokularından kaynaklı renk değişimleri.

Çukurlaşma ve damar belirginleşmeleri, ileri yaş faktörünün ve hayat standartlarının yol açabildiği durumlardır. Göz çevresindeki ince yapılı derinin alt bölümünü oluşturan yağ dokusu, dış etkenlere bağlı olarak incelir. Göz altındaki deriye esneklik ve sıkılık kazandıran yağ yastıkçıkları zayıf hale geldikçe halkalanma ortaya çıkar. Göz yuvasına doğru çekilen deri, bölgeye temas eden ışınları yansıtamaz. Bu durum, göz çevresinin karanlık görünmesine sebep olur. Deride herhangi bir renk değişimi olmazken göz altlarının koyu renk alması bu çukurlaşmaların eseridir.

Göz altındaki morluğun temel nedeni sayılan damarlanmalar ise kas dokularının ince deriyi baskılamasıyla ilişkilidir. Bu durum da göz çevresindeki deriyi incelten faktörlerle ilişkilidir. Zayıflamış yağ tabakasının altında bulunan kasların normalde yağ tabakasıyla temas etmesi gerekir. Fakat yağ yastıkçıklarındaki zayıflık sebebiyle deri baskılanır ve damar dokuları görünmeye başlar. Deri altındaki damarların görünür hale gelmesi, göz altı morluğunun nedeni sayılabilir.

Göz Altı Morluğu Kendi Kendine Geçer Mi?

Göz çevrenizde koyu renkli halkalanmalar meydana geliyorsa, bunun kendiliğinden iyileşmesini beklememelisiniz. Çünkü göz altında renk koyulaşması belli bir süreç dahilinde gelişir. Şu an göz altınız koyu renk almaya başlamışsa, bu süreci tersine çevirebilmeniz zordur. Göz altında renk değişimi başlamadan önce, kaliteli ürünler kullanarak devamlı bakım uygulanması gerekir. Aksi halde bakım gereksinimi artacaktır. Ciddi morluklar meydana gelmeden, göz çevreniz için bir bakım rutini oluşturabilirsiniz. Eğer düzenli bakım alışkanlıklarınız olursa, ortaya çıkabilecek morlukların iyileşme süresi de kısalır.

Stres, depresyon, yetersiz beslenme, zararlı madde kullanımı, uykusuzluk ve mikrobik hastalıklar sebebiyle ortaya çıkan göz altı morlukları, ilgili faktörlerin ortadan kaldırılmasıyla iyileşebilir. Fakat orta ve ileri yaş aralığında görülen morlukları gidermek ciddi bir bakım gerektirir. Darbe sonrası göz altı morlukları ise dermatolojik etkilerden çok göz damarlarındaki ezilmeden kaynaklanır. Eğer gözünüze bir şey çarptıysa veya bir darbe söz konusuysa, morluğun kendiliğinden iyileşmesi mümkündür. Göz çevrenizdeki deride bozulma, sarkma ve renk farklılaşması ileri yaş veya hayat tarzınızla ilişkiliyse ürünlerimizden faydalanabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Evde Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları evde hazırlanabilecek karışımlarla tedavi edilemeyebilir. Çünkü renk değişime sebep olan faktör ile kullanılacak ürünler arasında denge sağlamak zordur. Ev yapımı maske ve kürler için kullanılan çeşitli otların sebep olabileceği yan etkiler de unutulmamalıdır. Göz çevresi, ciltteki en hassas bölgeler arasındadır.

Dermatolojik onaya sahip ürünleri kullanılması bu açıdan önemlidir. Doğal ürünlerin kullanılması faydalı olmakla beraber, ham maddelerin etki ve yan etki düzeyini tespit etmenizin imkânı yoktur. Her bünyede aynı etkiyi yaratmayabilen karışımlar yerine, evde rahatlıkla kullanabileceğiniz profesyonel Jeuvenile göz altı serumları kullanmak daha güvenli olabilir. Göz altı morluğu aktar usulü bakım yöntemleriyle tedavi edilmek istenirse, gözünüz kalıcı hasarlar alabilir. Yoğun etkilere sahip çeşitli otlar, göz sağlığını doğrudan etkileme riski taşır.

Göz Altı Morlukları Bir Günde Geçer Mi?

Görüntü estetiğini bozması sebebiyle, göz altı morarması çabuk atlatılmak istenen bir sorundur. Her cilt bakım uygulaması gibi, göz çevresine uygulanan bakımlar için de uzun bir zaman dilimi gerekebilir. Deri altında bulunan ve cilt yüzeyine gerginlik kazandıran doku birkaç günde değil, yıllar içinde zayıflar. Göz altı bakımı da birkaç günde tamamlanabilecek kadar basit bir şey sayılmaz. Esasen göz çevresine uygulanacak bakımların süresi yoktur. Kişisel bakımınızda göz çevresini ihmal etmemeniz halinde morluklar azaltılabilir. Fakat cilt sorunlarının bir – iki günde atlatılması gerçekçi bir durum sayılmaz.

Göz Altı Morluğu Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Morluklar, yaşam tarzına ve kalıtımsal özelliklerinize bağlı olarak farklı zamanlarda kendini gösterebilir. Gözlerinizin çevresinde koyulaşma görebilmeniz, otuzlu yaşlardan itibaren daha kolaydır. Çünkü bu süreçte cildin kolajen sentezi azalır, yağ dokusu kalite kaybeder, deri sarkmaları ve pigmentasyon bozulmaları çoğalabilir.

Kalitesi yeterli olmayan kişisel bakım ürünlerinin kullanılması, güneşli havalarda cilt için koruma sağlanmaması, aşırı stres ve sağlıksız beslenme süreci hızlandırır. Göz altı kararması ile sonuçlanabilecek hatalardan kaçınmanız, cilt sağlığınızın uzun süre korunabilmesini sağlar. Genetik yatkınlığınız da bulunmuyorsa kırklı yaşların son dönemlerine kadar morluk problemi yaşamamanız mümkündür.

Beslenmesi, kişisel bakım rutini, hayat standartları ve kalıtım özellikleri ortalama düzeyde olan bir kişi, yaklaşık 35 – 40 yaş aralığından sonra morluklarla karşılaşabilir. Göz çevresindeki renk değişimlerinin normal kabul edilebileceğini de unutmamanız gerekir. Önemli olan, cildinize uygun ürünler tercih ederek kusursuz bir bakım düzenine sahip olmanızdır.

Göz Altı Morluğu Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Her zaman olmasa da göz altında morarma hastalık belirtisi sayılabilir. Özellikle gençlerde görülen morarmalar, doktor kontrolü gerektiren bir soruna işaret ediyor olabilir. Kış aylarında ortaya çıkan şiddetli grip başta olmak üzere sinüzit, astım, kalp – damar hastalıkları ve çeşitli organ bozuklukları göz altındaki kanlanmayı etkiler. Alerjik reaksiyonlar da yüzün hassas bölgelerinden olan göz çevresini koyulaştırabilir.

Renk değişimine yol açan hastalıkların kan dolaşımını etkileyebilen problemler olduğu görülür. Fakat göz altlarındaki her renk değişimi hastalıklara işaret etmez. Uyku düzeninin bozuk olması, ten renginden dolayı göz etrafının koyu renkli olması ve elektronik ekranlar karşısında uzun zaman geçirmek de göz altında koyuluk sebeplerindendir. Göze alınan darbeler, cilt bakımı ile doğrudan ilişkili sayılmaz. Fakat ciddi ölçekte renk değişimlerine yol açtığı için önemli bir faktördür.

Göz Altı Morluklarına Çözüm Arıyorsanız Jeuvenile’in Serumlarını Deneyebilirsiniz

Göz altı serumu kullanmak, inatçı morlukların azaltılmasına ve cildin tazelenmesine yardım eder. Kolajen bağlarının yenilenmesini, yağ yastıkçıklarının onarılabilmesini, renk değişiminin azaltılmasını sağlayan serumlarımız % 5 kafein içeriğine sahiptir. Jeuvenile’in göz çevresi serumları değişen oranlarda kafein içerir; çünkü kafein göz çevresini parlatır. Kan dolaşımını hızlandırdığı için cildinize canlılık katabilen kafein, peptitler ve hyalüronik asitle desteklenmiştir. Hücrelerin yenilenmesini sağlayan birçok peptit, cildi onararak yaşlanmaya engel olur. Nemlendirici etkiye sahip hyalüronik asit sayesinde serumumuz göz altı morlukları kadar kırışıklara da etki eder.

Jeuvenile kalitesiyle üretilip 30 mililitrelik şişelere doldurulan göz altı serumları, çeşitli faktörlerden kaynaklanan morluklara iyi gelir. Stresten nezleye, alerjiden astıma kadar birbirinden farklı tüm morarma sebeplerine karşı cildinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca “Göz altı torbası için ne yapılır?” diyenler de serumumuzdan faydalanabilir. Morarma ve torba oluşumun engel olan niyasinamid ve panthenol, göz çevrenizin ihtiyaç duyduğu bakımı sağlayacaktır. Birbirine yakın sebeplerle ilişkili sayılabilen morluk ve torba oluşumları, ürünümüzün laktik asit ve glikolik asit içeriğiyle kontrol altına alınır. Sıkı, pürüzsüz ve aydınlık göz altlarına sahip olmanız, kafeinli Jeuvenile serumları sayesine kolaydır.