En Etkili Leke Karşıtı Ürünler Hangileridir? Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulabiliriz?

Leke karşıtı ürünler, cilt yüzeyinde ortaya çıkan pigment orantısızlıklarını dengeleyebilir. Farklı sebeplerden kaynaklanan lekelerin giderilebilmesi için düzenli olarak krem, serum, tonik, jel ve sprey kullanılabilir.


En Etkili Leke Karşıtı Ürünler Hangileridir? Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulabiliriz?

Leke karşıtı ürünler , cilt yüzeyinde ortaya çıkan pigment orantısızlıklarını dengeleyebilir. Farklı sebeplerden kaynaklanan lekelerin giderilebilmesi için düzenli olarak krem, serum, tonik, jel ve sprey kullanılabilir. Farklı formlara sahip olan leke giderici ürünler, cilt katmanlarına bakım sağlarken renk eşitsizliklerini de zaman içerisinde azaltır. Dikkat edilecek başlıca detay ise ürünlerin belli bir süre kullanılması gerektiğidir.

Birkaç defalık kullanımlardan sonra leke karşıtı etkilere tümüyle şahit olmak imkansızdır. Kişisel bakım rutininizi aksatmadan kullanabileceğiniz cilt bakım serumları, parlatıcı tonikler, yüz temizleme jelleri ve leke giderici krem çeşitleri istenilen sonuçlara ulaşabilmeyi sağlar. Doğru ürünleri tercih etmiş olanlar, inatçı lekelere karşı mücadele ederken cilt pürüzsüzlüğünü de koruyabilir.

Cilt Lekesinin Türleri Nelerdir?

Cilt lekesi türleri olan bir sorundur. Tek tip lekeler bulunmadığı için bu konuyu detaylı şekilde incelemek gerekir. Leke çeşitleri, birbirlerine kıyasla koyu ya da açık tonlara sahip olabilir. Kozmetik ürünleri kullanarak tedavi edebileceğiniz lekeler ise çoğunlukla sivilce, akne, siyah nokta izleri ve hafif düzeyli güneş lekelenmeleridir. İleri düzey yanıklar ve derin yara izleri çoğunlukla uzman hekim kontrolünde tedavi edilir. Kaliteli kozmetik ürünleri kullanarak mücadele edebileceğiniz cilt lekesi çeşitleri şunlardır:

 • Sivilce Lekeleri:

Yüz, sırt, bel, göğüs, omuz ve bacağın çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilen lekelerdir. Sivilcenin içerisinde bulunan iltihap, yağ ve irin miktarı iz büyüklüğü ve rengi açısından belirleyicidir. Aşırı iltihaplı bir sivilcenin yol açabileceği izler, iltihapsız küçük aknelerin yol açabileceği izlerden farklıdır. En büyük lekelerin çoğunlukla sırt bölgesinde ortaya çıktığı söylenebilir.  

 • Akne Lekeleri:

Sivilceden farklı olarak, küçük yapılı ve beyaz renkli akne kistlerinin sebep olduğu lekeler küçüktür. Sivilce izlerinden fazla miktarda görülebilen akne lekeleri, yüzün farklı bölgelerinde ortaya çıkar.

 • Siyah Nokta Lekeleri : 

Gözeneklerde yağ birikmesiyle ortaya çıkan siyah noktalar, gerekli olan bakım sağlanmazsa leke oluşturabilir. Burun ve alın bölgeleri, siyah nokta lekelerine sık rastlanabilen yerlerdir.

 • Hiperpigmentasyon Lekeleri :

Cilt yüzeyinin pigment oranındaki dengesizlikler, ten renginden açık ya da koyu lekelerin meydana gelmesine yol açar. Çoğunlukla koyu renkli olabilen lekeler, akne veya güneş yanığından kaynaklanır. Eğer çeşitli cilt hastalıkları sebebiyle ten renginizin bozulduğunu düşünüyorsanız bir dermatoloğa başvurabilirsiniz.

Geçmeyen Cilt Lekeleri İçin Ne Yapılabilir?

Cilt lekelerinden nasıl kurtulabiliriz?” sorusunun cevabı her lekeye göre değişebilir. Cilt lekeleri, farklı sebeplerden kaynaklanabildiği için çözüm yollarında da farklılık görülür. Bazı lekeler sadece serum yoluyla tedavi edilebilirken, bazılarını tedavi etmek için üçlü bakım setleri gerekir. Geçmeyen cilt lekeleri için doğal çözüm olduğu söylenen yağ karışımları ve kürler cildinize uygun olmayabilir. Ev ortamında ilaçlar hazırlamak yerine güvenilir krem, tonik, serum çeşitlerini tercih etmeniz daha doğrudur. Testlerden başarıyla geçerek satışa sunulan kişisel bakım ürünleri, düzenli bir rutinde kullanılmalıdır. Ayrıca cilt lekelerinin oluşmasını engelleme konusunda dikkat edebileceğiniz detaylardan birkaçı şöyledir:

 • Geçmeyen cilt lekelerinin oluşmasını engellemek için, öğle vakti dışarıya çıkmadan önce güneş bakım kremi kullanılabilir.
 • Cilt yüzeyinde bulunan sivilceler patlatılmamalıdır. Çünkü patlatılan sivilcelerin bulunduğu bölge tekrar kabuk bağlayana kadar oradaki pigment dengesi bozulur. Sivilcelere müdahale etmemek, izlerin ortaya çıkmasını engelleyebilir.
 • Ciltte sivilce veya siyah nokta bulunmasa da yüz, sırt, bel, omuz gibi kolay terleyen bölgelere dokunmamanız gerekir. Ellerinizde bulunan bakterilerin buralara geçerek çoğalması mümkündür.
 • Lekelenmeye engel olmak, sivilce ve akne gelişimine engel olmaktan geçer. Aşırı yağlı gıdalar tüketmemek kişisel cilt bakımını aksatmayıp düzenli şekilde duş almak leke oluşumunu engelleyebilir,

Yüzdeki Kahverengi Lekeler Neyin Belirtisidir?

Yüz bölgesinde veya cildin diğer bölgelerinde bulunan lekeler, çoğunlukla kişisel bakım eksikliklerinden kaynaklanır. Lekelerin ortaya çıktığı süreçten itibaren düzenli şekilde cildiniz için bakım uygularsanız, problemi kısa sürede atlatabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda yüzdeki kahverengi lekeler sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Vücut hormonları arasında dengesizliğe yol açan guatr hastalığı, yumurtalık kisti, polistik over sendromu ve psikolojik rahatsızlıklar sivilcelenmeyi hızlandırır. Hormon bozukluklarının sebep olduğu cilt lekeleri uzun süre bakım gerektirebilir.

Fakat her sivilce ya da akne lekesinin bir hastalıktan kaynaklandığı söylenemez. Ergenlik döneminin başından ileri yaş döneminin başına kadar olan süreçte, herkes çeşitli cilt lekeleriyle karşılaşabilir. Özellikle genç yaştakiler, inatçı lekelerden korkmayıp bunlar karşısında bir süre sabır göstermelidir. Kişisel bakım rutininizin aksamaması halinde cilt lekelerinin azaltılarak ortadan kaldırılması mümkündür. Kahverengi cilt lekesi için serum, krem ve jel kullanabilirsiniz.

Cilt Lekeleri İçin Evde Ne Yapılır?

Leke karşıtı cilt bakım ürünlerinin devamlı olarak kullanılması, cilt estetiği için tek başınıza uygulayabileceğiniz en doğru yöntemdir. Ev ortamında alabileceğiniz bazı küçük tedbirler, cilt lekelerine karşı işinizi kolaylaştırabilir. “Cilt lekeleri evde nasıl geçer?” diyorsanız öncelikle kişisel bakımınızı aksatmamalı ve sonra şu detayları dikkate almalısınız:

 • Çarşafınızı ve Yastık Kılıfınızı Düzenli Olarak Değiştirebilirsiniz

Yatak örtülerinin haftada 1 – 2 defa değiştirilmesi tavsiye edilir. Saçlarınızda, ensenizde, kıyafetlerinizde bulunan bakterilerin yüzünüzü enfekte etmesini bu şekilde önleyebilirsiniz.

 • Yüzünüzü Yıkarken Ilık Su Kullanabilirsiniz

Sıcak su, gözeneklerdeki yağlanmayı hızlandırır. Yağ salgılayan cildinizin, aynı maddeyi daha fazla salgılaması sivilce ve siyah noktaya sebep olabilir. Daha sonra ise leke oluşumu gözlemlenir. Soğuğa yakın sıcaklıktaki ılık sular kullanmak, gözeneklerinizdeki yağ dengesini standart seviyede tutar.

 • Dijital Ekranlar Karşısında Uzun Zaman Geçirmeyebilirsiniz

Bilgisayar, televizyon ve telefon karşısında uzun zaman geçirmeniz, zararlı ışınlar sebebiyle gözeneklerinizde bozulmaya sebep olur. Cildinizdeki mevcut lekelerin koyu renk alması ve yeni lekelerin ortaya çıkabilmesi kolaylaşır. Eğer öncelikli işleriniz yoksa, elektronik eşyaların ekranlarına daha az bakmanız faydalıdır.

Jeuvenile’in Leke Karşıtı Serum ve Leke Karşıtı Bakım Seti Ürünleri Nasıl Bir İçeriğe Sahip?

Lekelenme karşıtı serum içerisinde paraben, SLES, alkol ve parfüm bulunmaz. Jeuvenile güvencesiyle satışa sunulan cilt bakım serumları pek çok problemin giderilmesinde etkilidir. Cilt lekelerini ortadan kaldırmak için tasarlanmış olan serum % 5 liposomal C vitamini, % 2 Alpha Arbutin ve % 1 Hyalüronik Asit içerir. Lekelenmeye karşı etkili olan ürünler, cilt gözeneklerinin yumuşamasına ve parlak görünmesine yardım eder. Liposomal C vitamini sayesinde cilt parlaklık kazanıp beslenirken, Hyalüronik Asit deriye canlılık katar.

Alpha Arbutin, iyi bir pigmentasyon düzenleyici olduğu için lekelerin ortadan kaldırılmasını kolaylaştırabilir. Lekelenmeyi büyük ölçüde engelleyebilen Jeuvenile serumları, cilt temizliği tamamlandıktan sonra birkaç damla uygulanır. Serum uygulamasından sonra yüzü yıkamaya gerek yoktur. Gözeneklere nüfuz eden serum sıvısı, pigment dengesini koruyarak cildin tek renge sahip olmasını kolaylaştırır.

Lekelenmeleri kontrol almak için, Jeuvenile markasının üçlü bakım setinden faydalanabilirsiniz. Lekeli ciltlere özel yüz temizleme jeli, tonik ve kremden oluşan setteki ürünler günde ikişer defa kullanılır. Bir miktar suyla köpürtülerek yüze uygulanan temizleme jeli, okka gülü yağıyla zenginleştirilmiş bir formüle sahiptir. Lekelenme karşıtı jel, 3 dakika kadar yüzde bekletilip durulanabilir. Glikolik asit ve allantoin içeriğine sahip olan aydınlatıcı tonik, bir pamuk aracılığıyla uygulanabilir. Lekelenme karşıtı tonik durulanmadan krem kullanılır. B 3 vitamini ve meyan kökü özüne sahip krem, cilde masaj yapılarak uygulanır. Lekelenme karşıtı krem uygulandıktan sonra yüzünüzü duralamanız gerekmez.