En Düşük Kaloriye Sahip 5 Diyet Türü

Hazırladığımız listede yazan diyetler herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Ancak sağlık sorunu yaşayan kişiler kesinlikle doktorlarının önerilerine uymalıdır.


En Düşük Kaloriye Sahip 5 Diyet Türü

Diyet Tavsiye Listesinde Yer Alan 5 Diyet Çeşidi

Dünya üzerindeki herkes diyet tavsiye listelerine en az 1 kere bakmıştır. Bu durum hem zayıf hem de kilolu insanlar için geçerlidir. Çünkü diyeti sadece kilolu insanlar yapmazlar. Ancak ne yazık ki toplumda bu durum böyle algılanmaktadır. Ancak diyetler bazen kilolarını korumak isteyen insanlar tarafından da yapılmaktadır.

Ayrıca diyet tavsiyeleri günümüzde ayrı bir sorundur. Çünkü internette her gün farklı diyet önerileriyle karşı karşıya kalıyoruz. Bu durumda insanların hangi diyet listelerine güveneceğine dair bir kararsızlık yaratmaktadır. Bu yüzden sizin için bu listeyi hazırladık. Hazırladığımız listede yazan diyetler herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Ancak sağlık sorunu yaşayan kişiler kesinlikle doktorlarının önerilerine uymalıdır.

Diyet Menüsü Yapmak İsteyenlerin Vazgeçilmezi Dukan Diyeti

Dukan Diyeti

Günümüzdeki diyet tavsiye listelerinin başında tabi ki de Dukan Diyeti gelmektedir. Bu diyet özellikle ülkemizde son yıllarda çok meşhur olmuştur. Ancak bu diyet yöntemi 20 yıldan uzun bir süredir dünya çapında bilinmektedir. Bu diyet türünün çıkışı Pierre Dukan tarafından yazılan Zayıflamayı Bilmiyorum isimli kitapla başlamıştır.

Bu diyet içerisinde toplamda 4 ana başlık yer almaktadır. Bunlar; Atak aşaması, seyir aşaması, güçlendirme aşaması ve koruma aşamasıdır. Özellikle diyet tavsiye listeleri için aşamaların her birinde özel beslenme programları yer almaktadır. Öncelikle atak aşamasında et ürünleri, yulaf, deniz mahsulleri ve yumurta tüketilmelidir. Bu dönem 10 gün sürmekte ve protein alımı öne çıkmaktadır.

Seyir aşamasında protein bazlı gıdaların yanında sebzelerde yer almaktadır. Bu sebzeler; mısır, patates, mercimek ve fasulye gibi sebzelerdir. Bu aşamanın süresi kişisel olarak değişmektedir. Güçlendirme aşamasında amaç verilen kiloları korumaktır. Ayrıca yine protein bazlı gıdaların yanında sebzelerde tüketilmelidir. Son aşama ise korumadır. Bu aşamada sık sık yürüyüşler yapılmalı ve programa çok sıkı bir şekilde bağlı kalınmalıdır.

Diyet Tavsiye Listelerinin Göz Bebeği İntermitten Fasting

intermitten fasting

İntermitten Fasting bir diyet çeşidinden çok bir oruç çeşididir de denebilir. Çünkü bu diyetin temelinde aynı oruçtaki gibi aç kalma vardır. Ancak bu aç kalma vücudun çalışma mekanizmasına göre belirlenir. Yani oruç gibi sabah akşam aralığında yapılan bir diyet değildir. Yine bu yönüyle de diyet tavsiye listeleri arasında öne çıkmaktadır.

Bu diyet çeşidin de aralıklarla beslenme önemlidir. Bu diyet çeşidinin çıkış noktası aslında ilk çağlara dayanmaktadır. Çünkü evrimsel olarak insanlar hiçbir zaman bu kadar çok bol yemek yeme imkânı bulamamıştır. O yüzden o çağlardaki gibi uzun süreli açlık şartları bu diyet çeşidi içerisinde yer almaktadır. Bu yanıyla da hızlı yağ yakma ve metabolizmayı hızlandırmasıyla da bilinmektedir.

Ayrıca diyet yapanlara tavsiyeler açısından bu diyet çeşidi yine öne çıkmaktadır. Çünkü bu diyet türü diğerlerine göre daha esnetir. Bu esneklik bireysel metabolizmik özelliklerden kaynaklanmaktadır. Ancak bazı yönleriyle de diğer diyet çeşitlerine benzemektedir. Bu diyette de yine diğerleri gibi sebzeler ve protein ağırlıklı besinler ön o plandadır. Fakat karbonhidrat bazlı besinler önerilmemektedir. 

Diyet Tavsiye Listesi İçin Mükemmel Seçim; Zone

zone diyet

Pandemi dönemi nedeniyle diyet yapan insanlar genellikle online diyet tavsiye listelerine uymaktadır. Ancak bu durum bazı zararlara neden olabilir. Öncelikle diyet yapmak isteyen bütün kişilerin doktor kontrolünde bunu yapması gerektiğini söyleyelim. Ancak bazı diyet türleri de bu kadar zararlı değildir. Onlardan bir tanesi de Zone diyetidir. Bu diyet çeşidi aslında bir açık büfe gibi düşünülebilir.

Bu diyet çeşidinde diğer diyetlere göre kısıtlayıcı şeyler çok fazla bulunmamaktadır. Sadece birkaç altın kural vardır. Bu kurallarda bir tanesi tabakta her çeşit yiyeceğin olmasıdır. Yani tabağınızda karbonhidratlar, proteinler ve yağlar yaklaşık olarak aynı oranda bulunmalıdır. Bu oranlar her ne kadar birbirlerine yakın ve güzel dursalar da bazı kısıtlamalar bulunmaktadır.

Zone diyetinde hiçbir yemeği yasak olmadığını söylemiştik. Bu yönüyle de insanların diyet tavsiye listelerinde sıkça karşılarına çıkan bir diyet çeşididir. Ancak bu diyet içerisinde belirli yiyecek gruplarına ağırlık verilmesi gerekmektedir. Ağırlık verilmesi gereken gıdalar genellikle vücudu tehdit eden hayvansal yağlarla karbonhidratlardır. Ancak bu diyetin bir avantajı da hayatınızdan şekeri ve hayvansal gıdaları uzat tutmakta yardımcı olmasıdır.

Örnek Diyet Listesi İçerinde Bir Vazgeçilmez Vegan Diyet

vegan diyet

Son yıllarda özellikle batı ülkelerinde gündeme gelen bir konu da veganlıktır. Bu bakımdan bu konu insanların beslenmesini de etkilemiştir. Bu yüzden veganlık taraftarları arasında vegan diyet çıkmıştır. Bu diyet kısa sürede popülerlik kazanmıştır. Çünkü vegan diyet, diyet tavsiye listelerinin en üst sıralarında gelmektedir. 

Vegan diyet içerisinde hiçbir hayvansal gıda tüketilmemektedir. Bu gıdalarda bulunan besinler diğer gıdalardan temin edilmektedir. Ayrıca bu diyeti yapan kişiler günlük enerjilerini bitkisel gıdalardan karşılamaktalardır. Bütün bunlar ek olarak bu kişiler, dünya çapında veganlığa da dikkat çekmek isteyen kişilerdir. Bu bakımdan bu diyet çeşidinin verdiği mesaj da önemlidir.

Vagan diyeti içerisinde bulunan gıdalarla diyet tavsiye sıralamalarının başında yer almaktadır. Bu bakımdan da dikkat çekicidir. Bu diyeti yağan kişiler gün içerisinde hayvansal gıda tüketmezler. Bu kişiler besinlerinde salata ve sebze yemekleri ağırlıklı beslenirler. Yine hayvansal yağlardan ve süt ürünlerinden uzak dururlar. Ayrıca veganlar kuru yemişlerle gün içindeki enerjilerini karşılarlar.

Şok Diyet Listesi İçin Yeni Bir Öneri 3+3 Diyeti

3 + 3 diyeti

Bildiğiniz gibi birçok diyet uzun süreler boyunca yapılmamalıdır. 3+3 diyeti de bunlardan biridir. Çünkü diyetler uzun süreler boyunca uygulandıklarında vücuda geri dönülemez zararlar verebilirler. Bu bakımdan özellikle doktor tavsiyesinde diyet tavsiye listesi kapsamında yapılmaları gerekmektedir.

Ayrıca diyeti yapan insanlar hemen kilo vermek isterler. Bu durumun belirli bir süreç olduğunu unuturlar. Bu yüzden de belli bir süre sonra hevesleri kırılır. Ancak sizde eğer kısa bir zamanda hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız 3+3 diyetini yapabilirsiniz. Çünkü bu diyet özellikle yaz tatiline gidecek hanımların sıkça tercih ettiği bir diyet çeşididir. Bu yönüyle de hayat kurtarıcı bir diyettir.

Özellikle 1-2 hafta gibi kısa bir süre içinde zayıflamak isteyen kişiler bu diyeti yapmaktadır. Bu süre içerisinde bu kişiler 3-4 kilo kadar zayıflayabilir. Özellikle diyet tavsiye listelerinde çok popüler olan bu diyetin bazı altın kuralları vardır. Bunlar; günde 8-10 bardak su içmek, az şekerli ve tuzlu besinler tüketmek ve tempolu vücut aktiviteleridir.

1-2 hafta içerisinde hızlı bir şekilde 3-4 kilo vermek isteyenlerin uygulaması gereken bir diyet, kişisel olarak değişiklik gösterebiliyor. Yeni aldığınız kiloları eritmenizi sağlıyor tatil için hayat kurtarıcı