El Titremesi Nedir? El Titremesi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir? El Titremesini Önleyen Bitkiler Nelerdir?

El titremesi (el tremoru), bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi, genetik ve stres gibi birçok nedenden dolayı da bireyde ortaya çıkabilir. Her 10 kişiden en az 3 kişide rastlanılan el titremesine, psikolojik veya fiziksel nedenlerin etkisi olabilmektedir.


El Titremesi Nedir? El Titremesi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir? El Titremesini Önleyen Bitkiler Nelerdir?

El titremesi (el tremoru), bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi, genetik ve stres gibi birçok nedenden dolayı da bireyde ortaya çıkabilir. Her 10 kişiden en az 3 kişide rastlanılan el titremesine, psikolojik veya fiziksel nedenlerin etkisi olabilmektedir. El titremesi rahatsızlığı ile karşılaşan birey, en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak, nöroloji polikliniğinde uzman bir hekime muayeneye gitmelidir. İşte, sizler için el titremesi hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri, detaylı bir şekilde bu yazımızda ele aldık.

El Titremesi Nedir?

Hemen her insansın karşılaşacağı rahatsızlıklar arasında yer alan el titremesi, tıp dilinde “el tremor” olarak bilinir. Titreme; insan vücudunda yer alan kasların, istemsiz bir şekilde tepki vermesi olarak tanımlanır. Eğer, istemsiz tepkiler ellerde meydana gelirse, bu da el titremesi olarak tanımlanır. El titremesi, psikolojik ya da fiziksel rahatsızlıklardan kaynaklanabileceği gibi gerginlikten de kaynaklanabilmektedir.

El Titremesi Neden Olur? El Titremesine Neden Olan Faktörler?

Vücut kaslarının istemsiz bir şekilde hareket etmesi ile orya çıkan el titremesi, bireyler tarafından el titremesi neden olur, gibi sorunların sorulmasına neden olmaktadır. El titremesi; genetik, psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkların oluşması ile ortaya çıkarabilen bir durumdur. Araştırmalar sonucunda el titremesi sorunu yaşayan insanların %80’i kısa süreliğine titreme yaşasa da, kalan %20’si ise uzun süreliğine bu rahatsızlığa maruz kalmaktadır.

El titremesine genetik, psikolojik ve fiziksel faktörler neden olsa da, el titremesine neden olan diğer bir çok faktör bulunmaktadır. El titremesine neden olan faktörleri, şu şekilde sıralayabiliriz;

Günlük yaşantının stresi:

Stres, bir çok hastalığa neden olabileceği gibi, el titremesine de neden olabilmektedir. Eğer stresli bir gün veya bir işiniz varsa güm sonunda el titreme rahatsızlığı ile karşılaşma oranınız oldukça yüksektir. İş molalarında sürekli yürüyüş ve temiz havada nefes egzersizleri yapmak sizin, stresinizi azaltmakla birlikte el titremesi sorununu da ortadan kaldırabilseniz.

Vitaminsizlik ve el titremesi:

Vitaminler, insan vücudunun sağlığını dengelemekte oldukça önemlidir. Bundan dolayı insanlar, vücudun günlük ihtiyacı olan vitaminleri almadı gerekir. Aksi durumda el titremesine neden olabilir. A, B ve C vitaminlerinin yani sıra magnezyum gibi mineraller de el titremesini önlemektedir. Günlük alınan bir bardak maden suyu, içinde yer alan mineraller sayesinde el titremesi rahatsızlığını önler.

Uzun kullanılan ilaçların:

Hemen hemen bütün rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların en ufak da olsa yan etkileri vardır. El titremesi, sizde genetik ya da kronik değilse, uzun süre kullandığınız ilaçlar sizde yan etki yaparak el titremesine neden olabilir. Bundan dolayı doktorunuza baş vurarak ilacınızı değiştirebilirsiniz.

El Titremesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer titremeniz 1-2 günde geçmez ise, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurarak uzman bir doktora görünün. Çünkü el titremesi nörolojik bir hastalığın veya daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Doktor, rahatsızlığınıza neden olan faktörleri tespit etmek ve ona uygun tedavi yöntemi uygulamak için kan veya idrar tahlili yapar. Ve tahlil sunucunuzu değerlendirerek ona göre ilaç yazar. Eğer tahlil sonucunuzdaki değerler normal ise ve doktor, titremenin psikolojik bir nedene bağlandığı kanısına varırsa, iyi dinlenilmesi veya stresten uzak durulması gerekir gibi önerilerde bulunabilir.

El Titremesini Önleyen Bitkiler Nelerdir?

El titremesi rahatsızlığına maruz kalan bireyler, el titremesine iyi gelen doğal bitkiler nelerdir gibi sorunlara yanıt aramaktadır. El titremesine iyi gelen doğal bitkiler şunlardır;

  • Papatya çayı:

Papatya çayı, insan vücudunun rahatlamasını ve stresten arınmasını sağlar. Bundan dolayı her gün bir bardak papatya çayı, el titremesi rahatsızlığına iyi gelir ve bir kaç gün içinde tamamen ortadan kaldır.

  • Kuş burnu çayı:

Hem tadı hem de içeriğinde bulunan maddeler sayesinde vücudu rahatlatır ve insan vücudundaki tüm titremleri önler. Eğer titremeniz, genetik veya kronik ise süresiz iyileştirme gibi bir etkiye neden olmasa da, bir kaç saatliğine titremeyi önleyebilir.

  • Nane limon:

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Nane limon halk arasında en büyük şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Nane limonu, hem  insan vücudunun rahatlamasına hem de vücudun titremesine neden olan kararın gevşemesine neden olarak, el titremesini kısa süre içinde geçmesini sağlar.