Çocuklarda Üç Yaş Sendromu Nedir Neler Yapılması Gerekir?

Anne ve babaların en fazla zorluk çektiği dönem çocukların üç yaşına geldikleri ya da yaklaştıkları dönemdir.


Çocuklarda Üç Yaş Sendromu Nedir Neler Yapılması Gerekir?

Hepimizin hayatta en önem verdiğimiz kendinizden çok düşündüğümüz sevdiğimiz değer verdiğimiz koruduğumuz şeyler olur. Bunlardan biri de çocuklardır. Çocuklar ister başkasının çocuğu olsun ister kendi çocuğunuz olsun hiç fark etmeden hepsini seçebilirsiniz. Çocuklar dünya üzerinde en masum varlıklar olan ve en başından beridir onların canı yansa sizin canınızın yanması durumudur. İlk doğduklarında sadece bakıma ihtiyaç duyan ve sürekli uyuyan çocuk bir kelebek gibi günden güne gelişerek ve büyüyerek farklı farklı şeyler öğrenirler.

Yeni doğan bebeklerin bakıma ihtiyaç olması gibi gün geçtikçe büyürler ve biraz da olsa kendilerine bakarlar ve sizde rahatlamış olursunuz. Bununla beraber hastalıkları ya da sorunları bitmeyen çocukların bir nevi sizin sorununuz ve sizin rahatsızlığınız olması doğrudur. Anne ve baba çocuklarını büyütürken onları gözünden sakınır ve onların hasta olmasına engel olmaya çalışırlar. Ne kadar da olsa ne kadar fazla sakınılsa da sakınılmaya rağmen çocuklarda bazı rahatsızlıklar görülebiliyor. Bunlardan biri de üç yaş sendromu diye adlandırılan çocuk hastalığıdır.

Anne ve babalar en zor zamanlarını bu dönemde geçirirler. Üç yaş sendromunu yaşarken çocuk aynı zaman da üç yaşına girmiş olur ve neredeyse her şeyi öğrenmeye çalışır. Bu yüzden anne ve babalarının çocukların peşinden ayrılmaması gerekir. Üç yaş sendromu çocuğun kendini bulması diye adlandırılan bu dönem oldukça ciddiye alınarak değerlendirilmelidir.

Üç Yaş Sendromunda İlk Öğrenilenlerin Önemi

Anne ve babaların en fazla zorluk çektiği dönem çocukların üç yaşına geldikleri ya da yaklaştıkları dönemdir. Çocuklar her şeyi bu dönemde öğrenmeye çalıştığı için erkek ve kadın yani anne ve baba oldukça dikkatli davranmalı ve bu öğrenme aşamasında ona güzel şeyler aşılayarak güzel bir şekilde öğrenmesini sağlayabiliriz. Tıpta çocukların bu dönemine kendini bulma dönemi denir.

Kendini bulma zamanında eğer çocuklara güzel şeyler aşılanmassa öğrenme diye adlandırılan bu dönemde çocuklar kötü şeyleri alarak öğrenmeye başlar. Bu dönemde öğrenilen şeyler çocukların ilk öğrenme aşamasında öğrendikleri şeyler olduğu için bunları unutamazlar. Bu yüzden öğrendikleri kötü şeyleri de unutmak bazen mümkün olmuyor. Korkutucu olarak düşünülen bu dönemde çocuğun ebeveyni ile ilişkisi oldukça fazla bir şekilde güçlenir.

Üç Yaş Sendromunda Neler Yaşanır?

Yeni şeyler öğrenmeye başlayan çocuk bunları anne ve babasının yanında öğreneceği için onlara oldukça bağlanır ve sürekli onlarla vakit geçirmek ister. Bu yüzden de iletişimde yeni özellikler kazanmaya başlar. Buna şu şekilde örnek vermek gerekirse bir çocuk bazen çok agresif ve huysuz bir hal alabilir. Bazen de aşırı duygusal ve sakin bir hal alabilirler. Aslında ergenlik döneminde yaşanan ruh haline benzeyen bu davranışlar bebeklerde üç yaş sendromu diye adlandırılır. Bu süreçte çocukların kendilerini bulduklarını kabul etmemeleri ebeveynler ve çocuklar için daha sağlıklı bir durum olacaktır.

Zihinsel gelişimine oldukça etki edecek olan üç yaş sendromu ile bireyler bu dönemde yerine göre hem anne hem baba olmalıdırlar ve oldukça sabırlı ve anlayışlı bir şekilde bu dönemi atlatmaya çalışmalıdırlar. Bu durumu atlatmak için yapılacak olan bazı aktiviteler ile hem siz hem de çocuğunuz bu dönemi rahat atlatabilir. Bu dönemde çocuğunuza bol bol sarılarak ona farklı aktiviteler bulmaya çalışın. Çocuğunuzu birine anlatırken abartı övgülerden kaçının ve çocuğunuza karşı olan davranışlarda tutarlı olmaya çalışın. Çocuğunuzu bazen yalnız bırakıp düşünmesine zaman vermelisiniz. Böylece çocuk kendini ve çevreyi daha iyi anlar.