Çocuklarda Konuşma Kaç Yaşında Baslar? Konuşmayan Çocuk İçin Ne Yapılmalı?

Çocukların konuşma yaşları hakkında kesin bir şey söylemek yanlış olur ama genelde çocukların konuşma durumları on ikinci ve on sekizinci aylarda ilk kelimeleri söylemeye başlarlar.


Çocuklarda Konuşma Kaç Yaşında Baslar? Konuşmayan Çocuk İçin Ne Yapılmalı?

Bebekler ilk doğdukları andan itibaren her gün bir gelişme içerisinde olur. Her gün farklı bir şey öğrenen farklı bir hareket yapan bunun yanında farklı şekilde konuşmaya çalışan bebekler vardır. Bebeklerin gelişim aşamasında onlarda istediğimiz ilk şey konuşmaları ya da bir kelime söylemeleridir. Genelde ebeveyn ya da herhangi biri sürekli olarak konuşmaya çalışmasını sağlamaya çalışır. Anne ya da baba diye söyletilmeye başlanan sözcükler zamanla cümle kur olaylarına doğru gider. Çocukların konuşma yaşları hakkında kesin bir şey söylemek yanlış olur ama genelde çocukların konuşma durumları on ikinci ve on sekizinci aylarda ilk kelimeleri söylemeye başlarlar.

Konuşma aralığı genelde bir buçuk ve üç yaş arasını kapsar. Bu yaşlardaki konuşmalar her geçen gün daha fazla olarak meydana gelir ve gün geçtikçe kelimeleri geliştirerek daha düzenli bir şekilde kullanılmaya başlanır. Ama bunun yanında daha uzun süre içinde konuşmayan bir tek kelime etmeyen çocuklar için de telaşlanmak gerekir. Bu onun sağlığında sıkıntı olduğunu bildirmez ama herhangi bir durumdan dolayı konuşmadığı apaçık ortadır. Bu sorunu benim çocuğumda su zaman konuşmuştu benim çocuğumda konuşmadı zamanla düzelir gibi söylentileri kesinlikle dinlemeyerek hemen çözüm aranmalıdır. Dil konuşma konusunda yetersiz düzeye sahip olan bu çocuklar için geç konuşması için çözüm bulunabilir.

Diyalog Kurmaya Çalışın

Konuşma problemleri olan çocuklarda bunun birçok sebebi vardır. Konuşmayan çocuklar için ya da geç konuşacak olan çocuklar için dilsiz ya da konuşmayacak diye kesin şeyler kullanılmaz. Çocuklarda geç konuşma nedeni zekâ geriliği ile baş gösterir. Bu sebeplerden biri olan zekâ geriliği ile çocuğun beyni yaşıtlarına göre daha geri bir şekilde çalışır. Ve bu yaşı ile aynı orantıda gitmez. Bu sebeplerden biri iken suyu organlarından kaynaklanan bir sebep daha olabilir. Görme duyma gibi sorunlardan dolayı da çocuk konuşamaz. Dil bağı, yarık damak ve depresyon gibi durumlarda da çocuk konuşamaz ya da geç konuşur.

Gelişimde gerilik, kıskançlık, aşırı huysuzluk ve çok fazla dil bilen ailelerin farklı farklı dillerde konuşması yüzünden çocuk geç konuşur. Geç konuşmanın birçok sebebi var iken bunlar başlıca sorundur. Çocukların konuşması için genelde çocuklarla beraber konuşmak diyalog kurmak bir şey anlatmak ya da soru sorarak cevaplamasını sağlamak ile beraberçocuğunuz sizi dinleyerek konuşmaya başlar. Çocuklar da televizyon izleme alışkanlığı var ise özellikle sıfır ve üç yaş arasında görülen bu özellik uyaranı ya da mâni olmadığı bir ebeveyn olmadığı sürece saatlerce izlenen ekran sayesinde çocuklar iletişim kurmaz ve teknoloji sayesinde geç konuşur. Bu yüzden bu yaş aralığındaki çocukları teknoloji aletlerinden uzak tutmak oldukça yararlı bir durum olur.

Çevresel Faktörlere Odaklanın

Çocuklarda görülen geç konuşma problemi için kesinlikle beklemek yerine çözüm bulmak gerekir. Bu çözüm için uzmanından yardım almak gerekir. Söylentiler tedavinin yapılmasına oldukça güçlük kattığı için tedavi sürecinde kendinizi sadece doktorunuzun tavsiyelerine bırakmak gerekir. Öncelikle sorunun ne olduğunu ve hangi yöntemlerle belirleneceği bulunmalıdır.

Daha sonra zekâ gelişimi beyin gelişimi ile ilgili testler yapılmalıdır. Bedensel faktörler de sıkıntı yok ise sorun çevresel faktörler de aranmalıdır. Çocuğun tedavisine ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olur. Böylece diğer yaşıtları ile aynı derecede konuşma alanına girer. Çocukların konuşamaması ciddiye alınacak bir konu olup sorunun nedeni bulunarak hemen uygun bir tedavi ile çözümü aranmalıdır.