Çocuklarda Altıncı Hastalık Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Herpes grubu virüslerin sebep olduğu akut son zamanlarda yaşanan çağın en büyük sorunu olan döküntülü hastalıktır. Altıncı hastalık diye adlandırılan bu olay altı ay ya da iki yaş arası olan bebeklerde gerçekleşir.


Çocuklarda Altıncı Hastalık Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Herpes grubu virüslerin sebep olduğu akut son zamanlarda yaşanan çağın en büyük sorunu olan döküntülü hastalıktır. Altıncı hastalık diye adlandırılan bu olay altı ay ya da iki yaş arası olan bebeklerde gerçekleşir. Bu bulaşıcı bir hastalıktır ve genelde çocuklara büyük ortamlardan kalabalık ortamlardan ve genellikle de kreş ortamından bulaşır. Büyük çocuklarda ve yetişkin insanlarda çok nadir görülen bu hastalık genelde bebeklerde daha çok görülür.

Herhangi bir zaman ortamında ortaya çıkan bu virüs hafif belirtilerle ortaya çıkar. En önemli belirtileri yüksek ateş ve o ateşin belirtisi ile vücutta oluşan kızarıklardır. Tedavi yöntemleri hafifletmeye yönelik olur ve bir hafta içinde altıncı hastalık tamamen iyileşir. Daha çok bebekleri etkileyen altıncı hastalık yaygın bir enfeksiyon olup tedavisi olan bir hastalıktır. Bu hastalık sonucu oluşan ateş ve bunun yanında da oluşan kırmızı döküntüler iki üç gün devam eder. Döküntüler korkutucu bir görünüme sahip olsa da sadece görsel olarak öyle durur ve çok hafif bir durumdur.

Altıncı Hastalık Neden Olur?

Altıncı hastalık çok korkutucu bir hastalık olmasa da yine de hafife alınacak bir durum değildir. Vücuda alınan enfeksiyonun anlaşılması için aradan bir iki hafta geçmesi gerekir. Sonunda ateş ve kızarıklık ile ortaya çıkar. Ama bazı insanlarda ya da hastalıklarda bu olay görülmez. Çok silik kızarıklarla çok hafif bir şekilde meydana gelir.

Ani gelen bir ateşle başlar ve birden yükselmeye başlar. Bunun yanında kış hastalıkları diye adlandırılan boğaz ağrısı burun akıntısı tıkanıklık öksürük cilt döküntüleri gibi şeyler ortaya çıkar. Döküntüler küçük pembe şeklinde ve bazen vücutta yama şeklinde duran bir olaydır. Döküntüler genelde göğüs çevresinde sırtta ve karın bölgesinde başlayarak zamanla kol bacak gibi bölgelere de yayılır.

Her Kesimden Bireyde Görülür Mü?

Bu durum küçük çocuklarda ishal iştahsızlık ve gözlerde şişme olarak hal gösterir. Altıncı hastalık hafif ve hemen tedavisi görülen bir hastalık gibi dursa da ciddiye almakta her zaman fayda vardır. Yüksek ateş ile altıncı hastalık başlar ve bebeklerde fazla yükselmesi ile havale durumlarına kadar ilerleyebilir. Altıncı hastalık bulaşıcı yönünden de oldukça risklidir. Bulaşıcı olan bu hastalık tükürük ya da nefes yoluyla insandan insana bulaşır.

Altıncı hastalık toplum içinde tüm yaş grubuna göre görülebilen, ister genç ister yaşlı fark etmeksizin yaş aralıklarına göre daha az ya da daha fazla olarak görülebilir. Bebeklerde daha fazla görülen bu hastalık bağışıklık sistemi tam anlamıyla güçlenmediği için ve zayıf olduğu için savaşmak zorunda kalır ama yenilir. Bu yüzden bebeklerde olmasından son derece korkmalıyız ve ona göre önlem almalıyız.

Altıncı Hastalık Tedavisi

Altıncı hastalık tedavisinde ise bol bol sıvı tüketerek ya da yatış izni alarak bol bol istirahat ile olur. Daha ilerlemiş vaziyette olanlar için buhar makinesi ile ya da farklı bir ıslak bezi ısıtma yöntemi ile bulunan ortamı nemli tutmak bunlara uygulanan en iyi çözümdür. Çocuk banyo yaptırılmalıdır. Eğer çocuk banyo yaparken titriyorsa suyun sıcaklığı biraz yükseltilmelidir.  

Ilık su ile yıkanmış havluda çocuğun el ve ayakları ovularak silinmelidir. Altıncı hastalık genelde yedi gün sürer ve yedi gün sonra tamamen iyileşir. Altıncı hastalığa engel olmak içinde en iyi yöntem başta hijyenik kurallara özen göstermekten geçer. Çocuğunuz ya da her kim ise hapşururken sürekli mendil kullanarak ya da tükürüğe mâni olmak için kullandığı eşyaları kimse ile kullanmamalıdır.