Çocuğunuz Uyumuyorsa Kesin Bunlar Var! Çocuk Uyutma Rehberi

Çocuklarımız bizler için son derece kıymetli olup onların herhangi bir derdi olduğu zaman ebeveynlerde bu durumdan son derece etkilenir.


Çocuğunuz Uyumuyorsa Kesin Bunlar Var! Çocuk Uyutma Rehberi

Çocuk yetiştirmek oldukça zor bir işlemdir. Son derece zorlu olan bu işlem hiçbir zaman son bulmaz.  Çünkü ebeveynler durmadan çocuklarına yeni bir şeyler katar ve bu yolda onların en iyi şekilde ilerlemesini sağlar. Anne babalar ilk çocuklarına sahip oldukları zaman oldukça endişeli ve panik olurlar. Çocuk ağladığı zaman uyumadığı zaman ve hatta çabuk uyanmadığı zaman son derece stresli olurlar. Bu konuyu hafife almamak gerekiyor. Çünkü çocuklar ısrarla uyumadıkları zaman mutlaka bir sorun vardır.

Çocuk derdini anlatamadığı için son derece huysuz oluyorlar ve sürekli ağlıyorlar. Çocukların dillerini anlamak zor olsa da anne ve babalar bunu zamanla çözüyorlar. Çocuk sürekli ağladığı zaman hemen doktora gitmek hem çocuğu hem de anne ve babayı oldukça tedirgin eder. Bu yüzden öncelikle çocukların ne gibi durumlarda bulundukları zaman ağladıklarını bilmek gerekiyor. Eğer bunları da deneyip eğer çocuklarınız hâlâ ağlıyor ise o zaman gerekli bir doktora görünmek gerek. Çocuğa her yolu denedikten sonra hâlâ ağlıyor ise ihmale almak bebeğin sağlığını son derece olumsuz etkileyebilir.

Yastığını Yanınızda Taşıyın

Çocuklarımız bizler için son derece kıymetli olup onların herhangi bir derdi olduğu zaman ebeveynlerde bu durumdan son derece etkilenir. Ağlayan çocukların ne gibi bir sıkıntısı olduğunu bulmak acemi anne ve babalar için son derece zordur. Bu durumda çocuğunuz uyumuyorsa ev dışında yastığını da yanında taşımanız faydalı olur.

İlk defa anne ve baba olanlar bu yüzden genellikle anneanne ve babaanneden destek alarak çocuklarını büyütürler. Hamilelik döneminde kişiler bebekler ile ilgili kapsamlı araştırma yapmalı ve hangi durumlarda neler yapılacağına veya çocukların hangi durumlarda ağladıklarını bilmek çocuk doğduktan sonra anne ve babaya son derece kolaylık sağlar. Çünkü eli ayağı karışıp panik olmak yerine daha soğukkanlı davranarak ne yapacağını bilmek kişiye son derece kolaylık sağlar.

Sağlık Açısından Sorun Olmadığı Anlaşılmalı

Bebekler genellikle gaz sancıları olduğunda çok şiddetli bir şekilde ağlar. En sevdiği oyuncağı da verseniz en sevdiği ninniyi de açsanız çocuk o gazı çıkaramadıği süreçte hiçe susmayarak ve çok kuvvetli bir şekilde ağlayacaktır ve haliyle ne kendisi ne de anne ve babasını uyutacaktır.

Bu yüzden anne babalar çocuk doğmadan önce çocuğun gazı olduğunu nasıl anlayabileceklerini ve bu gazı çocuktan nasıl çıkarabilecekleri hakkında oldukça kapsamlı bir araştırma yapmalıdırlar. Bu gaz çıkarma konusu hiçbir şekilde hafife alınmamalıdır. Çünkü bu süreç anne ve babayı en çok yıpratan süreç olarak bilinmektedir.

Ortam Rahatlığını Sağlayın

Bebekler en çok tedirgin oldukları zaman çığlıkları basar. Özellikle kalabalık ortamda yetişmeyen ve tek başına büyüyen bebekler ortama girdikleri zaman anne ve babalarına son derece zorluk yaşatırlar. Yeni yüzlere yabancılık çeken kalabalık ortamda kendisini rahat hissetmeyen bebekler oldukça zorluk ve sıkıntı yaşarlar. Bunun sebebi çocuk istediği gibi hareket edip gezemez.

Bu süreçte yine anne ve babalara oldukça zorlu bir görev düşüyor. Herhangi bir yere gittikleri zaman çocuklarını uyutmak isteyen anneleri son derece zorlu bir süreç bekler. Çünkü tedirgin olan çocuk uyumayacak ve sürekli ağlayacaktır. Bunun için bu gibi ortamlara giderken çocuğa kendi yastığını veya herhangi bir oyuncağını yanında götürüp vererek onun rahatlayıp iyi bir uyku çekmesine yardımcı olursunuz.

Yerini Yadırgamamasını Sağlayın

Her anne babanın ağzından duyduğunuz cümlelerden birisi çocuk beşiğini arıyor konusudur. Herhangi bir seyahat veya evden uzak bir yere gidildiğinde anne ve babaların en çok sorun yaşadığı konulardan birisi çocuğun beşiğini aramasıdır.

Bebekler saklandıkları ve sürekli yattıkları beşiklere alışıp bir yere gittikleri vakit de alışmış olduğu düzeni ister. Bu yüzden anne ve babalar yine bu konuda son derece kapsamlı araştırma yaparak bilgi sahibi olmalıdırlar.