C Vitamini Serumunun Cilde Faydaları Nelerdir? En iyi C Vitamini Serumu Hangisidir?

C Vitamini, askorbik asit olarak da bilinir. İnsan vücudunda sahip olduğu işlevler, yeterli ölçüde C vitamini alımına önem katar.


C Vitamini Serumunun Cilde Faydaları Nelerdir? En iyi C Vitamini Serumu Hangisidir?

C Vitamini, askorbik asit olarak da bilinir. İnsan vücudunda sahip olduğu işlevler, yeterli ölçüde C vitamini alımına önem katar. Vücutta ihtiyaç duyulan bir madde olmasına rağmen C vitamininin sentezlenebilmesi mümkün değildir. İnsan vücuduna besinler aracılığıyla hazır şekilde alınabilen C vitamini serum, krem ve maskelerde de bulunur. Farklı aktif maddelere de sahip olarak alıcıya sunulan C vitaminli ürünler fazladır.

Cilt bakım ürünleri arasında seçim yaparken dikkatli davranmak gerekir. Birçok formu ile tercih edebileceğiniz vitaminin özellikle serum halinde kullanılması, cilt gözeneklerini besleme açısından etkilidir. C vitamini serumu kullanarak deri gözeneklerinin bakım ihtiyacını karşılarken, ürün içerisindeki diğer maddeler sayesinde cilt temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vitamin ile zenginleştirilmiş serumların faydalarını anlamak için, öncelikle C vitamininin cilde faydaları bilinmelidir. Dengeli olarak kullanılan C vitaminli ürünler sayesinde görebileceğiniz bazı faydalar şunlardır:

 • C vitamini kolay çözündüğü için deri katmanlarına kısa sürede tutunabilir. Çeşitli faydaları erkenden gözlemleyebilmek mümkündür.
 • Cilt yüzeyindeki yaraların iyileşmesini ve deri esnekliğini sağlayan kolajen, C vitamini aracılığıyla üretilir. Yumuşak bir cilde sahip olmak için, vücuttaki kolajen liflerini beslemek önemlidir.
 • Antioksidan özelliklere sahip olan C vitamini serumları, dolu haldeki gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Sivilceye sebep olan bakterilerin etkisiz hale getirilebilmesi için düzenli serum kullanımı gerekir.
 • C vitaminli serum, içerdiği moleküller sayesinde cilt pigmentlerini dengeleyebilir. Eğer cilt lekeleriniz varsa ve nasıl baş edeceğinizi bilemiyorsanız, C vitamini içeren ürünler yardımcı olabilir. Sivilce lekeleri, yanık lekeleri ve güneş lekeleri için serum kullanmanız tavsiye edilir.
 • C vitaminleri, pigmentasyonu düzenlemekle beraber ciltteki matlığı azaltır. Parlak ve pürüzsüz bir cilt isteyenler C vitamini içeren serum kullanabilir.

C Vitamini Serumu Nasıl Kullanılır?

Vitamin içerikli serumlar ölçülü bir kullanım yapmayı gerektirir. Deri pigmentleri üzerinde yoğun etkileri bulunduğu için, C vitamini serumu kullananlar ilk olarak kişisel bakım için bir rutin belirlemelidir. Farklı serumlarla kombine edebileceğiniz bu ürünler, yalnızca 1 – 3 damlasıyla cildinize bakım uygulamaya yeter. Eğer C vitaminli ürün tek başına kullanılacaksa bir defa sabah, bir defa akşam kullanılabilir. Farklı bir serumla kombinlenecekse, sadece sabah veya akşam kullanılması gerekir. C vitamini bulunan serum, beraberinde kullanılan serum ile eşzamanlı olarak değerlendirilmemelidir. Serumlardan biri sabah, diğeri akşam kullanılırsa cildin olumlu reaksiyon göstermesi kolaylaşır.

Cilt bakım serumları, temiz cilt üzerine yavaşça uygulanmalıdır. Terli, makyajlı, yaralı veya tahriş olmuş ciltler için serum kullanımı tavsiye edilmez. Jeuvenile’in ürünleriyle yüzünüzü temizleyip kuruladıktan sonra, vitaminli serumu kullanmak için izlemeniz gereken adımlar şöyledir:

 • 30 mililitrelik serum tüpü içerisinden cildinize birkaç damla serum sıvısı damlatın.
 • Sıvıyı pamuk veya peçete ile değil, parmak uçlarınızı kullanarak cildinize uygulayın.
 • Uygulama sırasında cilt yüzeyine bastırmadan, hafif hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Cilde yapılan masaj, gözenekleri açarak serumun etkisini hızlandırır.
 • Yüzünüze uyguladığınız sıvı kurumadan açık ortama çıkmamanız tavsiye edilir. Toz tanelerinin nemli haldeki cilde tutunması daha kolaydır.
 • Gözeneklere işleyerek kısa sürede kuruyabilen serum, havluyla silinmemeli ya da durulanmamalıdır.

C Vitamini Serumu Alırken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

C vitamini serumu en iyisi tespit edilmeden satın alınmamalıdır. En azından, yüksek verim alabilmeniz için gereken budur. Ürünleri detaylı olarak incelemeniz ve kaliteli markaları tercih etmeniz faydalı olabilir. Her C vitamini aynı olsa da, her kozmetik ürünü aynı kaliteye sahip olamaz. Serumlar içerisinde bulunan diğer aktif maddeler, ürünün ne sıklıkla kullanılabildiği, cilt yapınız ve şikayetleriniz önemli detaylardır. C vitamini bulunan serumlar, aynı içeriğe sahip olan diğer serumlarla beraber kullanılmamalıdır. Niacinamide maddesinin çoğunlukta olduğu serumlar, C vitaminli ürünlerle birlikte değerlendirilebilir.

C Vitamini Serumu Nasıl Bir İçeriğe Sahiptir?

Kozmetik ürünlerinin neredeyse hiçbiri tek tür etken maddeden oluşmaz. Değişen miktarlara sahip birçok madde, çeşitli cilt sorunlarını gidermek için bir arada bulunur. C vitaminli serumlar, farklı maddelerle beraber bitki özlerine ve yağlarına da sahip olabilir. C vitamini içeriğine sahip serumların birçoğunda bulunan aktif maddelerden bazıları şöyledir:

 • Hyalüronik Asit: Kuru ciltlerin ideal yağ seviyesine ulaşmasını sağlar. Bağlayıcı yapıda olduğu için hücrelerin su kaybetmesini engeller. Nemlendirici etkisi sebebiyle cilt çatlaklarını, deri döküntülerini ve pullanmaları tedavi edebilir.
 • Laktik Asit: Alfa Hidroksi Asit (AHA) grubundadır. Cildin pigment kalitesini artırır. Parlak bir deriye sahip olmayı kolaylaştırarak cilt lekelerini büyük ölçüde azaltabilir.
 • Panthenol: Cildin yenilenmesine katkı sağlar. Ölü deri hücrelerini ortadan kaldırarak gözenekleri rahatlatır ve çeşitli cilt problemlerini tedavi eder. Hafif düzeyli yanık izlerinin giderilmesinde de faydalıdır.
 • Niacinamide: B 3 vitaminin bir çeşididir. Deriye parlaklık ve esneklik kazandırdığı için serum, krem ve jellerin pek çoğunda bulunur. Deri hücrelerini besleyerek güçlendiren bir maddedir.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini bulunan besinler, cilt bakımı sırasında tüketebileceğiniz meyve ve sebzelerden oluşur. Ayrıca cildiniz açısından önemli faydaları bulunan bir vitaminin doğal kaynaklarını bilmeniz de faydalıdır. Dermatolojik onaya sahip ürünler kullanırken tüketebileceğiniz C vitaminli gıdalar arasında yeşil biber, limon, portakal, greyfurt, mandalina, kivi, ananas, roka, maydanoz, kuşburnu, brokoli, lahana ve ıspanak sayılabilir. Kişisel bakım uygulamalarını sürdürürken tüketebileceğiniz besinler, cildinizin sıkılaşmasına ve parlak bir görünüm kazanmasına yardım eder. Fakat meyve – sebze tüketimiyle beraber cilt bakımınızı da önemsemeniz gerekir.

Sadece meyve – sebze tüketerek cildinizin bakım ihtiyaçlarına cevap verebilmeniz mümkün sayılmaz. C vitaminine sahip gıdalar doğal olmaları sebebiyle kozmetik ürünlerinden daha cazip görünebilir. Fakat pek çok testten geçerek kullanıcılara sunulan kişisel bakım ürünlerinin faydalarını da görmezden gelmemek lazımdır. Beslenme alışkanlıklarınızda çeşitli düzenlemeler yapmanız cildinize iyi gelebilir fakat doğrudan cilt bakımı gerçekleştirmek için güvenilir ürünleri kullanmak daha isabetli olacaktır. Hem beslenme, hem kişisel bakım alışkanlıklarınızı iyi yönde değiştirerek pürüzsüz bir cilde kavuşmanız basittir.

En İyi C Vitamini Serumu Jeuvenile Tarafından Sizlere Sunuluyor!

En iyi cilt bakım serumları, üreticilerinin kalitesiyle tanınır. Farklı cilt tiplerine uygun olarak serumlar imal eden Jeuvenile, değerlendirebileceğiniz seçenekler sunmaktadır. Niacinamide, Laktik Asit, Panthenol, Hyalüronik Asit, Glikol, Gliserin, Sorbitol ve Allantoin içeriğine sahip Jeuvenile serumları C vitaminiyle zenginleştirilmiştir. En iyi C vitamini serumu olarak kabul edilebilecek ürünler, cilt hücrelerinizi yenileyerek bakım sağlar. İnatçı sivilce lekeleri, yanık lekeleri ve pigmentlerdeki koyulaşmalar için serumlarımızdan faydalanabilirsiniz. 

İçerdiği etken maddeler sayesinde cildi çok yönlü olarak yenileyen serumlarımız, gözeneklerinizi arıtarak sivilce ve siyah noktaları azaltabilir. Nemlendirici serum arayanlar için uygun olan C vitamini serumu, Hyalüronik Asit ile cildi yumuşatır. Niacinamide deri hücrelerini beslerken Gliserin sayesinde cilt kuruluğu ortadan kaldırılabilir. Farklı büyüklüklere sahip olan cilt lekeleri ise Laktik Asit aracılığıyla giderilir. Serumlar içerisinde bulunan diğer etken maddelerin faydalarını da merak ediyorsanız, ürünlerimizi deneyebilirsiniz.