Bulaşıcı Olan ve Sık Görülen Çocukluk Çağı Hastalıkları

Çocukluk çağı hastalıkları olarak bilinen hastalıklar oldukça bulaşıcı olur. Aşıları olan hastalıkların, çocuklara uygulanması önem taşır.


Bulaşıcı Olan ve Sık Görülen Çocukluk Çağı Hastalıkları

Çocukluk çağı hastalıkları olarak bilinen hastalıklar oldukça bulaşıcı olur. Aşıları olan hastalıkların, çocuklara uygulanması önem taşır. Aşı olunmaması durumunda bu hastalıklardan bir ya da birkaçı yaşanılabilir. Bu neden ile grip aşısının olunması gibi daha bebekken bu hastalıklara karşı aşı olunması önem taşır.

En Tehlikeli Çocukluk Çağı Hastalıkları


0-6 yaşta görülen hastalıklar arasında solunum yolu hastalıkları bulunur. Solunum yolu hastalıkları dışında çocukluk çağı hastalıkları basit hastalıklar olmayıp yetişkin dönemine kıyas ile daha kolay atlatılabilir olsa da yaşanılan yan etkiler neticesinde ciddi sonuçlar meydana gelebilir.

0-6 yaşta görülen bulaşıcı hastalıklar aynı zamanda yetişkinlik döneminde hatta daha ileriki yaşlarda da görülebilir. En sık rastlanan çocukluk çağı hastalıkları aşağıda gibidir.


1. Kızamık

Kızamık, kızamık virüsünün sebep olduğu bulaşıcı olan solunum yolu enfeksiyonu olur. Kış mevsimi ve ilkbaharda ortaya çıkan hastalık, yetişkinlerde  görülebildiği gibi bebeklerde de görülür. Bebeklerde tehlikeli ve ölümcül de olabilir. Hava damlacıkları ile bulaşan bulaşıcı bir hastalık olup hastalığı taşıyan kişinin hapşırması ya da öksürmesi ile virüs çevreye yayılır.

Kızamık belirtileri arasında en önemli bulgu ateş olur. Öksürük, ışığa hassasiyet, vücutta döküntüler ve gözde iltihap oluşması da belirtiler arasında bulunur. Ağızda lekeler oluşur. Kişi halsizlik olur. Kızamık tedavisi için kullanılabilecek özel bir ilaç bulunmaz. Kişinin hastalığı kolay atlatabilmesi için doktor kontrolünde destekleyici tedaviler vardır.


2. Kızamıkçık

Bebek ve çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalık olan kızamıkçık çocukluk çağı hastalıkları arasında bulunur. Hamile bir anneye bulaşması halinde fetüse önemli ölçüde zarar verebilir. Kızamıkçık tedavisi çıkan belirtilere yönelik olarak uygulanılır.

Kızamıkçık belirtileri herkeste farklı şekillerde ortaya çıksa da belirtiler, hastalığa özgü olmaz. Ateş, burun akıntısı ve öksürük gibi  belirtiler ortaya çıkar aynı zamanda lenf düğümlerinde şişme ve ağrı meydana gelir. Küçük ve kırmızı deri döküntüleri oluşur ve döküntüler çoğunlukla kaşıntı yapmaz.

3. Kabakulak

Kulakların önünde büyük tükürük bezleri olan parotis bezlerinden kaynaklı viral bir enfeksiyondur. Aşılama ile günümüzde önemli ölçüde azalan kabakulak, aşısı rutin hale gelmeden önce tehlikeli çocukluk çağı hastalıkları arasındaydı.

Belli bir tedavisi olmama sebebi ile aşılama büyük önem taşır. Solunum yolu ile bulaşan hastalık, tükürük ve balgam yolu ile ortaya çıkar. Virüsün vücuda girmesinden 2 hafta sonra belirtiler meydana gelir. En önemli belirtisi ise yüzün bir tarafının ya da iki tarafınıza şişmesi olur.

Ateş, baş ağrısı, eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, ağız kuruluğu ve boğazda ağrı da diğer belirtileri arasında bulunur. Kabakulak tedavisi için yatak istirahat, bol sıvı tüketimi ve hekim kontrolünde verilen ilaçların kullanılması gerekir.


4. Suçiçeği


Varicella zoster virüsünün meydana getirdiği hastalık, çocukluk çağı hastalıkları arasında olur. İçi sıvı ile dolu kabarcıklar şeklinde kendini belli eder ve döküntüler ile bulaşıcı bir hastalık olur. Suçiçeği virüsü aynı zamanda zona hastalığına sebep olan virüstür. Bu iki hastalık da çocuklarda görülse de yaşlılarda da daha tehlikeli sonuçlara neden olur.
Virüsün vücuda girmesi ile  2 ila 3 haftalık kuluçka süresi başlar. Kuluçka süresinin bitmesi ile halsizlik, bitkinlik, ateş  başlar ve içi sıvı dolu döküntüler ortaya çıkar. Ateş,  birkaç gün hafif seyreder ve yüz ile boyun çevresinde döküntüler görülür. Bu döküntüler kaşıntıya neden olur.
Bu döküntülerin kaşınması durumunda kalıcı izler oluşabilir. Döküntüler, bir hafta süre vücutta kalır. Döküntülerin gerçekleştiği dönemde virüsün  çevreye saçılması daha yoğun halde gerçekleşir. Hastalığın yayılma ası için hasta kişinin izole edilmesi gerekir. Suçiçeği viral bir hastalık olduğu için antibiyotik tedavisi ile sonuç elde edilmez. Yatak istirahati, bol sıvı tüketimi oldukça önem taşır.
Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi hastalığın geçmesinde büyük rol oynar. Virüs kaynaklı bir hastalık olmasından dolayı hastalığın tedavisi de belirtilere yönelik uygulanır. Döküntülerin sebep olduğu kaşıntının azaltılması için ılık ya da soğuk duş etkili olur. Antialerjik ilaçlar da kaşıntının azaltılması için tercih edilir.

5. Difteri

0-12 yaşta görülen hastalıklar arasında bulunan difteri aynı zamanda kuşpalazı olarak da bilinir. Öldürücü bir hastalık olup kuluçka dönemi 1 ila 7 gün arası değişir. Difterili bir hasta ile yakın temas kurulması ile hastalık bulaşır. Sonbahar ve kış mevsiminde daha sık görülen difteri belirtileri arasında boğazda ağrı, yutma zorluğu, burun akıntısı ve ses kısıklığı bulunur.

Her hastada ateş meydana gelmeyebilir. Hastanın lenf bezleri şişer. Hastalık, kalp ve sinir sistemine hasar verebilir ve geçici felçler meydana gelebilir. Aşısı bulunan hastalık için okul öncesi her çocuğun aşı olması önem taşır. Hastalığın gerçekleşmesi durumunda yatak istirahati ve bol su tüketimi ile hastaya yumuşak gıdaların verilmesi gerekir.

6. Boğmaca

Küçükken geçirilen hastalıklar arasında bulunan boğmaca, ilkbahar ve kış aylarında görülür. Hastalığın kuluçka dönemi 5 ila 20 gün arası olup hasta kişi ile temas kurulması ve solunum yolu ile bulaşır. Hastalık; nezle, öksürük ve iyileşme şeklinde 3 dönemde gerçekleşir.
Nezle dönemi olan ilk bölümde hastalık, soğuk algınlığına benzer şekilde başlar. Bu dönemde ateş, öksürük ve iştahsızlık görülür.  1 ila 2 hafta arası nezle dönemi sürer. Öksürük dönemi ise 3 ila 6 hafta arası sürer. Hasta, boğulur gibi öksürük nöbetleri yaşar ve öksürükten sonra kusma başlar. Öksürük zamanlarında yüzde kızarma ve morarma gerçekleşir.

Öksürüğün ardından balgam vardır. Hastada; terleme, yorgunluk ve halsizlik ortaya çıkar. Son kısım olan iyileşme dönemi ise 2 ila 3 hafta arası sürebileceği gibi bazen daha uzun da sürebilir. Zaman içinde öksürük nöbetleri azalır. Öksürük nöbetlerinin azalması ile hasta rahatlar ve iştahı yerine gelir. İlk dönemdeki belirtilerin oluşması ile hemen doktora başvurmak gerekir. Doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlanılır. Hastanın dinlenmesi ve odasının devamlı havalandırılması gerekir. Bol sıvı tüketimin gerekli olduğu hastalıkta ayrıca protein ve vitamini bol olan ürünlerin tüketimi gerekir.

7. Kızıl

Pediatri hastalıkları nelerdir dendiğinde kızıl hastalığı şekline cevap verilir. Döküntü ve mikropların neden olduğu bir hastalık olan kızıl, ilkbahar ve kış mevsimlerinde görülür. Gebelikte annenin kızıl geçirmesi durumunda; düşük ve ölü doğum gerçekleşebilir ayrıca bebek körlük, ya da sağır doğabilir. Bebekte kalp yetmezliği ya da zekâ geriliği de meydana gelebilir.
 

Çocukluk çağı hastalıkları arasında bulunan kızılın kuluçka süresi 2 ila 5 gün arası olur. Hastaların burun ve deri döküntüleri ile direkt temas halinde bulaşır. Hastalığın belirtileri arasında titreme, karın ağrısı, yüksek ateş, bulantı, kusma yer alır. Ateş 12 ila 24 saat içinde 40 dereceye çıkar. Ateşin olduğu dönemde hastanın dili önce beyaz olur iken sonra kırmızıya dönüşür.
 

Döküntüler, Hastalığın belirtilerinin başlamasından 1-2 gün sonra yüzde döküntüler başlar ve vücuda yayılır. Döküntüler nedeni ile ciltte kaşıntılar oluşur. Doktor kontrolünde doktorun verdiği ilaçlar kullanılır. Hastanın dinlenmesi gerekir. Hastalığın tedavi edilmediği durumlarda böbrek hastalığı, orta kulak iltihabı ve zatürre meydana gelir. Kızıl hastalığın aşısı bulunmadığı için hasta ile yakın temastan kaçınmak gerekir.