Boşanmaların Gerçek Nedeni İletişimsizlik mi Sevgisizlik mi?

Günümüzde evlenmelerden çok boşanma olaylarının artması hem çiftler için hem de arkadaki diğer kişiler için oldukça üzücü bir durumdur.


Boşanmaların Gerçek Nedeni İletişimsizlik mi Sevgisizlik mi?

Günümüzde evlenmelerden çok boşanma olaylarının artması hem çiftler için hem de arkadaki diğer kişiler için oldukça üzücü bir durumdur. Çok uzun yıllar devam etmiş evliliklerin torun torba sahibi olmuş kişilerin bir an da boşanmaya kalkması oldukça üzücü bir durumdur. Uzun yıllar süren evliliklerin bu denli kolay bir şekilde bitmesi için çok önemli bir sebep aranır. Bunun yanında oldukça yeni evli olan çiftlerinde bir anda evliliğini sonlandırmak istemesi kafalara binlerce soru işareti koyuyor.

Bu boşanmaların çoğu sadakatsiz ya da çok çok makul sebeplerden olmadığı sürece acaba sorusunu kafalara yerleştiriyor. Bir anda çıkan boşanmalar da acaba her şey tam konuşulmadı mı iletişim hâline geçilmedi mi yoksa bir anda çiftlerin birbirlerine olan sevgisi bitti mi?

Boşanma davalarında son zamanlarda ortaya çıkan sebeplerden bazıları bir o kadar ilginç olması kadar traje komik bir olaydır. Bunun yanında da oldukça üzücü bir konudur aslında. Telefon bağımlısı diye eve geç geliyor diye oldukça basit konulardan ve halledilebilecek mevzulardan dolayı oldukça fazla haline gelmiştir. Kimilerine göre teknolojinin sunduğu imkânlar sanal ortam ve oyunlar ile özellikle genç çiftlerin boşanmaları artmıştır. İletişimsizlik de buna bağlanır. Artık evlerimizde olan sihirli kutu nedeniyle herkes bir film dizi bağımlısı olmuş ve neredeyse birbirlerini unutuyorlar. Başkalarının hayatlarını izlerken kendi hayatları ve zamanları boşa gitmekle meşgul.

Evlilikte İletişimsizlik

Evli çiftler birbiri ile artık eskisi gibi sohbet etmekte değiller. Sohbet etmeye bile çalışmayan eşler birbirleri ile bir şey konuşmadığı gibi birbirlerine sırlarını da vermiyorlar. Öyle bir dönemden geçiyoruz ki iki metre uzağımızdaki insana cep telefonu ile aynı evde ulaşmaya çalışıyoruz. Gün içerisinde sadece kısa mesaj ile konuşarak gerekli ve önemli konular konuşularak konuşma biter. Günümüzdeki evli çiftler birbirlerine seviyorum demeyi bile çok görür ve önemli bir zamanlar olmadığı sürece asla birbirlerine hediye almazlar.

Hatta eşine sarılmayı bile sanki ayıpmış gibi gören çiftler var ki bu şekilde asla yaşamazlar. Buradan anlayabiliyoruz ki eşler birbirleri ile iletişim sorunu yaşıyor. Bunun sebebi sınırsız dakikalar bitmek bilmeyen tarifler reklama girmemiş diziler derken kısacası teknoloji ile ve ona olan bağlılık ile eşler birbirlerini unutmuş ve sanal âleme dalmış durumundadırlar. Bu da bireylerin toplum içinde ve aile içinde iletişim bozukluğuna neden olur.

Boşanmaların Sebebi Ne?

Boşanmaların arttığı bu son dönemlerde en çok sebep iletişim bozukluğu ile meydana gelir. Sıkça sorulan sorulardan olan soru ise boşanmalar sevgisizlikten mi yoksa İletişimsizlikten mi biter diye sorulan sorudur. Yukarda anlattığımıza ve kanıtlanmış olmasına dayanarak eşler arasında boşanma iletişim bozukluğu ile meydana gelir. İletişim bozukluğu olan çiftler arasında genelde bir kopukluk meydana gelir ve bu kopukluk zamanla büyür.

İletişim sohbet muhabbet olmayan bir ilişki de zamanla kişiler birbirinden soğuyacak ve artık anlaşmazlıklar baş göstermeye başlayacak. Baş gösteren anlaşmazlıklar ile boşanma olayları da artar. Her yıl dünyamızda onca insanın boşanması söz konusudur. İletişimsizlik ile başlayan bir ilişki yerini zamanla kavgalara ve sevgisizliklere bulaşır.

Bu konu hakkında şunu demeliyiz ki bir evliliği bitiren durum istisnalar hariç iletişim bozukluğu ile meydana gelen sevgisizliktir. Bu kavramı ikisinin sebep olduğu bir evlilik için yan yana koyup sormuş olmaları bile oldukça önemlidir. Eşler birbirlerini dinleyerek aradaki sevgi ve bağı koparmazsa boşanma oranları yüksek bir şekilde artıyor.