Böbrek Taşı Belirtileri Oluşumu ve Tedavisi

Böbreklerde, sırtta, kaburgaların altında, kasıklarda oluşan ağrı en belirgin etkisidir. Farklı renk ve kokuda idrar, mide bulantısı, kusma da böbrek taşı belirtileri arasındadır.


Böbrek Taşı Belirtileri Oluşumu ve Tedavisi

Böbreğinizde küçük bir ağrı hissettiğinizde siz de böbrek taşı belirtileri nedir diye merak ediyor musunuz? Sakin olun. Böbreklerinizde oluşan her ağrı böbrek taşınız olduğu anlamına gelmez. Böbrek ağrılarının birçok nedeni olabilir. Gün içerisinde yeterli su içilmeyişi bile böbreklerinizde ağrı hissetmenize neden olabilir.

Böbreklerimiz, vücudumuzda boşaltım sisteminin temel taşı olan organımızdır. Böbreklerimiz, bedenimizdeki atık maddelerin süzgeci görevini görür. Bu elzem organın neden ve nasıl zedelenmeye uğradığı konusunda farklı fikirler ortaya atılmakta. Biz de bu yazımızda böbreklerimizden, böbrek taşından ve belirtilerinden bahsedeceğiz. Bu sayede yazımızı bitirdiğinizde böbrek taşınız olma ihtimaliniz olup olmadığını kavrayabileceksiniz.

Böbrek Taşı Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Böbrekler, vücudumuzda var olan atık maddelerin bedenimizden ayrıştığı organımızdır. Böbreklerimiz, bu maddeleri ayırır, zararlı olanlar boşaltım sistemine gönderilir. Bedenimiz için faydalı olan mineraller de vücudumuzdaki dolaşım sistemine yönlendirilir. Ancak böbreklerimizin hasar görmesi nedeniyle bu işlev sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilemez. Bu durumun en kısa zamanda nedeni bulunmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Kanın böbreklerde süzülüp ayrıştırıldığı esnada kandaki mineral ve tuzlar birikerek böbrek taşının oluşmasına neden olurlar.  Böbrek taşı tek bir böbrekte ya da her iki böbrekte oluşabilir. Bazı böbrek taşı çeşitleri herhangi bir belirti olmadan idrar yoluyla bedenden atılır. Ancak bazı böbrek taşları hastaya şiddetli ağrı yaşatabilir. Peki böbrek taşı belirtileri nelerdir inceleyelim.

Böbreklerde, sırtta, kaburgaların altında, kasıklarda oluşan ağrı en belirgin etkisidir. Farklı renk ve kokuda idrar, mide bulantısı, kusma da böbrek taşı belirtileri arasındadır. Kişi normalden fazla idrara çıkma ihtiyacı hissedebilir ve idrar sırasında yanma hissi oluşabilir. Şayet böbrek taşı vücutta enfeksiyona neden olduysa üşüme, titreme ve yüksek ateş de gözlenebilir.

Böbrek Taşı Çeşitleri

Böbreklerimiz, bedenimizin olağan düzenini ve dengesini korumasını sağlayan aktif çalışan bir organdır. Kanımızın temizlenme görevini gerçekleştirirken, mineral ve tuzdan oluşan tortullar böbreklerimizde böbrek taşı oluşumuna neden olur. Böbrek taşınız olduğundan şüpheleniyorsanız böbrek taşı belirtileri idrar tahlili ile kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Böbrek taşının tedavisine başlanabilmesi için kişinin vücudundaki böbrek taşının çeşidi belirlenmelidir. En sık görülen böbrek taşı çeşidi kalsiyum taşlarıdır. Bu taşlar genelde büyük ve pürüzsüz ya da dikenli ve kaba bir yapıya sahiptir. Sitruvit taşları, genellikle idrar yolunda oluşan enfeksiyonun ardından oluşmaktadır. Hiçbir belirti vermeden, birdenbire büyüyen taşlardır.

Ürik asit taşları, idrarın normalden fazla asidik yapıda olması sonucunda oluşur. Yeterli sıvı tüketmeyen kişilerde, yüksek proteinle beslenen kişilerde, gut hastalarında sıklıkla rastlanır. Sistin taşları, diğer taş türlerine nazaran daha nadir görülmektedir. Sistin amino asidinin böbrekler tarafından çok fazla salgılanmasıyla oluşur.

Böbrek Taşı Ağrısı Nerelere Vurur

Böbrekler, boşaltım sisteminin en önemli basamağını oluşturur. Böbreğimizde oluşan bir zedelenme ya da hasar tüm bedenimizi etkileyecektir. Böbrek taşı da farklı nedenlere bağlı olarak böbreklerde tortullaşma oluşmasıyla meydana gelir. Bu nedenle böbrek taşı belirtileri gözlemlenmeli ve ilgili hekime ulaşılmalıdır. Bu sadeye kişideki böbrek taşına uygun tedavi yöntemi seçilerek tedaviye başlanacaktır.

Böbrek taşı, böbreklerin çalışma standartlarını bozmaktadır. Bu nedenle doğru çalışamayan böbrekler gün geçtikçe vücutta tepkimelere yol açacaktır. Bu tepkimeler bedenin herhangi bir yerinde ya da organında oluşabilir. Örneğin böbrek taşı mideye vurabilir ve hasta, sürekli istifra eğilimde olabilir. Aynı zamanda ateş ve şiddetli baş ağrıları da yaşanabilmektedir.

Bunların yanında böbrekler gerekli işlevi yapamadığı için tüm bedene kirli kan pompalanacaktır. Bu nedenle şiddetli göğüs ağrıları da kaçınılmazdır. Karın ve belde de ağrılara rastlanır. Böbrekler, boşaltım sistemiyle doğrudan etkili olduğu için bu boşaltım organlarında da sorun oluşmasına neden olur. Hastaların idrarında kana rastlanması da çok olasıdır.

Taş Düşürme Belirtileri

Böbrek taşı belirtileri, oluşan böbrek taşının çeşidi ve bu taşların düşme şekilleri farklıdır. Böbrek taşının oluşma nedeni de hastadan hastaya göre değişim göstermektedir. Bu taşların boyutları da birbirinden farklıdır.

Böbreklerde oluşan taşların üretere düşmesi için belirli boyutlarda olması gerekir. 1-1,5 cm boyundaki taşlar üretere düşemeyecek boyutlardaki taşlardır. 4 mm altındaki taşlar fark edilmeden de kolaylıkla idrar yoluyla bedenden atılır. 4-6 mm boyutundaki taşlar ise hafif tedavilerle vücuttan atılır. 6 mm üzerindeki böbrek taşları, ağrılı ve ciddi bir tedavi ile atılır.

Bireyde oluşan böbrek taşı belirtileri göz önüne alınarak uygun tedavi uygulanmaktadır. Böbrek taşlarının vücuttan atılmasının kolay olması için bazen taşların parçalanması gerekir. Bu amaçla şok dalga litotripsi (ESWL) denilen uygulama ile taşlar kontrolsüz kırılır. Bu kırık taş parçaları ise üreterde şiddetli ağrıların oluşmasına neden olur. Ciddi bir durum oluşması durumunda cerrahi müdahale uygulanır.

Kanala Düşen Böbrek Taşı Kaç Günde düşer

Böbrekler, karın arka duvarının önünde var olan organımızdır. böbreklerimiz, vücudumuzdaki su ve tuz dengesini stabilize ederler. Ancak böbreklere yapılan aşırı yüklenme sonucunda böbreklerimiz zarar görmektedir. Örneğin yeterli su tüketilmemesi, aşırı tuzlu yiyeceklerin tüketilmesi böbrek sağlığını en olumsuz etkileyen faktörlerdir. Böbrekler, kandaki zararlı maddelerin idrar ile boşaltım sisteminden atılmasını sağlar.

Böbreklerin işlevlerini yerine getirememesiyle süzülemeyen maddeler böbreklerde birikir. Bu maddeler, aşırı yoğunlaştıklarında kristalleşir ve birleşerek ilerleyen süreçte böbreklerde kumları, bu kumlar böbrek taşlarını oluşturur. Böylelikle böbrek taşı belirtileri oluşmaya başlar. Üreter kanalına düşen böbrek taşı, o andan itibaren üreter taşı olarak adlandırılır. Tahliller sonucunda, kanala düşen taşın ne kadar sürede dışarı atılacağı saptanmaktadır.

Tahliller neticesinde mevcut taşın boyutu 6 mm ve altındaysa yüksek oranlar 15 gün içerisinde kendiliğinden vücuttan atılmaktadır. 7 mm den büyük olan taşların bu şekilde ve sürede düşme ihtimali düşüktür. Daha büyük olan taşlar uygulanan yöntemlerle daha küçük taş parçaları haline getirilir. Bu şekilde taşların idrar yoluyla atılımı gerçekleştirilir.

Böbrek Taşı Kabızlık Yapar mı?

Böbrek taşı belirtileri, taşın ilk oluşmaya başladığı anda ortaya çıkmayabilir. Çünkü bazı böbrek taşı çeşitleri, bireye herhangi bir rahatsızlık emaresi göstermeden sistemden atılır. Ancak kimi böbrek taşı çeşitleri de şiddetli ağrılar oluşturabilir. Enfeksiyon oluşumuna neden olduğu gibi hastanın tüm metabolizmasını da etkileyebilir.

Böbrek taşının varlığı mide bulantısı, kusma, şiddetli ağrı ve ateş gibi belirtilerle kendisini belli edebilir. İdrar yolu enfeksiyonu oluşma riski de yüksek olacaktır. Alınacak küçük önlemle de böbrek taşı oluşumunun önüne geçilebilmektedir. Sıvı tüketiminin arttırılması, hayvansal gıda tüketimine sınır getirilmesi, aşırı tuzdan kaçınılması bunlardan birkaçıdır.

Aşırı miktarda tüketilen hayvansal gıdalar, böbrek taşı oluşması için uygun bir ortamı sağlamaktadır. Bu maddelerin aşırı tüketimi kalsiyum ve oksalatın böbreklerden yüksek oranda atılmasına neden olur. Aynı şekilde, yaşanan kabızlık problemleri de kalsiyum ve oksalat dengesinde bozulmalara neden olur. Yani sürekli kabızlık yaşanması bir aşamadan sonra vücutta böbrek taşı oluşmasına ortam hazırlar.

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Hareketler

Böbrek taşları, böbreklerde odacık denen yapı içerisinde oluşur ve orada kalırlar. Boşaltım sistemimiz sayesinde üreter denilen kanala iniş yapabilir ve bu şekilde vücuttan atılırlar. Böbrek taşı vücuttan atıldığında iyileştiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak böbrek taşı tekrarlayabilen bir hastalıktır. Bu nedenle böbrek taşı belirtileri göz ardı edilmemelidir.

Böbrek taşı düşürürken yapabileceğimiz küçük ama etkili şeylerden bahsedelim. Bu süreçte özellikle böbreklerinizi sıcak tutmak size iyi gelecektir. İdrar yollarına gevşemek ve rahatlamak iyi gelecektir. Gün içinde yapılan aktiviteler de taşın düşmesine destek sağlar. Örneğin ip atlamak, zıplamak, taşların hareketini kolaylaştırır. Ancak şu unutulmamalı, taşın boyutuna göre yapılan hareketler yetersiz kalabilir.

Böbrek taşı belirtileri takibi erken teşhis ve tedavi açısından önemlidir. Hastanın yapacağı aktiviteler de daha rahat bir şekilde bu sürecin atlatılmasını sağlar. Düzenli ve dengeli beslenme, yeterli su tüketimi, özellikle lif kaynağı besinlerin tüketimi gündelik hayatta da önemlidir. Sizlere sağlıklı günler dileriz.