Bebeklerde Gaz Sancısı Giderme Yöntemleri

Özellikle yeni doğan bebeklerde görülebilen gaz sancısı problemi anne ve babayı son derece rahatsız eder. Çocuğun da bir o kadar zorlandığı gaz sancısı bebek iki veya üç haftalık iken başlar ve üç dört aylık olunca gidebilir.


Bebeklerde Gaz Sancısı Giderme Yöntemleri

Birçok aile bebek sahibi olmayı ve birer anne baba adayı olmanın hayalini kurarlar. Ancak bu isteme ile birlikte de endişe ve kaygıları son derece artar. Bakabileceğiz mi dilinden anlayabilecek miyiz bu gibi sorular kişiyi bebek olmadan strese sokar ve kişi ne yapacağını daha çocuk doğmadan bilemez. Som derece soğukkanlı olup hamilelik döneminde veya öncesinde kişiler bebek hakkında son derece kapsamlı bir araştırma yapması gerekir.

Bebek sorunlarına dair tüm bilgileri ve yaşayacağı konularda ne yapması gerektiğini bilip hepsi hakkında bir fikir ve görüşü olmalıdır. Aksi taktirde anne ve baba adayları son derece zorluk yaşar ve iyi bir ebeveyn olamayacaklarına karşı son derece kuşkulu olurlar. Bu da çocuğu daha fazla tedirgin etmeye sağlar ve hiçbir şekilde anneye zarar verir.

Gazlı Yiyecekler Tüketmeyin

Özellikle yeni doğan bebeklerde görülebilen gaz sancısı problemi anne ve babayı son derece rahatsız eder. Çocuğun da bir o kadar zorlandığı gaz sancısı bebek iki veya üç haftalık iken başlar ve üç dört aylık olunca gidebilir. Kolik bebeklerde bu süre 1 yıla kadar sürebilir. Gaz sancısı olan bebekler belirtileri ile kendilerini belli ederler. Gaz sancısı çeken bir bebek daha fazla ıkınır çok fazla ağlar ve karnı sertleşir.

Bununla birlikte bebek gazı olduğu zaman ayaklarını karnına çeker ve mutsuz bir hal alır. Bebeklerin içinde oluşan gaz ağızdan ve popodan bebekler sürekli çıkarsa da karın içinde oluşan gazın tamamını çıkaramadıkları için bir hayli zorlanırlar ve sancısı devam eder. Bu sebepten dolayı bebek sürekli ağlar. Bu durumda öncelikle anne gazlı yiyecekleri tüketmekten kaçınmalıdır.

Bebeğinize Sırt Masajı Yapın

Bebeklerde bulunan gaz sorunu ebeveyn ve bebekleri oldukça yoran bir durumdur. Bebeklerde gaz meydan geldiğinde ve vücuttan bu gazı atamadıkları için şiddetli bir ağlama ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda anne ve babanın bu konularda deneyimi ve tecrübesi yok ise bir hayli zorlanırlar. Zorlanmaktan öte kendini bebek yetiştirmede yetersiz hissedip piskolojik olarak sıkıntıya girerler.

Bebeklerde gaz oluşması sorununun en büyük nedeni biberon ve anne göğsünü emerken oldukça fazla hava yutmalıdır. Bu hava bebeklerde gaza sebep olur ve bebek bunu dışarıya atamadığı taktirde son derece rahatsız olur ve sürekli ağlar. Popo ve ağızdan biraz olsun içindeki gazı çıkarabilse de tamamen çıkarana kadar bebeğin huzursuzluğu devam eder. Bu yüzden geliştirilmiş olan bebeklerdeki gazı çıkarma yöntemlerinden olan sırtını ovalamak son derece etkilidir ve bebeği de anne ve babayı da son derece rahatlatır.

Bebeklerde Oluşan Gazı Çıkarma Yöntemleri

Bebeğiniz sürekli ağlıyor ise bunun en temel sebebi içinde biriken gazı atamamış olmasıdır. Bu yüzdenebeveynbu geliştirilen farklı teknikleri uygulamalıdır.  Bunlardan başlıcaları şu şekildedir:

  • Bebeğinizde gaz olduğunu anladığınınız zaman onu kundak yapın. Bu kundak bebeğe anne karnı hissi verir ve rahatlamasına neden olur.
  • Beslenme sırasında veya sonrasında mide gazını çıkararak bebeğin rahatlamasını sağlar.
  • Bebeğin karnını saat yönünde ovarak veya masaj yaparak bağırsakta oluşan gazı çıkarabilirsiniz.
  • Bebeklerinizi dizlerinden tutarak karına doğru ittirin ve bisiklet sürer gibi hareketleryapın. Bu çocuğunuzu son derece rahatlatacaktır.
  • Bebeğinizin karnına ılık bir havlu koyun ve bebeğinizin hareketlerini çoğaltın.
  • Biberon veya emzik kullanmak bebeklerdeki gaz miktarını son derece artırır. Bu sebepten dolayı meme ve biberon kullanımını olabildiğince azaltmalısınız.
  • Eğer bebekdevamlı biberon kullanıyor ise başı yukarıda kullanmaya çalışın ve daha az hava yutan biberonları tercih edin.
  • Bebeğinize anne sütü vermeye gayret edin bu gaz sancısını son derece azaltır.