Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısı, hemen hemen her insanın yaşadığı sıkıntılı bir durumdur. İnsanın rutin hayatını bile tersine çevirebilir.


Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısı, hemen hemen her insanın yaşadığı sıkıntılı bir durumdur. İnsanın rutin hayatını bile tersine çevirebilir. Hatta öyle ki, baş ağrısı yaşayan kişi baş ağrısı yaşadığı için sinirleniyor, sinirlendiği için de daha çok baş ağrısı ile karşı karşıya kalabiliyor.

Baş ağrısının birçok fiziksel ve ruhsal sebebi olabilir. Yaşanılan bir üzüntü, stres, kırgınlık, öfke; geçmişe takılı kalma, yoğun iş temposu gibi bir sürü sebep sayılabilir. Baş ağrısının nedenlerini ayrı bir başlıkta incelemekte fayda var.

BAŞ AĞRISININ NEDENLERİ

Stresli Yaşam: Baş ağrısının nedenleri arasında en önde gelen madde tabii ki stresli yaşam koşulları. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki temelinde stres barındıran her olay ve durum kişinin baş ağrısı yaşamasına sebebiyet veriyor. Bu da haliyle kişinin yaşadığı hayatı cehenneme çeviriyor.

Havasız ortamda bulunmak: Bilindiği üzere oksijen, beyin sağlığı için büyük bir önem arz ediyor. Havasız bir ortamda bulunmak da beyne daha az oksijenin gittiği anlamına geliyor. Bu yüzden bulunulan ortam –eğer imkân varsa- havalandırılmalı. Bu sayede baş ağrısı yaşamanın da büyük oranda önüne geçmiş olunur.

Yanlış beslenmek: Sürekli abur cubur tüketmek ve yanlış beslenmek de baş ağrısı sebepleri arasındadır. Vücuda sağlıklı besinler girmediği takdirde hem beden sağlığı hem de ruh sağlığı tehlikeye atılmış olur.

İşlenmiş gıdalar insana daha lezzetli ve toz pembe görünse de maalesef ki insan sağlığını büyük ölçüde tehdit ediyor. Bu yüzden sağlıklı beslenmek de daha fazla baş ağrısı yaşamanın önüne geçecektir.

Yeterli miktarda su tüketmemek: Yetişkin her bireyin günde en az 2 litre su tüketmesi gerekir. Eğer gün içerisinde yeterli miktarda su tüketilmezse baş ağrısı yaşamak da kaçınılmaz olacaktır. Çünkü su tüketimi kan dolaşımını hızlandırdığı için baş ağrısını da engellemiş olur. Ayrıca vücudun gereksinimi kadar su tüketmek de daha dinç ve sağlıklı hissetmeyi beraberinde getirir.

Yorgunluk: Eğer kişi yeterince kendine vakit ayırmıyor ve dinlenmiyorsa tüm bunlar baş ağrısını da beraberinde getirecektir. İnsan bedeninin belirli bir kapasitesi vardır ve bu kapasiteyi çok fazla zorlamamak gerekir. Yeterli düzeyde uyunmalı ve yeteri kadar dinlenilmeli. Ruh sağlığı önemli olduğu kadar beden sağlığı da önemlidir. Bu yüzden bedene ihtiyacı olan enerji bol bol depolanmalıdır.

Elektronik cihazlarla fazla vakit geçirmek: Tablet, telefon, bilgisayar vb. cihazlar rutin yaşamın merkezi olmuş durumda. Kimi insan işi gereği bilgisayarla haşır neşir, kimi insan telefon bağımlısı olduğu için telefonu bir türlü elinden bırakamıyor. Bu konuda daha birçok örnek sayılabilir elbette.

Aslında tam da bu noktada zaman yönetimi devreye giriyor. Mesela bir gün içerisinde 8 saat ve üzeri telefonla veya diğer elektronik cihazlarla vakit geçiriliyorsa bu sayı her geçen gün biraz daha azaltılabilir. Tabii bu zamanla rayına oturacak bir durum. Bu yüzden sabır ve sebat şart!

Baş ağrısının sebepleri neler bunlara değinildi. Peki, baş ağrısı nasıl geçer? İşte detaylar…

BAŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

-Yeterli miktarda su içmek!: Yukarıda da bahsedildiği gibi su içmek ruh ve beden sağlığı için çok önemli. Hatta bir bilgi; suyun tek yan etkisi mutluluk hormonu salgılamak! Bu yüzden su içmek asla ve kat’a atlanmamalı ve rutin haline getirilmelidir.

- Uykuya dikkat etmek: Baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek güzel cevaplardan biri de uykuya dikkat etmek gerektiği olabilir. Eğer bir insan kaliteli bir uyku düzenine sahip değilse baş ağrısı çekmesi de yüksek bir ihtimal.

Uykuya dalmakta güçlük çekiliyorsa yatmadan önce bitki çaylarından istifade edilebilir. Bu hem bedenin gevşemesine hem de hızlı bir şekilde uykuya geçmeye yardımcı olacaktır.

- Kişinin gün içerisinde kendine mutlaka zaman ayırması ya da yaratması: İnsanın kendine vakit ayırması kadar daha doğal ne olabilir ki? Gün içerisinde yapılan 5-10 dakikalık meditasyonun bile büyük faydası görülebilir. Hatta baş ağrısı eğer yorgunluktan ötürü ise meditasyon yapmak kişinin kendine yapacağı en büyük iyiliklerden bir tanesi olacaktır.

-Düzenli bir şekilde spor yapmak: Spor yapmak da baş ağrılarını dindirecek bir ilaç görevi üstlenir. Gün içerisinde yapılacak olan kısa yürüyüşler ya da egzersizler kan dolaşımını arttıracak ve bu sayede baş ağrısı yaşamanın da önüne geçilmiş olacaktır.

Beslenmeye dikkat etmek: Atatürk’ün hoş bir sözü vardır; “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diye. Kişi vücuduna iyi bakmalı ki kafası da dinç olsun. Bu yüzden baş ağrısı çekmek istenilmiyorsa işlenmiş gıdalardan uzak durulmalı ve bol bol meyve sebze tüketilmelidir.

Gürültülü ortamlardan uzak durmak: Gürültülü ortamlar kulak sağlığı için çok zararlı olduğundan insanda direkt olarak bir baş ağrısına sebep oluyor. Hatta baş ağrısı gürültülü ortamlara maruz kalmaktan dolayı ise diğer günlerde de etkisini devam ettirebiliyor. Bu yüzden insanın elinden geldiği kadarı ile çok fazla gürültülü ortamlarda bulunmaması, daha çok sakin ve sessiz ortamları tercih etmesi gerekir. Bunun için doğa ile baş başa kalmak güzel bir seçim olabilir.