Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Vücudu hastalıklardan koruyan ve zararlı maddelere karşı kalkan görevi gören bağışıklık sistemi, rahatsızlara karşı oluşturulan savunma mekanizması olur.


Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi, bir nevi savunma sistemi olup vücudu hastalıklara karşı korur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında yaşanan grip ve soğuk algınlığı yanı sıra ateş, boğaz ve baş ağrısı durumlarında vücudun savunma sisteminin güçlü olması gerekir.  Bağışıklık nedir, direnme yeteneği anlamına gelir ve vücudu zararlı mikrop ve maddelere karşı korur.

Zayıf bağışıklık sistemi belirtileri arasında hazımsızlık, vücutta şişlik ve ağrı, koku almada zorluk ve solunum güçlüğü bulunur. Bu belirtilerin yanı sıra saçta dökülme ve saçın donuk hal alması da görünür. Cilt kurur ve kırışıklık yaşanır ayrıca eklemler sertleşir. Kişide dikkat bozukluğu, ilgisizlik, depresyon hali ve halsizlik meydana gelir.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Vücudu hastalıklardan koruyan ve zararlı maddelere karşı kalkan görevi gören bağışıklık sistemi, rahatsızlara karşı oluşturulan savunma mekanizması olur. Metabolizmanın yavaşlaması ile zayıflayan bağışıklık sistemi, hastalıklar ile mücadele edemez hale gelir. Güneş, savunma sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar ve güneşin azalmaya başlaması ile savunma sistemi de olumsuz etkilenir.  

Kişinin harcadığı enerjiye kıyas ile daha fazla yorulması savunma sisteminin zayıflığına yorulur. Sabah yorgun kalkmanın yanı sıra dinlenmeden sonra bile kişi, kendini bitkin hisseder ise durumun ciddiye alınması gerekir. Kişi beslenmesine ve uykusuna dikkat etmediği takdirde zayıflayan sistem, her an hastalığa davetiye çıkarır.  

Bağışıklık sistemi, genetik midir sorusu evet şeklinde cevaplanabilir olsa da stres, dengesiz beslenme, aşırı kilo alımı, güneş eksikliği az ile alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı yanı sıra uyku düzensizliği gibi nedenlere bağlı olarak zayıflayabilir. Bu neden ile kişinin hayatına özen göstermesi gerekir. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemi güçlendirme yollarını aşağıda bulabilirsiniz:

1) Stresi Azaltmak

Bağışıklık Sistemi

Gündelik, sosyal ve iş hayatında pek çok zorluk ve sıkıntı ile karşılaşılır. Bu sebeplere bağlı olarak stres ortaya çıkar. Stres, bağışıklık sistemi zayıflamasında önemli bir etmen olur. Düzenli egzersiz ve nefes tedavileri ile stres seviyesi azaltılabilir.

Hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştıran stres bir zaman sonra kronik bir hal alabilir. Bu durumda kan basıncının artmasına, kalp hastalıklarına ve boşaltım sistemine zarar verir. Doğurganlıkta da sorunlar yaşanır. Bu gibi sebeplerden ötürü stresi azaltmak gerekir.

2) Düzenli Egzersiz

Bağışıklık Sistemi

Spor yapmak, insan vücudu için önemlidir. Spor yapmaya vakti olmayan insanların da günlük en az 30 dakikalık bir yürüyüş yapması da vücut direncinde önemli rol oynar. Yürüyüş ya da herhangi bir egzersiz ile sinir ve stres dışarı atıldığı gibi oksijen alımı da artar.

3) Daha Çok Bitki Çayı Tüketimi

Bağışıklık Sistemi


Soğuk havaların başlaması ile kahve ve çay tüketimi de artar. Kış aylarında kahve tüketimi yerine daha çok bitki çaylarına öncelik verilmesi gerekir. Kahve yerine 2 ya da 3 fincanı geçmemek kaydı ile ıhlamur, adaçayı ya da papatya çayı içilerek destek sağlanır. Bu çayların tüketimi sırasında içine bal, limon ya da zencefil de karıştırarak çayın etkisini artırmak da mümkün olur.

4) Hazır Gıda Tüketilmemeli

Bağışıklık Sistemi

Hazır gıdalardan özellikle paketlenmiş ve işlenmiş gıdaların vücut işleyişinde zararları vardır. Bunun yanı sıra çok kafein tüketimi ile alkol ve sigara alışkanlığı da hastalığa davet çıkarmak anlamına gelir. Hazır gıdalar yerine yerlerine yeşil sebze ya da meyve tüketimi ile vücuda destek verilir.  

5) Protein İçeren Besinler Tüketmek

Bağışıklık Sistemi

Protein bağışıklık sistemi güçlendirmenin etkili yollarından biri olur. Yeterli miktarda protein tüketimi ile depresyonun önüne geçilir. Süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi gıdalar en iyi protein kaynakları olur.

6) Vitamin Alımı Arttırmak

Bağışıklık Sistemi

İnsan vücudu, hastalıklara karşı direnç gösterebilmesi için vitamin tüketimine ihtiyacı duyar. Mutsuzluğun nedeni olan B12 eksikliği ile sinir sistemi hasar görür, depresyon ve duygu durum bozuklukları meydana gelir. Bunların yanı sıra hafıza kaybına da yaşanır.  Hafızanın iyi olması ile beraber sabahları dinlenmiş uyanmak ve depresif ruh halinden kurtulmak için beslenme programına B12 vitamini eklenir.

İyi bir antioksidan olan C vitamini de vücut direncinin güçlendirmesinde önemli bir yer tutar. Portakal, domates, limon, soğan, maydanoz, tere, roka, brokoli ve karnabahar güçlü olan C vitamini içeren besinler arasında yer alır.

Kalsiyum tüketimi de vücut direncinin artırılması için kullanılır. Vücudun su dengesini sağladığı gibi ödemi azaltır. Protein de içeren süt ve süt ürünleri aynı zamanda güçlü kalsiyum içerir bu neden ile çocuk ya da yetişkin fark etmeden süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi gerekir. B12 vitamini ve kalsiyum alımı için yumurta, et, balık, süt, peynir ve yoğurt gibi besinlerin tüketilmesi gerekir.

Bir diğer önemli vitamin olan D vitamini, yaz mevsiminin bitmesi ile kendini hissettirir. D vitamini eksikliği nedeni ile vücut direnci zayıflar buna bağlı olarak hastalıklar ortaya çıkabilir. Güneş ışınları en iyi D vitamini kaynağı olur. Yaz aylarında doğal yollar ile güneşin vücuda alınması gerekir. Güneş dışında somon ve yumurta da D vitamini bakımından zengin olur

7) Omega-3 Tüketimini Arttırmak

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklığı düzenleyen ve destekleyen Omega-3 alımı için balık tüketimi öne çıkar. Balık haricinde ceviz, keten tohumu ve avokadoda da Omega-3 bulunur. Bağışıklık sistemi konusunda önemli olan Omega-3, aynı zamanda depresyon için de kullanılır. Haftada 2 ya da 3 defa balık tüketimi ile Omega-3 ihtiyacı karşılanır. Balık tüketiminin yapılamaması durumunda balık hapı da tercih edilebilir.

8) Su Tüketimini Arttırmak

Bağışıklık Sistemi

Bol miktarda su içmek bağışıklık sistemi güçlendirmede çok önem taşır. Vücuttaki toksinlerden kurtulmak ve metabolizmanın çalışması sağlamak için su vazgeçilmez bir kaynak olur. Günlük en az 10 ila 12 su bardağı ya da Tüm vücut sistemlerin çalışması için gereklidir. 2 ila 2,5 litre arası su içmek önem taşır. Bu şekilde toksinler vücuttan atılır ve besin hücrelerine ulaşamaz.

9) Düzenli ve Yeterli Uyku

Bağışıklık Sistemi

Ruhsal sağlığın yanı sıra fiziksel sağlık için de uyku önemli bir faktör olur. Düzensiz uyku, insanın savunma sistemi üzerinde negatif etkiye sahip olduğu gibi kronik hastalıkların ortaya çıkmasına da neden olur. Vücudun tamir edilebildiği zaman uyku zamanı olur.

Günde 5 saatten az uyku; obezite, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet gibi rahatsızlıklara neden olur ayrıca tokluk hormonunu azaltır ve açlık hormonunu artırır bu durum da fazla yemek yeme sonucu kilo alımına götürür. 5 saatten az uyunmaması gerektiği gibi 11 saatten fazla da uyunması sağlıklı değildir.

10) Kahkaha Atmak

Bağışıklık Sistemi

Gülmek, tebessüm etmek ya da kahkaha atmak ile endorfin hormonu salgılanır. Bu sayede stres seviyesi azaltıldığı gibi iltihaplara karşı da beyaz kan hücrelerinin artmasını sağlar. Bu neden ile bağışıklık sistemi için de gülmek en iyi yöntemlerden biri olur.

Yaşanılan zamanda çevre ve doğa koşulları nedeni ile bazen besinlerden alınan vitaminler yetersiz kalabilir. Bağışıklık sistemi için de vitamin ve mineral tüketimi önem taşır bu neden ile doktor tavsiyesi üzerine takviye alınabilir.