Anne Sütünün 10 Faydası

Bebekler için en iyi besin her zaman için anne sütü olmuştur ve bebek gelişiminde temel besin kaynağıdır.


Anne Sütünün 10 Faydası

Bebekler için en iyi besin her zaman için anne sütü olmuştur ve bebek gelişiminde temel besin kaynağıdır. Bebek sütünün ihmal edilmesi genellikle bebeklerin gelişiminin olumsuz etkilenmesine neden olmuştur. Hazır bebek mamaları hiçbir zaman anne sütünün yerini tutamaz ve bebek için gerekli olan vitamin ve mineralleri karşılayamaz.

Bir bebeğin zekâ gelişimi, kemik gelişimi ve diğer vücut gelişimi anne sütüyle mümkündür. Bebekler anne sütünü en az 2 yıl kadar emmesi gerekir. Bebeğin doğduğu andan itibaren anne sütü kaynamaya başlar ve annenin emzirme isteği ile birlikte memede dolmaya başlar. Annedeki süt bebeğin ihtiyacına göre şekillenir.

1) Anne Sütüyle Bebek Dengeli Beslenir

Bebek doğduğunda anne sütü daha ağır ve yağlı olur. Bu şekilde bebek çabucak toparlanır. Bebek büyüdükçe anne sütünün yağı azalmaya ve bebeğin ihtiyacı kadar oluşmaya başlar. Yaratılış gereği süt bebeğe vücut ihtiyacına uygun bir şekilde kaynamaya başlar. Bebek acıkınca emdiği için dengeli besleniyor ve obezite gibi sorunlar ortaya çıkmıyor. Bebeğin sindirim sisteminde ve midesinde oluşan birçok rahatsızlık anne sütünden mahrum olması nedeniyle meydana geliyor.

İnsan vücudu acıktığında yemek yerse dengeli bir şekilde beslenmiş olur. Bebekler de bu kurala uymak suretiyle acıktıklarında emerler ve bu şekilde dengeli bir şekilde beslenmiş olurlar. Anne sütü şişkinlik, kabız ve benzeri problemler meydana getirmez.

2) Anne Sütü İlaçtır

Bebeğin ihtiyacı olan vitamin minerallerin yanı sıra anne sütü aynı zamanda ilaç özelliğine sahiptir. Antibiyotik ve ağrı kesici gibi ilaçların yaptığı işi anne sütü sağlıklı bir şekilde yapıyor. İlaçlar insan vücudu için zararlı yan etkiye sahiptir. Anne sütünün ise hiç bir yan etkisi yoktur.

Anne vücudunun ürettiği bu mucizevi gıda içerisinde hiç bir şey eksik değil. Gelişimi etkileyen bütün vitaminlerin yanı sıra hastalıklara karşı anti-biyotik özelliğine de sahiptir. Bebekler hastalandığında dışarıdan ilaç vermek ciddi sonuçlara neden olur. Bu nedenle öncelikle anne sütü ile tedavi edilmelidir.

3) Hastalık Oluşumuna Karşı Koruyucu

Bebekler için özel yaratılmış olan anne sütünün diğer bir özelliği ise koruyucu özelliğe sahip olmasıdır. Alerjik hastalıklara ve diğer hastalıklara karşı anne sütü mükemmel bir koruyucu özelliğe sahiptir. Anne sütünde bulunan ve adı kolostum olan madde bu işi en iyi şekilde yapıyor.

Bebeğin sağlıklı gelişiminde anne sütü kadar annenin sağlığı da önemlidir. Annenin sigara içmesi, alkol alması ve sağlıksız bir şekilde beslenmesi bebeği olumsuz etkiler. Emziren anne öncelikle kendi sağlığını düşünmelidir.

4) Bebeklerde Zeka Gelişiminde Önemli Rol Oynuyor

Anne sütü bebeklere özeldir ve özellikle bebeklerin zekası için mükemmel bir multivitamindir. Yapılan araştırmalarda iki yıl anne sütü emen çocuklarla bir kaç ay anne sütü emen çocuklar zeka gelişimi bakımından çok farklıdır. İki yıl anne sütü emen bebek daha zeki oluyor. Anne sütünün zihinsel gelişime doğrudan etkili olduğu, özellikle annenin emzirirken gözlerine bakması onunla konuşması bebeğin daha sosyal olmasını sağlıyor. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için anne sütü ihmal edilmemelidir.

5) Çocukların Büyümesinde Etkili

Kemik gelişiminden zeka gelişimine kadar bebeklerde vücut gelişimi önemli bir konudur. Anne sütü mucizelerinden biri de bebeğin büyümesi için gerekli bütün minerallere sahip olmasıdır. Özellikle kemik gelişiminde anne sütü muazzam bir gıdadır. Annenin stresten uzak olması, sağlıklı beslenmesi ve bebeğine karşı ilgi göstermesi anne sütünün çoğalmasını sağlar. Bebek acıktığında ve anne süt vermek istediğinde anne vücudu süt salgılamaya başlar. Bebek sütü çektikçe anne sütü artar.

Bebek kas gelişimi, zihinsel gelişim ve kemik gelişimi anne sütü ile mükemmel bir şekilde gerçekleşiyor. Gelişim problemi yaşayan bebeklerin çocukların hemen hemen hepsi anne sütünden mahrum kalan bebeklerdir.

6) Su ihtiyacını Karşılar

Bebekler anne sütü içtiğinde su ihtiyacını nereden karşılar? Anne sütü aynı zamanda su içeren mükemmel bir gıdadır. Bebeğin ihtiyacı olan bütün gıdalar anne sütündedir. Sağlık açısından faydalı ve koruyucu özelliklere sahip olan anne sütü bebeğin böbreklerini de koruyor.

Sağlıklı olan anne sütü aynı zamanda su içermektedir. Bu suda kireç ve benzeri kalıntılar yoktur ve son derece sağlıklı özelliklere sahiptir. İnsan vücudunun ürettiği ve yüzde yüz doğal özelliklere sahip anne sütündeki su bebeğin sağlığı için özel olarak üretilmiş gibidir.

7) Kanserojen Maddelere Karşı Koruyucu

Anne sütünün koruyucu özelliği sayesinde bebekler kanser dahil bütün hastalıklara karşı bağışıklık kazanmaktadır. Hastalanan bebeğin sık sık emzirilmesi durumunda bebeğin iyileştiği görülmüştür. Bunun yanı sıra bulaşıcı hastalıklardan kansere kadar bütün hastalıklara karşı anne sütü içeriğinin etkili koruyucu özelliğe sahip olduğu saptanmıştır.

Kansere neden olan katkı maddeleri ve genetik problemler bebekler için tehlike oluşturmaktadır. Anne sütü bu tehlikeyi ortadan kaldıran en etkili ilaçlardan biridir ve bebeği her zaman için bir kalkan gibi korur.

8) Bebek Psikolojisini Düzenler

Anne sütüyle beslenmeyen çocuklarda ruh sağlığı problemi gözlenmiştir. Özellikle annesiyle göz göze gelerek anne sütü emen bebeklerin kendine öz güveni artmaktadır ve algısı daha mükemmel hale gelmektedir. Kendi kendine biberon emen bebeklerin algı özelliği daha düşüktür ve ilerleyen yaşlarda odaklanma problemi yaşamaktadır. Televizyona, tablete, telefona ve benzeri medya araçlarına terk edilen çocukların büyük çoğunluğu algı problemi yaşamaktadır.

Anne sıcaklığı bir bebek için çok önemlidir. Annesiz büyüyen bebekler psikolojik anlamda yeterli seviyede gelişemez. Anne sütü emen ve anne sıcaklığını hisseden bebekler psikolojik olarak rahat olur ve hayata daha olumlu bakar.

9) Ağız Sağlığında Anne Sütü Etkili

Bebeklerin ağız sağlığı çok hassastır ve anne sütü bu hassaslığı mükemmel bir şekilde korumaktadır. Mama ile beslenen ve sağlıklı beslenmeyen bebeklerde dişler düzenli çıkmaz ve diş çürüğü problemi ciddi anlamda meydana gelir. Anne sütü ise bebeğin ağzında oluşan bakterileri temizlemekle kalmaz aynı zamanda dişlerin çürümesini önler. Bu bakımdan anne sütü bebeğin dişleri için mükemmel bir gıdadır.

Bebeklerin damak yapısı ve diş yapısı çok naziktir. Sert biberon başlığı damak yapısını ve diş yapısını ciddi anlamda bozar. Anne memesi ise yumuşak olması nedeniyle bebeklerin diş ve damak yapısına herhangi bir zarar meydana getirmez. Kimyasal katkılı bebek biberonları ağız içerisinde yaraların oluşmasına neden olur.

10) Sindirim Sistemini Çalıştırır

Anne sütünün faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bir bebeğin biyolojik ve psikolojik gelişimini doğrudan etkileyen anne sütü demir eksikliği problemini de en iyi şekilde takviye etmektedir. Kabızlık ve D vitaminin eksilmesi nedeniyle meydana gelen problemleri anne sütünün tedavi ettiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Anne sütü mucizelerinden biri de çok az bir miktarın dışarı atılmasıdır. Yani büyük kısmı sindirilmektedir. Bu nedenle sindirim sistemi zorlanmamaktadır ve bebek gelişimine uygun şekilde atık oluşmaktadır.

Bebekler büyüdükçe dışkıları da artmaya başlar. Bununla birlikte mucizevi bir şekilde anne sütü değişmeye başlar. Bebeklere altı aydan önce harici besin verilmemelidir ve sadece anne sütü verilmelidir. Altı aydan sonra en az iki yaşına kadar ek besinlerin yanı sıra anne sütü verilmeye devam edilmelidir.