Aft (Pamukçuk) Nedir? Aft Aft Nedir? Aft (Pamukçuk) Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Birçok insan ağızlarında oluşan aftlardan dolayı aft (pamukçuk) tedavisi sürecini merak etmektedir. Dolayısıyla bu konu son yıllarda oldukça popüler olmuştur. Ayrıca bu popülerlik iyi birkaç özelliği de beraberinde getirmiştir. Bu da aft tedavisinde birden fazla yöntemin bulunmasıdır. Ancak tabi ki de öncelikle doktorunuza gitmeniz gerektiğini vurgulamak isteriz.


Aft (Pamukçuk) Nedir? Aft Aft Nedir? Aft (Pamukçuk) Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Birçok insan ağızlarında oluşan aftlardan dolayı aft (pamukçuk) tedavisi sürecini merak etmektedir. Dolayısıyla bu konu son yıllarda oldukça popüler olmuştur. Ayrıca bu popülerlik iyi birkaç özelliği de beraberinde getirmiştir. Bu da aft tedavisinde birden fazla yöntemin bulunmasıdır. Ancak tabi ki de öncelikle doktorunuza gitmeniz gerektiğini vurgulamak isteriz.

Genellikle aft tedavisinde kullanılan ilaçlar halk arasında bilinen ilaçlardır. Aslında bunlar tam olarak ilaç sayılmazlar. Çünkü bu tedavi yöntemlerinde yer alan malzemeler muhtemelen hepimizin evinde bulunan malzemelerdir. Dolayısıyla bu konuda birçok insan bilgi sahibidir. Ancak bir o kadar insanda bu konu hakkında bir şey bilmemektedir. O zaman öncelikle aftın ne olduğunu açıklamamamız gerekmektedir.

Aft (Pamukçuk) Nedir, Neden Oluşur ve Aft Tedavisi Çeşitleri Nelerdir?

Aft Tedavisi

Aft dediğimiz şey aslında ağzımızın içinde oluşan küçük beyaz noktalardır. Bu küçük beyaz noktalar gerçekten çok sinir bozucu ve can yakıcı olabilir. Ayrıca aft yarları bütün insanlarda görülebilmektedir. Bu yüzden bu hastalık insanlar arasında yaygındır. Ancak bu hastalığın neden oluştuğuna dair insanların aklında birtakım sorular bulunmaktadır.

Aft oluşumunun en önemli sebeplerinden bir tanesi ağız temizliğinin önemsenmemesidir. Eğer dişlerinizi yeterince fırçalamıyorsanız aft tedavisi için hazır olmanız gerekir. Bir diğer sebepse aşırı sıcak ve soğuk içeceklerin tüketilmesidir. Bu içeceklerin yanı sıra aşırı yağlı, şekerli ve asitli yiyeceklerin tüketilmesi de aft hastalığına sebep olmaktadır.

Bütün bunlara ek olarak enfeksiyon ve stres de aftı tetikleyebilir. Özellikle kış aylarında bağışıklığınız düştüğünde afta yakalanabilirsiniz. Dolayısıyla aft tedavisi bir anda ilgi alanınıza girebilir. Ancak hiçbir hastalığınız olmasa bile stres de bu konuda çok önemlidir. Gündelik hayatınızda canınızı çok sıkan bir etken de vücudunuzun bu tarz tepkiler vermesine neden olabilir. 

Aft (Pamukçuk) Yarasına Ne İyi Gelir ve Aft Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Aft Tedavisi

Halka arasında aft olarak bilenen ağız yaraları için birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavilerin hemen hepsi farklı malzemeler içermektedir. Bu aft tedavisi için gerekli olan malzemelerde hepimizin evinde sıklıkla bulunabilir. Bu malzemelerden bazıları; şeker, sirke, kekik, karanfil, karbonat ve tuzlu sudur.

Öncelikle bu malzemelerden tuzlu suyla başlayalım. Çünkü tuzlu su aslında ağızda oluşacak yaralar için en önemli temizlik aracıdır. Çünkü yoğun bakteri ve virüslerin oluşmasını engeller. Bu nedenle tuz sadece afta değil uçuk gibi virüslere de iyi gelmektedir. Bütün bu nedenlerden dolayı eğer dişlerinizi fırçalayamıyorsanız 1-2 kere tuzlu su ile gargara yapmalısınız.

Tuzlu su haricinde listemizde yer alan ürünlerden kekik ve karanfil de çok önemlidir. Özellikle kekik içerdiği antioksidan özelliğiyle ağız yaralarını temizlemeye yardımcı olur. Ancak yutulmadan ağızda gezdirilmelidir. Ayrıca karanfil de aft tedavisi reçete listelerinde adına sıkça rastladığımız bir üründür. Çünkü kekiğe benzer bir etki gösterir ve yaralardan kaynaklanan acıyı dindirmeye yardımcı olur.

Dilde Aft İçin Ne Yapmak Lazım?

Aft Tedavisi

Aft yaralarının ağız içerisinde çıkabileceği birçok bölge bulunmaktadır. Ancak en sık görülen yerler dil ve boğazdır. Dolayısıyla bu bölgelerde farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ayrıca bu aft tedavisi ilaç yöntemleri için çok hassastır. Bu yüzden doğal yöntemler tercih edilmektedir. Bunlardan bir tanesi de aft olan bölgeye şeker koymaktır.

Evet, her evde mutlaka bulunan şekerler bu yaranın tedavisi için can kurtarıcı olabilir. Ancak burada uyarmamız gereken bir nokta vardır. Şeker ağzın içerisine değil sadece dilde bulunan bölgelere uygulanmalıdır. Dolayısıyla bu tedavi de fazla şeker tüketimine dikkat edilmelidir. Ayrıca bu yöntemden sonra dişler fırçalanmalıdır.

Dilde oluşan aftlar için aft tedavisi yöntemlerinden bir diğeri de sirkedir. Biliyoruz hepiniz sirkenin keskin kokusundan dolayı ona bayılıyorsunuz. Ancak eğer sirkeyi sevmiyorsanız bile bu yara da kullanmanızda fayda var. Çünkü sirke doğal bir anti bakteriyeldir. Bu yüzden de özellikle dil üzerinde oluşan yaralara iyi gelecektir. Sadece burnunuzu kapatıp koklamadan ağzınızda çevirmeniz yeterli olacaktır. 

Boğazda Aft İçin Hangi Tedavi Yöntemi İyidir?

Aft Tedavisi

Daha önce dediğimiz gibi aft yaraları sadece dilde oluşmaz. Boğazda bu yaraların görülebildiği yerlerden biridir. Özellikle boğazda oluşan aftlar can sıkıcı olabilir. Çünkü en ufak bir su içişinizde bile bu durum sizi rahatsız edecektir. Dolayısıyla bu noktada dikkat etmeniz gereken şeyler bulunmaktadır. Bunların en başında ağız ve diş temizliğine önem vermek gelmektedir.

Ayrıca boğazda oluşan aftları tedavi etmek için genellikle sıvılardan oluşan tedaviler yapılır. Çünkü bu noktada karanfil ya da kekik gibi ürünleri boğazınıza sokmak iyi bir fikir değildir. Dolayısıyla boğazda oluşan aftlar için en doğal aft tedavisi karbonattır. Özellikle karbonatı bir fincan suyla karıştırıp ağzınızda gezdirdiğinizde bu yaraların kısa süre içerisinde geçtiğini fark edeceksiniz.

Görüldüğü gibi aft tedavisi için birçok farklı malzeme ve yöntem bulunmaktadır. Bunların arasında en sık tercih edilenleri ise tuzlu su ve şekerdir. Ancak tabi ki de diğer yöntemlerde işe yaramaktadır. Fakat bu yaraların oluşmaması için de özen gösterilmesi gerekir. Bu noktada kişilerin ağız ve diş sağlıklarına dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir.